Väderstad wprowadza uprawę na mapach aplikacyjnych i usługi E-Services dla TopDown i Opus

W sezonie polowym 2024 kultywatory Väderstad TopDown i Opus wejdą w nową generację. Oprócz zaktualizowanej konstrukcji oznacza to wprowadzenie systemu sterowania Väderstad E-Control opartego na iPadzie, a także możliwość zastosowania uprawy z mapą aplikacyjną za pośrednictwem ISOBUS Task Control.

Od roku modelowego 2024 agregat TopDown 400-700 i ciężki kultywator Opus 400-700 mogą być wyposażone w bramkę komunikacyjną, czujniki i zaktualizowaną elektronikę. Otwiera to możliwość uzyskania pełnej kontroli nad maszyną za pośrednictwem opartego na iPadzie systemu sterowania Väderstad E-Control, a także obsługi maszyny za pośrednictwem terminala ISOBUS ciągnika.

– Zauważyliśmy zapotrzebowanie rolników na jeszcze większą optymalizację prac uprawowych. Dzięki możliwości dostosowania ustawień maszyny do warunków panujących na polu, możliwe jest zoptymalizowanie agronomii i wyników pracy. Wprowadzenie E-Services do TopDown i Opus jest kluczem do tego, mówi Wolfram Hastolz, dyrektor ds. zarządzania produktami uprawowymi w Väderstad.

Wprowadzenie E-Services w TopDown i Opus umożliwia maszynom korzystanie z map aplikacyjnych, aby automatycznie sterować ustawieniami maszyny podczas pracy za pomocą mapy pola. Oznacza to, że rolnik, przed wyjazdem na pole, może zaprogramować, jak poszczególne elementy robocze – talerze, zęby, włóka i wał – powinny zachowywać się w określonych miejscach na polu, w oparciu na przykład o rodzaj gleby lub charakterystykę pola. W ciągniku ta mapa aplikacyjna jest wprowadzana do terminala ISOBUS ciągnika, który następnie łączy się z systemem Väderstad E-Control w celu przejęcia kontroli nad maszyną.

– Następnym krokiem po zastosowaniu zmiennej dawki nasion i nawozu jest zastosowanie tego samego myślenia do uprawy roli. Tutaj oszczędności czekają na uwolnienie zgodnie z zasadą „tak dużo, jak to konieczne, tak mało, jak to możliwe”. Niektóre z korzyści to oszczędność oleju napędowego i poprawa stanu gleby, inne to możliwość zwiększenia prędkości roboczej i zmniejszenia zużycia. Ponadto umożliwia to autonomiczne rolnictwo w przyszłości, mówi Wolfram Hastolz.

Korzystając z opartego na iPadzie systemu sterowania Väderstad E-Control, operator będzie mógł uzyskać pełną kontrolę nad maszyną bezpośrednio z kabiny ciągnika. Za pomocą jednego przycisku operator może ustawić indywidualną głębokość roboczą lub intensywność pracy talerzy, zębów, włóki lub wału podczas jazdy. Aby ułatwić pracę w polu, można użyć czterech wstępnie ustawionych przycisków do zapisania różnych konfiguracji maszyny.

– System sterowania został zaprojektowany tak, aby wspierać operatora w optymalizacji operacji uprawowych, jednocześnie zwiększając komfort użytkowania. Za pomocą przycisków ustawień wstępnych rolnik może zapisać własne, najczęściej używane konfiguracje maszyny. Na przykład ustawienie wstępne 1 dla standardowych prac polowych, ustawienie wstępne 2 dla ścieżek technologicznych, ustawienie wstępne 3 dla trudnych obszarów itd. Gdy jedna strefa robocza zostanie zmieniona, pozostałe automatycznie się skompensują, aby zachować indywidualnie wybraną głębokość – mówi Wolfram Hastolz.

Chodzi o to, że praca w polu może być gorączkowa, a czasami mogą wystąpić nieoczekiwane sytuacje. Jako rozwiązanie zapasowe, TopDown i Opus można przełączyć na ustawienie ręczne i tradycyjne sterowanie, jeśli na przykład ciągnik musi zostać szybko zmieniony.

Maszyny Väderstad TopDown 400-700 i Opus 400-700 można zamawiać opcjonalnie z usługami E-Services od października 2023 roku. Premiera maszyn odbędzie się na międzynarodowych targach Agritechnica w listopadzie 2023 roku, a produkcja seryjna rozpocznie się na początku 2024 roku.

 

Źródło: Väderstad