Väderstad przejmuje amerykańską firmę AGCO-AMITY JV LLC.

Väderstad AB, jedna z wiodących na świecie firm zajmujących się uprawą roli i siewem, ogłosiła przejęcie 100% udziałów w spółce AGCO-AMITY JV LLC (AAJV). Firma AAJV, z siedzibą w Wahpeton w Północnej Dakocie, znana również pod nazwą Wil-Rich, zostanie w pełni zintegrowana z globalną grupą firmy Väderstad pod nazwą Vaderstad Inc.

Od 2011 roku AAJV produkuje produkty marek Wil-Rich, Wishek i Concord, posiadając 270 dealerów na całym świecie, z czego większość w Stanach Zjednoczonych. Włączenie AAJV do Grupy Väderstad pozwala firmie Väderstad uzyskać dostęp do punktów dystrybucji oraz zakładu produkcyjnego w USA, a także korzystać z dziedzictwa i dobrego wizerunku marek Wil-Rich, Wishek i Concord.

„Ta inwestycja jest zgodna z naszymi długoterminowymi ambicjami rozwoju na rynku północnoamerykańskim. AAJV ma silną pozycję na rynku amerykańskim, a także portfolio produktów, które daje nam pełniejszą ofertę w Ameryce Północnej” – mówi Mats Båverud, Prezes i Dyrektor Generalny Väderstad.

Od 2011 roku AAJV jest wspólną własnością AGCO i AMITY, obecnie zatrudnia 110 pracowników, posiada zakład produkcyjny o powierzchni 30 000 m2, magazyn części zamiennych oraz ośrodek badawczo-rozwojowy w Wahpeton w Północnej Dakocie.

„Postrzegamy to jako doskonałą okazję do zwiększenia naszej obecności w USA. Nasza wizja pozostaje niezmienna: być wiodącym partnerem dla rolników na całym świecie w zakresie osiągania doskonałych plonów. Dzięki przejęciu AAJV jesteśmy jeszcze bardziej podekscytowani przyszłością” – mówi Henrik Gilstring, wiceprezes ds. rozwoju biznesu i współwłaściciel firmy Väderstad.

AAJV posiada obecnie silną linię produktów zaspokajających szeroki zakres potrzeb związanych z uprawą i siewem, takich jak kultywatory, brony talerzowe, siewniki z redlicą stopkową i talerzową.

„To wielki dzień dla firmy, społeczności Wahpeton i naszych pracowników. Połączenie naszego wysoko wykwalifikowanego zespołu z solidnym i bogatym doświadczeniem firmy Väderstad pozwoli nam dostarczać szeroki zestaw rozwiązań agronomicznych naszym klientom, a jednocześnie realizować cele związane z rozwojem firmy w ramach współpracy z naszymi partnerami handlowymi” – mówi Keith Whitaker, obecny prezes AAJV.

Jason Strobbe został mianowany nowym dyrektorem zarządzającym Vaderstad Inc. Strobbe pełni również funkcję wiceprezesa ds. sprzedaży i marketingu w Ameryce Północnej.

W 2013 roku Väderstad przejął pełną kontrolę nad kanadyjską firmą Seed Hawk, której był współwłaścicielem od 2006 roku. Firma z siedzibą w Langbank, Saskatchewan, obecnie nosi nazwę Vaderstad Industries Inc. i produkuje bardzo popularne na rynku północnoamerykańskim precyzyjne siewniki pneumatyczne Seed Hawk.

 

źródło: Väderstad