Siewniki mechaniczne Pöttinger VITASEM w nowej odsłonie

Sprawdzona technologia w połączeniu z przyjaznymi dla użytkownika, praktycznymi funkcjami – to właśnie wyróżnia najnowszą generację mechanicznych siewników VITASEM. Maszyny te są dostępne jako siewniki zawieszane oraz siewniki nabudowane z oznaczeniem M (z angl. mounted).

Stworzony do pracy w każdych warunkach

Zgodnie z dewizą: „Mechaniczny, praktyczny, dobry” – maszyny te są gotowe do pracy w gospodarstwie każdej wielkości i w każdych, nawet najbardziej specyficznych warunkach. Znajduje to odzwierciedlenie w dostępnych szerokościach roboczych od 2,5 do 4,0 m, a także możliwości kombinacji z różnymi maszynami do przygotowania gleby do siewu. Sprawdzone, różne warianty redlic precyzyjnie odkładają nasiona w

precyzyjnie przygotowany rowek wysiewu, w niemal każdych warunkach pracy. Dostępne są redlice ciągane, jednotalerzowe i podwójne redlice talerzowe. Różne rozstawy rzędów od 12 do 15 cm i docisk redlic od 25 do 60 kg (nowość) w zależności od modelu i wariantu maszyny, są w stanie zaspokoić wszystkie wymagania praktyków.

Duże zbiorniki na nasiona

W porównaniu do poprzedniej generacji pojemność zbiorników wszystkich modeli została zwiększona nawet o 25 procent. Pojemność waha się teraz od 530 do 1.700 litrów, w zależności od modelu i opcji. Zmniejsza to częstotliwość napełniania, zapewnia krótsze przestoje i dłuższą żywotność.

Duży otwór jest dostosowany do napełniania zbiornika z Big Bag lub przy pomocy łopaty. Szeroki wspornik worka ułatwia ręczne napełnianie. Ergonomicznie ukształtowane poręcze są przymocowane do skrzyni nasiennej, zapewniając bezpieczne i wygodne wchodzenie. Szeroki pomost zapewnia bezpieczne wejście i oparcie.

System dozowania multi

Ziarno po ziarnie: unikatowe dozowanie ziarna jest rozwiązaniem wyróżniającym siewniki VITASEM. Dla szerokiego zakresu zastosowań dwie całkowicie niezależne aparaty dozujące są połączone w jednej obudowie. Oba koła dozujące są razem osadzone na wałku dozującym. Dwa niezależne koła dozujące wewnątrz obudowy umożliwiają szybkie przestawienie dozowania z siewu nasion normalnych do siewu nasion małych. Dostępne są różne wkładki redukcyjne, co pozwala jeszcze bardziej zwiększyć możliwości wysiewu.

Głównym celem tego rozwiązania jest dokładne ustawienie pożądanych dawek wysiewu i optymalne przestrzenne rozmieszczenie roślin, a to zapewnia to sprawdzony system.

Pottinger VITASEM M 3000 VITASEM M3000 DD Siewniki mechaniczne Pöttinger VITASEM w nowej odsłonie

Praktyczna obsługa

Cała obsługa maszyny odbywa się po lewej stronie i prosta oraz komfortowa. Po tej stronie przeprowadzana jest również próba kręcona i jest dostęp do pomostu załadunkowego.

Prawidłowa kalibracja jest niezbędna do równomiernego rozmieszczenia nasion, a w konsekwencji do jednorodnych wschodów na polu. Pöttinger uprościł proces kalibracji dzięki licznym przydatnym funkcjom, które zapewniają, że to, co ma być wysiane, dotrze do redlicy. Próba kręcona jest standardowo przeprowadzana mechanicznie za pomocą korby kalibracyjnej. Elektryczne wspomaganie kalibracji jest dostępne jako opcja dla maszyn z mechanicznym napędem dozującym. Zamiast ręcznego kręcenia jest tu silnik, który obraca się ze stałą prędkością.

Główną zaletą nowej wersji siewnika jest stały wgląd w wanienki kalibracyjne. Oznacza to, że ilości dozowania w każdym rzędzie są monitorowane i mogą być od razu korygowane – w przypadku nieprawidłowo ustawionej jednostki dozującej. Rynienki można wygodnie wyjąć z boku lub też z poziomu pomostu załadunkowego. Zwiększa to elastyczność podczas kalibracji.

Nabudowane siewniki VITASEM M 3000 i VITASEM M 4000 z opcjonalnym elektrycznym napędem dozującym są kompatybilne z agrirouterem.

Siewnik firma Pottinger zaprezentuje na wystawie Agro Show 2023 w Bednarach – stoisko nr C 201.

 

Źródło: Pottinger