SUPER ROLNIK pracuje ciągnikami CLAAS – odwiedziliśmy gospodarstwo Nawrotów

Teraz już wiemy, dlaczego Mateusz Nawrot, zwycięzca programu telewizyjnego SUPER ROLNICY, woli pracować na ciągniku CLAAS ze skrzynią bezstopniową CMATIC. Odwiedziliśmy go w rodzinnym gospodarstwie k. Częstochowy.

 

 

Mateusz Nawrot, wraz z bratem Jakubem i ojcem Arkadiuszem prowadzą gospodarstwo o powierzchni ponad 500 ha w miejscowości Kruszyna k. Częstochowy. W strukturze produkcji ich gospodarstwa zboża zajmują ok. 120 ha, rzepak 100ha, słonecznik 80 ha i kukurydza ok. 220 ha. Dodatkowo prowadzą hodowlę kur niosek.

Siedlisko znajduje się w bazie po byłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Nawrotom udało się  wykupić budynki gospodarcze z placem oraz część gruntów rolnych RSP. Większość ziemi znajduje się w promieniu 10 km wokół siedliska.

Duży areał gospodarstwa wymuszał zakup wydajnych maszyn. Intensywne inwestycje w sprzęt rozpoczęły się ok. dwie dekady temu. Wtedy do gospodarstwa trafił pierwszy kombajn – CLAAS MEGA dzięki któremu zrobiliśmy duży krok w przód, w tamtych czasach kombajn ten pomagał również w gospodarstwie wujka i łącznie kosił ok.1000 ha rocznie.

Wprawdzie mój ojciec brał pod uwagę maszyny w kolorze bardziej intensywnej zieleni. Zmienił jednak to nastawienie. Zdecydowała pierwsza maszyna innej marki, w barwach groszkowej zieleni. Doskonałe świadectwo dla CLAAS wystawił bowiem kombajn MEGA. To był sprzęt nie do zdarcia, wydajny i bezawaryjny. Dlatego naturalnym wyborem dla nas był kolejny kombajn spod szyldu CLAAS. W 2012 roku kupiliśmy TUCANO 440 wraz z ciągnikiem AXION 820. Maszyny sprawdzają się doskonale od lat. Kupujemy tylko u dealera Świerkot. Sprawny sprzęt plus dobry serwis zapracowali na to, że zostaliśmy wierni marce CLAAS – mówi Mateusz Nawrot.

W gospodarstwie od 2006 roku pracuje również CLAAS ARES 617 ATZ. Przepracował ponad 12 tys. godzin w pełni bezawaryjnie! Jedyna naprawa wymagała wymiany paska klinowego.

To dobra maszyna, mocna i wiarygodna. Dobrze się prowadzi ma amortyzowaną kabinę, teraz pracuje tylko i wyłącznie z opryskiwaczem Horsch Leeb 4AX ,jest odpowiedzialna za najważniejsze zabiegi w gospodarstwie. Dawniej pracowała w połączeniu z każdą maszyną , podkreśla Mateusz.

W parku maszynowym Nawrotów znajduje się jeszcze:

  • ciągnik AXION 930 CMATIC rok 2017 4000mth,
  • ciągnik ARION 620 rok 2016 4500mth,
  • ładowarka teleskopowa SCORPION 732 VP 2019 rok 3700mth,
  • praca zwijająca CLAAS VARIANT 460RF,
  • dwie przystawki do kukurydzy CLAAS CORIO Conspeed 6.75, CLAAS CORIO Conspeed Linear 5.75C oraz
  • ciągnik AXION 810 wyposażony w przekładnię CMATIC, którym Mateusz rywalizowała podczas wszystkich odcinków programu.

W ciągnikach i maszynach marki CLAAS szczególnie doceniają komfort i niezawodność.

Co na temat tej przekładni CMATIC sądzi Mateusz?

W wyścigach byłem bezkonkurencyjny, mając ciągnik z taką przekładnią. Daje ona duże przyspieszenie jazdy do przodu i do tyłu. Cechuje się doskonałą elastycznością przy zmianie prędkości czy kierunku jazdy przód-tył. Trzeba przyznać, że mój ciągnik z CMATIC był nie do pobicia przez konkurencję. Oczywiście, nawet tą o innym kolorze zieleni – dodaje Mateusz i mruga przy tym znacząco jednym okiem.

– Nie tylko w programie telewizyjnym przekładnia CMATIC była niezastąpiona, w codziennej pracy polowej można rzec, że przekładnia myśli za operatora ustawiając nam odpowiednie obroty i prędkość pracy do obciążenia – nie tylko na polu, ale i w transporcie.

Jego brat Jakub zasiada najczęściej za kierownicą ciągnika CLAAS AXION 930 CMATIC , który w gospodarstwie jest podstawową maszyn pracującą z największymi maszynami do uprawy. Ciągnik z roku 2017 ma już przebieg 4000 godzin. Często holuje przyczepy z obornikiem, obsługując kurniki i pobliską fermę drobiu, która co 2-gi miesiąc wstawia nowy rzut ptactwa.

Główne spiętrzenie prac u Nawrotów przypada na okres żniw letnich. Po zbiorach zbóż ich ciągniki obsługują: prasy, rozrzutniki obornika i nawozu, sprzęt uprawowy i siewny oraz transport. Na ten czas w gospodarstwie – oprócz ojca i dwóch synów – zatrudnianych jest dodatkowo 2 pracowników sezonowych.

Nawrotowie zbierają w skali roku ok. 2500 t ziarna kukurydzy mokrej, którą suszą w suszarni z piecem opalanym słomą. Na jeden 45 tonowy wsad, potrzeba około 20 balotów słomy w zależności od wilgotności ziarna.

W ten sposób rocznie zużywamy ok. 1500 balotów plus 400 balotów na ściółkę dla stada drobiu. Jesteśmy samowystarczalni w słomę. Większość słomy w gospodarstwie zostaje zebrana, reszta zostaje na polu, a bilans nawożenia organicznego dodatkowo poprawia kurzeniec. Trzeba jednak uważać, aby nim nie przenawozić, bo zaraz odbija się to na wegetacji roślin – ostrzega Mateusz Nawrot.

Całość prac maszynowych jest wykonywana własnym sprzętem. Jedynie w żniwa pomagają dodatkowo 1-2 kombajny od przyjaciół, którym z kolei Nawrotowie – w ramach przyjacielskiej pomocy – koszą kukurydzę swoim TUCANO z przystawką CLAAS CORIO Conspeed 6.75FC.

Całość upraw wykonywana jest już w gospodarstwie bezorkowo. W planie jest przejście na strip-till, gdy zakończy się 5-cio letni okres karencji, jakiemu podlegają urządzenia kupione z dotacji unijnej z PROW.

Doświadczenie Mateusza w pracy ciągnikami CLAAS i wynikające z tego umiejętności wykorzystania potencjału przekładni bezstopniowej zaowocowało doskonałymi wynikami w różnych konkurencjach i zwycięstwem w programie.

 

maxresdefault SUPER ROLNIK pracuje ciągnikami CLAAS – odwiedziliśmy gospodarstwo Nawrotów

 

Źródło: CLAAS