SAME – nowe ciągniki specjalistyczne serii FRUTTETO³

Najnowsze modele dołączające do gamy Frutteto³ są napędzane silnikami SDF TIER III. Ich kompaktowe rozmiary czynią je idealnymi do zastosowania w pracy w sadach i winnicach. Innowacyjny układ wtryskowy to kluczowa zaleta nowych silników trzy i czterocylindrowych z turbo lub turbo z Intercoolerem. System działa w oparciu o pojedyncze pompy wtryskowe dla każdego z cylindrów. Układ wytwarza bardzo wysokie ciśnienie wtrysku. W połączeniu z elektronicznym sterowaniem uzyskano bardzo dobre osiągi przy zredukowanym zużyciu paliwa, jednostka sterująca automatycznie reguluje dawkę wtryskiwanego paliwa w pełnym zakresie obciążenia i prędkości obrotowych silnika. Silniki ciągników Same Frutteto³ są również w pełni przystosowane do współpracy ze 100% paliwem Biodiesel. Dla zredukowania hałasu ciągniki wyposażono w wentylator napędzany przez sprzęgło wiskotyczne.

Gama obejmuje 5 modeli:
Frutteto³ 80 3-cylindrowy turbo intercooler 82KM / 60kW
Frutteto³ 90.3 3-cylindrowy silnik turbo intercooler 90KM / 66kW
Frutteto³ 90 4-cylindrowy turbo intercooler 85KM / 63kW
Frutteto³ 100 4-cylindrowy turbo intercooler 96KM / 71kW
Frutteto³ 110 4-cylindrowy turbo intercooler 106 KM / 78 kW

Nowe modele Same dostępne są ze skrzyniami biegów Powershift z trzema zakresami prędkości i Overspeed. Elektroniczny układ sterowania umożliwił osiągnięcie prędkości maksymalnej 40km/h przy zredukowanej prędkości obrotowej silnika, zbliżonej do tej, która odpowiada maksymalnemu momentowi obrotowemu. Wszystkie te rozwiązania połączono dla osiągnięcia optymalnego przebiegu krzywej mocy, mniejszego zużycie paliwa i większego komfortu eksploatacji.

Kabina ciągników Frutteto³ została całkowicie przeprojektowana. Najbardziej zauważalną cechą jest monolityczna maska silnika z centralnie umieszczonymi reflektorami – atrakcyjny, nowoczesny styl wykorzystywany obecnie w ciągnikach marki Same. Po otwarciu maski, przez naciśnięcie przycisku, dostęp do silnika jest łatwy i pozwala na wygodne wykonanie rutynowych czynności obsługowych.

Umieszczenie filtra powietrza w pobliżu miejsca wlotu powietrza zapewnia stały, niezakłócony dostęp powietrza do silnika. Zaokrąglony kształt maski i jej delikatnie stożkowy kształt zwiększa widoczność i tym samym ułatwia manewrowanie ciągnikiem w międzyrzędziach.

same frutteto 001 SAME   nowe ciągniki specjalistyczne serii FRUTTETO³

Projekt ciągnika Frutteto³ uzupełniono poprzez wykonanie kabiny opartej na czterech słupkach, która oferuje dobrą widoczności we wszystkich kierunkach. Zastosowano nowoczesne materiały tłumiące dźwięk dla zmniejszenia poziomu hałasu wewnątrz kabiny o około 3 dB/A. Nowy projekt wewnętrznej strony dachu pozwolił na umieszczenie w tym miejscu radia i głośników. Wydajność układu klimatyzacji zwiększono przez zastosowanie nowego wentylatora i dobrych osłon termicznych, które optymalizują przepływ powietrza chłodzącego z dachu kabiny.

Nowa seria ciągników Frutteto³ oferuje duży wybór silników i pakietów wyposażenia. W zależności od wyposażenia ciągniki różnią się gabarytami. Każdy model jest dostępny w trzech różnych wersjach: jako Frutteto³ V i S lub Frutteto³. Gama Frutteto³ oferuje minimalny rozstaw kół tylnej osi wynoszący 880mm (Frutteto³ V), który jest idealny do pracy w wąskich winnicach, Frutteto³ serii S o rozstawie kół tylnej osi 940mm nadają się do pracy w sadach i winnicach. Rozstaw kół ciągnika Frutteto³ wynosi minimalnie 1050mm.

Z całkowicie nową konstrukcją przedniej osi i poprawionym kształtem osłon silnika wszystkie trzy wersje oferują jeszcze większy kąt skrętu kół dla łatwiejszego manewrowania ciągnikiem. Warto zaznaczyć, że ciągnik nie wymagał do osiągnięcia tego wyniku instalowania żadnych dodatkowych urządzeń mechanicznych lub hydraulicznych. W zależności od modelu, wersji oraz zamontowanych opon, Frutteto3 oferuje kąt skrętu kół sięgający 58°, co znajduje odzwierciedlenie w minimalnym promieniu skrętu wynoszącym 3,4m.

Trzy wersje oferują dwa różne pakiety wyposażenia:
Frutteto³ LS: średni model do pracy w sadach i winnicach, sterowany elektrohydraulicznie, wyposażony w Powershift i mechaniczne sprzęgło Frutteto³ GS: model topowy z Powershift, sprzęgło hydrauliczne i system Stop&Go. Zarówno wersja LS jak i GS są dostępne dla ciągników Frutteto³ i Frutteto³ S.

źródło: SAME DEUTZ-FAHR