Rozwój silników Diesla w ciągnikach Valmet

Rozwój silników Diesla w ciągnikach Valmet

Rozwój silników Diesla w ciągnikach Valmet

W połowie lat pięćdziesiątych minionego wieku ciągnik Valmet 20 był powszechnym widokiem na fińskich polach. W tym samym czasie Valmet projektował większe ciągniki napędzane silnikami Diesla. Kiedy prace nad tym projektem rozpoczęły się w fabryce silników w Linnavuori, inżynierowie stanęli naprzeciw licznym alternatywom: chłodzenie powietrzem czy wodą, wtrysk bezpośredni czy silnik z komorą wstępną, jaka liczba cylindrów? Inżynierowie ostatecznie zdecydowali się na silnik z trzema cylindrami, chłodzony cieczą i z wtryskiem bezpośrednim.

Powstały silnik 309D był pierwszym tego typu silnikiem na świecie. Volvo w Szwecji poprzednio wprowadziło swoje modele T BM 35 oraz 36, które miały podobne silniki, ale różnica istniała w prędkości obrotowej silnika przy maksymalnej mocy wyjściowej: 1600 obr./min. silnika Volvo w porównaniu z 2000 obr./min. silnika Valmet 33D. Przez następne dekady inni producenci ciągników również wprowadzili silniki chłodzone wodą, wysokoobrotowe i wielocylindrowe z wtryskiem bezpośrednim.

Valmet 33D został pokazany w 1957 r. Trafił na rynek we właściwym rozmiarze i we właściwym czasie. Jego zmodyfikowana wersja, 359D, została zaprezentowana w 1959 r. Największe zmiany obejmowały wprowadzenie oddzielnej komory oleju hydraulicznego do skrzyni biegów oraz przeniesienie pokręteł na tablicę rozdzielczą. Poza tym oba modele były bardzo podobne. Ceny również konkurowały z ofertami innych producentów. Modele te umożliwiły też firmie rozpoczęcie eksportu ciągników w pokaźnych ilościach do Chin i Brazylii.

Producent wiedział, że musi kuć żelazo, póki gorące, więc w 1960 r. zaprezentował nowy model – Valmet 361D. Nowy wygląd i zwiększona moc wyjściowa, do 46 koni mechanicznych, po raz kolejny odpowiedziała na potrzeby rolników. Kolejnych zmian dokonano bez zmiany oznaczenia modelu, kiedy w 1962 r. Valmet wprowadził mechanizm różnicowy z blokadą oraz amortyzowane siedzenie kierowcy. W tym samym czasie licznik godzin czasu pracy silnika stał się normą.

Kiedy tylko ciągniki zostały przyjęte przez rolników, przyszedł czas na wprowadzenie nowego modelu. Valmet 565 został zaprezentowany w 1964 r. Nadal posiadał trzycylindrowy silnik, ale jego moc została zwiększona do 52 KM. Największe zmiany wprowadzono w skrzyni biegów, ponieważ wszystkie biegi, poza pierwszym, były synchronizowane. Synchronizowane było też koło zębate zakresu. Teraz ciągniki Valmet wyróżniały się wyraźnie na tle konkurencji, co znalazło odbicie w wynikach sprzedaży: już w 1965 roku Valmet 565 był najlepiej sprzedającym się ciągnikiem w Finlandii.

Ciągniki z silnikiem Diesla szybko się rozwijały w końcu lat pięćdziesiątych i na początku sześćdziesiątych. Podczas gdy trzycylindrowe modele produkowały około 40 KM mocy, obecnie produkują jej trzy razy tyle.

Źródło: Valtra