Steyr Plus, następca serii Kompakt

Legendarna nazwa Plus wchodzi na rynek w wielkim stylu w gamie ciągników STEYR® wraz z premierą nowej serii pięciu modeli STEYR Plus o mocy 80-120 KM będących następcami serii Kompakt. Segment małych ciągników stanowi największy rynek w Europie, dlatego nowy STEYR Plus wprowadza do tego sektora najnowszą technologię w kompaktowej obudowie, wyraźnie rozpoznawalnej dzięki nowej, wyrazistej stylizacji maski silnika z wbudowanym oświetleniem drogowym i roboczym.

Napędzane czterocylindrowymi silnikami FPT F5 o pojemności 3,6 litra z turbodoładowaniem i chłodnicą międzystopniową oraz wtryskiem paliwa common rail, wyposażone w kompaktową technologię emisji spalin FPT Hi-eSCR2 spełniającą wymogi normy emisji spalin Stage V, nowe ciągniki generują moment obrotowy sięgający 506 Nm (w największym modelu) i posiadają zbiornik paliwa/DEF o pojemności 128,8/9,6 l. Przekładnia Steyr Plus to skrzynia biegów obsługująca po 24 biegi jazdy do przodu  i do tyłu, pozwalająca rozwinąć prędkość 40 km/h, z dwubiegową przekładnią powershift i elektrohydrauliczną przekładnią powershuttle, dostępna z dodatkowymi prędkościami pełzania. Ciągniki z serii Plus są również wyposażone w funkcję przełączania hamulca na sprzęgło, która umożliwia wyłączenie napędu i hamowanie jedną nogą, na przykład na skrzyżowaniu lub podczas pracy z ładowaczem. Dla serii Plus dostępna jest pełna gama ładowaczy STEYR, które można zamówić z kompletnym pakietem ładowacza.

STEYR PLUS 2 Steyr Plus, następca serii Kompakt

Zwiększona wydajność w wielu obszarach

Wydajność uległa dalszemu zwiększeniu dzięki zwiększeniu o 25% maksymalnego wydatku pompy hydraulicznej z 64 l/min do 80 l/min oraz zwiększeniu udźwigu zaczepu tylnego o 13,5%, z 4 400 kg do 5 000 kg, podczas gdy z tyłu zastosowano nowy automatyczny zaczep z wypychaniem hydraulicznym, aby zmaksymalizować widoczność. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu wzrosła z 6500 kg do 7000 kg, a nowe ciągniki STEYR Plus oferowane są z większymi oponami tylnymi o maksymalnym rozmiarze 420/85 R38, zapewniającymi lepsze właściwości jezdne i prześwit 480 mm. W zależności od prawdopodobnych wymogów dotyczących narzędzi montowanych z przodu ciągnika/ładowacza, istnieje możliwość wyboru osi przedniej: standardowa oś klasy 1.0 z ulepszonym układem kierowniczym i przednim TUZ montowanym na osi lub nowa opcjonalna oś klasy 1.5 HD o zwiększonej szerokości i nośności.

Modernizacja kabiny podnosi komfort kierowcy

Wewnątrz zmodernizowanej kabiny ciągniki STEYR Plus wyposażono w nowe przełączniki i nowy cyfrowy zestaw wskaźników, na którym kluczowe dane operacyjne, wyświetlane są w przejrzysty sposób, a informacje można łatwo monitorować. Elektronika kabiny wspierana jest przez nową architekturę elektroniczną, która łączy w sobie precyzję z  wytrzymałością. Komfort zapewnia mechaniczne zawieszenie kabiny, które stanowi uzupełnienie zawieszenia fotela, zapewniając operatorowi amortyzację przed wstrząsami przenoszonymi na ciągnik na nierównym terenie i zużytych drogach. Nowy układ wydechowy o profilu U zapewnia niezakłóconą widoczność przed maszyną.

STEYR PLUS kabina Steyr Plus, następca serii Kompakt

Klienci zainteresowani mniejszymi ciągnikami poszukują precyzyjnej technologii

Jedną z kluczowych informacji zwrotnych od klientów, które otrzymaliśmy podczas planowania nowej gamy, było to, że technologia precyzyjna nabiera coraz większego znaczenia na tym końcu skali mocy zarówno w zastosowaniach rolniczych, jak i  komunalnych” – mówi Ross Macdonald, kierownik produktu ds. ciągników użytkowych STEYR. „W odpowiedzi zaprojektowaliśmy nową serię Plus z możliwością wyposażenia w  technologie, w tym system telematyczny S-Connect i system automatycznego prowadzenia S-Tech z automatycznym sterowaniem. W rezultacie, niezależnie od tego, czy ciągniki te stanowią jedyne maszyny w firmie, czy też są mniejszymi maszynami w  większej flocie, mogą one korzystać z tej samej technologii dostępnej w większych modelach, co pozwala uzyskać pełną wydajność w terenie, zminimalizować zmęczenie operatora i zapewnić dokładne dane, ułatwiające podejmowanie decyzji biznesowych.”

Ciągniki STEYR Plus będą w pełni dostępne na wszystkich rynkach europejskich w drugiej połowie 2024 roku.

źródło: Steyr