UNIA POLONEZ Duplo – Wysiew ziarna i nawozu jedną redlicą

POLONEZ 550/3D DUPLO to najnowsza wersja flagowego siewnika mechanicznego w ofercie firmy UNIA. Siewnik został wyposażony w dodatkowe wyposażenie umożliwiające wysiew ziarna i nawozu jednocześnie tzw. około nasienny wysiew nawozu. Jest to rozwiązanie dodatkowo punktowane w najnowszym PROW. Wysiew ziarna i nawozu realizowany jest jedną redlicą. Dozowanie nawozu odbywa się za pomocą dodatkowych aparatów wysiewających znajdujących się w przedniej części siewnika.

Siewniki UNIA POLONEZ Duplo wyposażone są w skrzynie załadunkowe dzielone w stosunku 50/50. Specjalna przegroda wewnątrz skrzyni umożliwia załadunek nawozu w przedniej części, a ziarna w tylnej części skrzyni załadunkowej. Istnieje również możliwość zasypania skrzyni tylko ziarnem (wysiew bez nawozu), przegroda jest wówczas częściowo demontowana. W wersji 3,0 skrzynia ma pojemność 500 dm3, dodatkowo skrzynia może być powiększona o nadstawkę o pojemności 200 dm3. W wersji 4,0 skrzynia ma natomiast pojemność 800 dm3, a dzięki nadstawce zwiększa się o 300 dm3.

POLONEZ Duplo został wyposażony w nowoczesne aparaty wysiewające ziarno. Nowe aparaty charakteryzują się trwałą, masywną budową. Dzielone kółka wysiewające aparatu umożliwiają wysiew zarówno drobnych jak i grubych nasion. Przestawianie wysiewu z drobnego na gruby jest bardzo proste i szybkie ponieważ aparaty mają dzielone zastawki. Kółko wysiewające jest osłonięte wizjerem, który chroni materiał siewny przed deszczem i wiatrem.

W przedniej części skrzyni zasypowej znajdują się aparaty wysiewające nawóz. Roweczkowe aparaty do nawozu posiadają jedną zastawkę. Podobnie jak aparaty do ziarna wyposażone są w ochronny wizjer. Wysiew nawozu kontrolowany jest bezstopniowo za pomocą `skrzynki przekładniowej bezstopniowej. Maksymalna dawka nawozu jaką możemy ustawić to 300 kg/ha.

Kolektor zamontowany pod aparatami wysiewającymi ziarno i nawóz łączy te dwa wysiewane materiały i kieruje do jednego przewodu wysiewającego, którym ziarno i nawóz dostarczane są do redlicy siewnej. Kolektory montowane są w jednolitej belce kolektorowej.

Zarówno ziarno jak i nawóz dozowane są za pomocą bezstopniowych skrzynek przekładniowych. Możemy więc dokładnie ustawić właściwą dawkę wysiewanego materiału. W celu sprawdzenia ustawień należy przeprowadzić „próbę kręconą”, którą wykonuje się podobnie jak w standardowym siewniku. Maksymalne dawki jakie możemy uzyskać to 400 kg/ha nasion oraz 300 kg/ha nawozu.

Siewniki POLONEZ wyposażone są w indywidualny oraz centralny docisk redlic. Indywidualny docisk realizowany jest za pomocą mocnej sprężyny z trzema regulacjami naciągu. Docisk centralny regulowany jest płynnie śrubą, która obraca belkę naciągające redlice. Dodatkową śrubą regulujemy natomiast położenie belki podporowej pod redlicami. Belka ta ustala położenie redlic i zapobiega zagłębianiu się redlic na glebach lekkich, gdy redlice nie wyposażone są w kółka kopiujące.

Siewniki UNIA POLONEZ posiadają ruchomą belkę zaczepową, dzięki czemu siewnik jest łatwiej zagregować z ciągnikiem lub agregatem, dodatkowo siewnik dokładnie kopiuje teren a naprężenia z belki zaczepowej nie są przenoszone na siewnik czy maszynę współpracującą.

Maszyny w wersji 3,0 m standardowo są wyposażone w wysokie koła 6×16. Do wersji z nadstawką 200 litrów zalecane są natomiast koła szersze 10.0/80-12 z uwagi na większą masę maszyny. Wersje 4,0m są montowane z kołami 10×15. Za kołami jezdnymi znajdują się skrobaki, które ułatwiają pracę w trudnych warunkach. Redlice skrajne znajdujące się za kołami jezdnymi posiadają indywidualną regulację docisku.

Nowe siewniki marki UNIA wyposażone są w podesty załadunkowe na całej szerokości maszyny. Wejście na podest ułatwiają boczne schodki. Tuba montowana na siewniku umożliwia wygodne przechowywanie instrukcji obsługi, dzięki czemu jest ona dostępna w każdej chwili podczas użytkowania maszyny.

Do standardowego wyposażenia siewników należą hydrauliczne znaczniki przejazdu sterowane indywidualnymi siłownikami hydraulicznymi, dzięki czemu ramię znacznika unoszone jest do pionu. Nowoczesne oświetlenie typu LED ułatwia poruszanie się maszyną po drogach publicznych oraz wpływa na bezpieczeństwo w transporcie.

Nowe Polonezy mogą być wyposażone w jeden z trzech sterowników monitorujących pracę maszyny. Podstawowym sterownikiem jest STARTER SEED który umożliwia automatyczne zamykanie i otwieranie ścieżek technologicznych. Kolejnym urządzeniem sterującym jest komputer PILOT SEED który dodatkowo posiada m.in. licznik hektarów oraz kontrolę poziomu nasion. Komputer SUPERIOR to najbardziej zaawansowany sterownik montowany w siewnikach POLONEZ. Charakteryzuje go duży kolorowy wyświetlacz, intuicyjna obsługa oraz możliwość przenoszenia zapisanych danych przez port USB.

 

Źródło: UNIA