STROM-BEDNAR – Wszechstronny kultywator Fenix_FO

 

Fenix ​​jest wyposażony w zintegrowaną oś transportową, która pozwala na pracę bez tylnych wałków. Zapewnia to łatwą pracę również w bardzo trudnych warunkach polowych, a jesienią może zastąpić orkę.

Na sztywnej ramie

Możliwość pracy kultywatora Fenix_FO w zakresie głębokości roboczych aż do 35 cm wynika przede wszystkim z wysokiej sztywności konstrukcji Strom-Bednar. Podwójna rama środkowa wykonana z profili o wymiarach 150×100 mm lub 120×120 mm. Przestrzenna konstrukcja ramy zapewnia odległości pomiędzy zębami roboczymi wynoszące 80 cm i ich wzajemny rozstaw sięgający wartości 30 cm. Całości dopełnia duży, bo wynoszący 86 cm prześwit pod ramą, który gwarantuje płynną pracę kultywatora niezależnie od ilości resztek pożniwnych. Stabilność kultywatora Fenix_FO dostępnego w czterech szerokościach roboczych (od 4,0 do 7,0 m) poprawia również system zamkowego łączenia ram bocznych.

Półzawieszany i bez wału

Cechą wyróżniającą kultywator Fenix_FO jest również oś transportowa, a w zasadzie sposób jej umiejscowienia. Jej umieszczenie w środku maszyny umożliwia skuteczną pracę agregatu nawet w przypadku jej skonfigurowania bez wału doprawiającego (przykładowo pracując na mokrym podłożu lub jesienią zamiast orki). Poza tym oś umieszczona jest bliżej ciągnika, a co za tym idzie agregat daje większe możliwości do manewrowania i ogranicza powierzchnię przeznaczoną na uwrocia. Za kołami transportowymi znajdują się zęby, które zapobiegają powstawaniu kolein. Za utrzymanie zadanej głębokości roboczej w maszynach Fenix_FO odpowiadają przednie koła kopiujące. Ich hydrauliczna regulacja, daje możliwość nastawienia parametrów pracy maszyny bez opuszczania fotela operatora. Prosta regulacja głębokości roboczej agregatów Strom-Bednar odbywa się również z wykorzystaniem hydro-klipsów. W zależności od konfiguracji głębokość pracy maszyny może być również regulowana w pełni hydraulicznie.

strom fenix 1 STROM BEDNAR   Wszechstronny kultywator Fenix FO

Bezpieczne zęby

Z myślą o pracy w ekstremalnie trudnych warunkach kultywator Fenix_FO wyposażony został w bezobsługowe zabezpieczenie przeciążeniowe. Obejmuje ono dwie pionowe sprężyny z wyzwalającym naciskiem w zakresie od 450 do 700 kg. Konstrukcja zabezpieczenia umożliwia wychylenie sztywnych słupic na wysokość do 30 cm. Rozwiązanie oferowane przez Strom-Bednar zapewnia przy tym stałą geometrię dla każdej z słupic niezależnie od głębokości jej pracy.

Do wyboru do koloru

Możliwości konfiguracyjne maszyn serii Fenix_FO są niemal nieograniczone i gwarantują ich dostosowanie do wszelkich wymagań. W zależności od warunków glebowych, pogodowych, a także charakteru prowadzonych prac na elementach roboczych zamontowany jeden z pięciu rodzajów dłut. W przypadku przeprowadzania płytkiej podorywki producent zaleca zastosowanie gęsiostópki o szerokości 280 mm. Poderwanie oraz wymieszanie resztek pożniwnych oraz gleby wzmaga intensywność wzrostu samosiewów i chwastów. W przypadku uprawy gleby na głębokości do 30 cm warto skorzystać z możliwości szybkiego zamontowania dłut mulczujących z odkładnicą. Kombinacja ta, zapewnia intensywne mieszanie gleby w głębszych jej warstwach zachowując niskie opory elementów roboczych. Kompromisem pomiędzy dwoma rozwiązaniami może okazać się montaż dłut (o szerokości 60, 80 lub 100 mm) doposażonych w skrzydła, które zwiększają intensywność mieszania gleby i równomiernie podrywają pozostałości po zbiorach.

strom fenix 2 STROM BEDNAR   Wszechstronny kultywator Fenix FO

W trosce o konsolidację

Mimo iż Fenix_FO dzięki specjalnemu umiejscowieniu osi transportowej doskonale sprawdza się także w przedzimowej uprawie gleby (bez wału doprawiającego kultywator pozostawia glebę w lepszej strukturze przed zimą), to czeski producent wyposażył Fenix’a w tylny wał, który można dobrać spośród 8 dostępnych rodzajów, aby dopasować maszynę do własnych potrzeb i warunków.

Rozwiązaniem doskonale sprawdzającym się na glebach o większej wilgotności jest sprężynowy wał typu Paker, który oprócz zagęszczenia gleby intensywnie miesza ją i rozdrabnia. Kolejno rozważyć można również zamontowanie wału typu V-ring, lub ciężkiego wału segmentowego. Obie konstrukcje dobrze rozbijają glebę i jednocześnie eliminują zjawisko oklejania wałów. Ostatnią z możliwych do zastosowania opcji jest wał Roadpacker wykonany z twardej gumy, którego stopień nacisku na glebę może być w pełni regulowany lub tradycyjny wał rurowy. Nowością są 2 rodzaje wałów Combi (wały Spring i V/ U).

źródło: STROM-BEDNAR