POLAGRA PREMIERY i POLSKI KONGRES ROLNICZY: smartarming, ekoschematy, rolnictwo węglowe

Polagra Premiery to wydarzenie z tradycjami. Pod poznańską Iglicę zawitały największe i uznane marki sprzętu i wyposażenia dla rolnictwa. Ciągniki i maszyny samobieżne zaprezentują m.in. John Deere, Massey Ferguson, Valtra, Fendt, Iseki, Kubota, Bobcat, Deutz-Fahr czy McCormick. Wzrok przyciągały opryskiwacze polowe, w tym samojezdne firm: Hardi, Amazone, John Deere oraz Agrifac.

Popularne ekoschematy Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 mocno zwróciły uwagę rolników i producentów rolnych w minionym roku na aspekt specjalistycznego sprzętu uprawowego. Na targach będzie można więc zobaczyć wszystko, co służy do uprawy. Zarówno tej orkowej, ale przede wszystkim bezorkowej. Będą to agregaty, siewniki, maszyny do uprawy pasowej (strip till) i nie tylko. Nie zabraknie też oferty maszyn dla producentów warzyw oraz deszczowni, sortowników itd.

Dla producentów inwentarza przygotowano ekspozycje systemów udojowych, maszyn do zadawania pasz, wyposażenie budynków inwentarskich, budownictwo wiejskie. Tradycyjne swą bogatą ofertę pokażą producenci nasion, nawozów i chemii.

Największe stoiska będą należeć do firm:

  • Kuhn
  • John Deere (Agro-Efekt, Agro Sieć)
  • Agro Market Jaryszki (DeutzFahr, Iseki)
  • Agro Sharing
  • Agromix (Manitou, Krone)

Tegoroczna edycja targów zdominowana będzie przez światowe nowości, pokazane niedawno w Hanowerze. To w Poznaniu będzie można je oglądać po raz pierwszy w Polsce. To świetna okazja, aby wybrać się od piątku do niedzieli (19-21.01) do Poznania.

Jakie trendy dominują wśród producentów maszyn? Przede wszystkim ostatnie kilka lat wzmocniło przede wszystkim sferę rolnictwa precyzyjnego. Elektronika staje się coraz doskonalsza, rzekłbyś – nawet wszędobylska. Wiązki przewodów elektrycznych i czujniki łączą komputery pokładowe ciągników czy kombajnów. One głęboko przenikają każdą doczepianą maszynę. Ba, są odpowiedzialne za najdrobniejsze czynności operacyjne, ingerując np. w precyzyjne rozmieszczenie elementów roboczych bezpośrednio stycznych z glebą.

Tego rodzaju rozwiązania, ściśle powiązane z globalną siecią satelitarną, mają za zadanie nie tylko precyzyjnie dawkować coraz to droższe środki ochrony roślin czy nawozy, oszczędzając przy tym paliwo i czas, ale również zbierać każdy kłos czy kolbę kukurydzy. Zaawansowana elektronika, która coraz częściej wykorzystuje moduły sztucznej inteligencji (AI), równolegle gromadzi informacje o zbieranym plonie, co wykorzystywane jest w nakładach w kolejnym sezonie. To nie tylko ciągła poprawa efektywności. To także działania obliczone na mniejsze obciążenie środowiska.

Współczesne rolnictwo stoi bowiem przed wieloma wyzwaniami. Nasi polscy rolnicy na przestrzeni ostatnich kilku lat doświadczyli nie tylko kaprysów natury – przejawiającej się przede wszystkim w braku opadów w najbardziej newralgicznych okresach wegetacji, ale także niesprzyjającej polityki rolnej. Góra niesprzedanego ziarna i import zbóż z Ukrainy odbiły się na zdolnościach inwestycyjnych sektora agro. Jakie decyzje biznesowe zatem podejmować? Co uprawiać czy hodować – by móc to sprzedać? Gdzie szukać źródeł finansowania? Jaka będzie przyszłość polskiego rolnictwa, zwłaszcza, że Ukraina stoi i u bram UE?

W czasie Polagry Premiery chcemy szukać odpowiedzi na te pytania. Grupa MTP uruchamia bowiem po raz pierwszy Polski Kongres Rolniczy. To dwudniowe wydarzenie wzbogaci program 10. edycji Targów Polagra Premiery.

W dniach 19-20 stycznia br. z dwóch scen Kongresu popłynie w Polskę przekaz dotyczący najbardziej aktualnych wyzwań polskiego rolnictwa. Głos zabierze 30 ekspertów: rolników-praktyków i przedstawicieli świata polityki i nauki. Spotkania poprowadzą redakcje największych redakcji i portali branżowych.

Polski Kongres Rolniczy zapowiada się niezwykle imponująco

Dwa pierwsze panele dyskusyjne w piątek 19 stycznia dedykowane są młodszej publiczności i będą jednocześnie częścią Wielkopolskiego Dnia Młodego Rolnika. Poruszone tematy z pewnością zainteresują młodzież. Będą to megatrendy w rolnictwie: wyzwania środowiskowe, rolnictwo węglowe, polityka rolna, big data. Istne „must have” dla młodych z branży agro. A także: smartfarming, czyli jak przemysł i współczesna technika reagują na światowe wyzwania i trendy.

Kolejne panele dyskusyjne poświęcone będą zmianom klimatycznym, Ukrainie w przedsionku do UE, globalnym powiązaniom handlowym, Wspólnej Polityce Rolnej. Jakiej żywności szuka konsument na świecie? Co ma siać, co ma hodować polski rolnik na przyszłość?

Dyskusje będą dotyczyć także tego, gdzie szukać pieniędzy na inwestycje? Jakie zapowiadają się zmiany w ekoschematach i WPR? Jak zabiegać o niezależność energetyczną gospodarstw? Jakie są prawne i podatkowe pułapki OZE?

Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych

Niezwykle atrakcyjnym punktem targów Rolniczych Polagra Premiery jest szesnasta edycja Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Zostanie ono poświęcone tematyce biopreparatów w produkcji rzepaku w Polsce i ma posłużyć jako platforma wymiany opinii, spostrzeżeń i doświadczeń, jak również stanowić merytoryczne spotkanie z autorytetami branży rolniczej obejmujące swym zakresem naukę, przemysł i biznes, a także producentów rolnych.

Centralnym punktem będzie debata ekspercka w formie dyskusji panelowej z udziałem m.in. przedstawiciela MRiRW p. Niny Dobrzyńskiej – Dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin, prof. Danuty Sosnowskiej z Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Moderatorem panelu będzie Mateusz Stankiewicz, członek zarządu KZPRiRB. Forum odbędzie się w dniu 19 stycznia 2024 r. (piątek) w godz. 11:30-14:00 (Pawilon WTC, sala konferencyjna 108).

Pojazdy autonomiczne w pawilonach Targów Polagra Premiery

Pierwsze Polskie Forum Pojazdów Autonomicznych to nie lada gratka dla pasjonatów nowinek technologicznych. Roboty i eksperci robotyki opanują małą scenę w czwartek i piątek Polagry Premiery. W kilku panelowych dyskusjach opowiemy, w jakim kierunku zmierza rozwój pojazdów autonomicznych w rolnictwie.

Strefa Nauki i Startupów

Podczas trzech dni Targów działać będzie Strefa Nauki i Startupów, która zostanie przygotowana we współpracy z Porozumieniem Spółek Celowych oraz Porozumieniem Akademickich Centrów Transferu Technologii. Razem jest to ponad 120 jednostek zajmujących się komercjalizacją wyników badań naukowych i transferem wiedzy z polskich uczelni i instytutów badawczych. W strefie będzie można porozmawiać o konkretnych możliwościach współpracy badawczo-rozwojowej w rozwoju nowych produktów, technologii i usług.

Porozumienie Spółek Celowych zrzesza 34 uniwersytety, natomiast Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii gromadzi aż 86 uczeni i instytutów badawczych. Można już teraz zarezerwować czas na rozmowę o swoim pomyśle i umówić spotkanie w ramach Strefy Nauki i Startupów. Szczegóły na stronie Targów Polagra Premiery, kliknij tutaj.

Biogaz w rolnictwie

Targi rolnicze Polagra Premiery nie pozostają obojętne na zieloną energię, w tym także na tą pozyskaną z biogazu. Transformacja produkcji rolnej i wykorzystanie OZE na polskiej wsi będą jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas Targów.

Goście odwiedzający Targi poszerzą swoją wiedzę na temat biogazu, poznają proces przeprowadzania inwestycji biogazowej – od koncepcji po realizację. Dowiedzą się więcej na temat dostępnych technologii, porozmawiają z ekspertami na temat ważnych aspektów funkcjonowania biogazowni, a przede wszystkim poznają szczegóły finansowania inwestycji i uzyskają informacje na temat możliwego wsparcia w tym zakresie. Dla zainteresowanych poznaniem szczegółów czeka specjalna strefa, gdzie będzie można spokojnie porozmawiać z ekspertami po zakończeniu dyskusji na scenie.

 

Złoty Medal Grupy MTP

Podczas Tarów Polagra Premiery warto zwrócić uwagę na wystawców nagrodzonych w konkursie o Złoty Medal Grupy MTP. Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka przyznał 27 ZŁOTYCH MEDALI GRUPY MTP Targów POLAGRA PREMIERY 2024 w 2 kategoriach: „Maszyny, urządzenia i usługi dla rolnictwa” – 14 Złotych Medali oraz „Rośliny uprawne” – 13 Złotych Medali.

Nagrodzonym należą się gratulacje, ponieważ stworzenie innowacji wymaga wyjścia poza utarte ścieżki i sposoby myślenia. Nie każda firma to potrafi. Wyznaczanie nowych trendów to także w obecnych czasach dowód odwagi, szczególnie gdy światowy kryzys dotyka wielu gałęzi gospodarki. Nagrodzono liderów biznesowych za nieszablonowe produkty i rozwiązania.

 

Źródło: MTP