STEYR przedstawił hybrydowy ciągnik przyszłości

Jakie wymogi będzie musiał spełnić ciągnik w przyszłości? STEYR Konzept zawiera potencjalne odpowiedzi. Napęd hybrydowy z zerowym poziomem emisji. Silnik spalinowy w połączeniu z silnikami elektrycznymi. Modułowy system napędowy umożliwia dopasowanie do różnych warunków użytkowania.

Z okazji targów Agritechnica austriacka marka ciągników STEYR we współpracy z firmą siostrzaną, FPT Industrial, przedstawia po raz pierwszy obszerne studium na temat przyszłości w konstrukcji ciągników. Inżynierowie marki STEYR opracowali w tym celu koncepcję, która łączy ze sobą w unikatowy sposób innowacyjne technologie i pozwala na stworzenie ekologicznego, a przy tym wydajnego i funkcjonalnego ciągnika koncepcyjnego. 

Jego sercem jest modułowy elektryczny napęd hybrydowy, który składa się z silnika spalinowego, generatora i szeregu silników elektrycznych, które można indywidualnie włączać i w ten sposób dostarczać energię tam, gdzie jest aktualnie potrzebna. W ciągniku koncepcyjnym STEYR stawia na mocny 4-cylindrowy silnik wysokoprężny firmy FPT. Zastosowanie tych komponentów pozwala na stworzenie pojazdu o kompaktowych wymiarach i świetnej widoczności.

Dopracowana architektura pojazdu umożliwia zastosowani inteligentnych rozwiązań takich jak napęd na cztery koła i nowoczesny układ zawieszenia. Rolnik zyskuje na tym szereg korzyści, w tym większy komfort jazdy, większą elastyczność i szerszy zakres zastosowań, a także doskonałą wydajność na polu i drodze. 

Technologia hybrydowa marki STEYR

W ciągniku STEYR Konzept wszystkie silniki elektryczne są ze sobą sprzężone w taki sposób, aby moc była przekazywana tam, gdzie w danej sytuacji jest potrzebna. Zasilany z centralnego akumulatora układ doładowania eTorque zapewnia dodatkową energię przy pracy z maksymalną mocą. Efektem tego jest wysokowydajny, elektryczny napęd bezstopniowy oraz wyeliminowanie mechanicznej przekładni i hydraulicznych podzespołów w układzie przeniesienia napędu. Pozwala to ograniczyć liczbę ruchomych części, zapewnia optymalne przenoszenie energii oraz minimalne straty mocy i energii. Układ hydrauliczny ciągnika oraz dwukierunkowy WOM są napędzane elektrycznie. Prędkość WOM można regulować w płynny sposób. Do elektrycznie napędzanych narzędzi uprawowych są dostępne złącza 700 V i 48 V. Kolejną zaletą silników elektrycznych jest możliwość rekuperacji i magazynowania energii, np. podczas jazdy z górki. Pojazd można również ładować z gniazda elektrycznego.

Elektryczne silniki w piastach zapewniają idealny napęd w każdym kole 

Inteligentny napęd na wszystkie koła w koncepcyjnym ciągniku zapewnia optymalne przenoszenie mocy. W zależności od potrzeb cztery zamontowane w piaście silniki elektryczne są zasilane energią z akumulatora lub generatora. Indywidualne włączanie silników zapewnia wysoką trakcję i precyzję kierowania.  

Podwójna redukcja emisji do zera 

Przy używaniu tylko silnika elektrycznego ciągnik STEYR Konzept nie wytwarza podczas jazdy żadnych emisji – ani spalin ani hałasu. Dzięki temu ciągnik można stosować w ekologicznie wrażliwych obszarach zarówno przy wykonywaniu prac komunalnych (np. na terenie zabudowanym, w pobliżu obszarów mieszkaniowych), jak i rolniczych (np. w stajniach lub szklarniach). Ciągnik STEYR Konzept wyróżnia nieograniczony zakres zastosowań.

Doskonałe prowadzenie i najwyższy komfort jazdy

Dzięki najnowocześniejszym technologiom innowacyjny ciągnik koncepcyjny zapewnia nieosiągalną dotychczas przyjemność z jazdy. Jazda ciągnikiem zmienia się zdecydowanie na plus wskutek od razu dostępnego momentu obrotowego i wysokiej responsywności. Przesunięcie środka ciężkości bliżej gruntu zapewnia większą stabilność, natomiast napęd na cztery koła i indywidualnie regulowane prędkości poszczególnych kół pozwalają zmniejszyć promień skrętu. Dodatkowy komfort zapewniają niski poziom hałasu oraz wyjątkowa amortyzacja poszczególnych kół ciągnika. Nowa kabina koncepcyjna z obszerną przeszkloną powierzchnią i zintegrowanymi kamerami zapewnia doskonałą widoczność, a zatem większe bezpieczeństwo.

Nowy poziom rolnictwa precyzyjnego

Również w zakresie rolnictwa precyzyjnego STEYR Konzept wprowadza nowe propozycje rozwiązań. Wyposażony w czujnik roślin dron, który podczas pracy leci przed ciągnikiem, przesyła dane w czasie rzeczywistym.  Po raz pierwszy w tym ciągniku koncepcyjnym zastosowano cyfrowe biuro, które umożliwia zarządzanie gospodarstwem z ciągnika za pomocą monitora zintegrowanego w prawej szybie. Skierowany do przodu wyświetlacz typu Head-Up wyświetla wszystkie ważne informacje o pojeździe w polu widzenia operatora. 

STEYR Konzept wytycza kierunek rozwoju kolejnych generacji ciągników 

– Poprzez zaprezentowany ciągnik STEYR Konzept marka STEYR wybiega w przyszłość

 

 

źródło: Steyr