Valtra G – nowa seria piątej generacji fińskich ciągników

Valtra zaprezentowała zupełnie nową serię ciągników. Seria G to nie tylko pierwsi reprezentanci piątej generacji produktów Valtra, ale także zupełnie nowe ciągniki, plasujące się pomiędzy popularnymi Seriami A i N. W jej skład wchodzi także pierwszy ciągnik w segmencie 100–145 KM wyposażony w system SmartTouch oraz dający pełne możliwości w zakresie rolnictwa precyzyjnego. Popularny podłokietnik SmartTouch jest zatem teraz dostępny dla wszystkich ciągników Valtra w segmencie 100–400 KM.

Telemetria Valtra Connect jest standardem w modelach Versu Serii G, a modele Active i Versu są także wyposażone w wydajną hydraulikę wykrywającą obciążenie. Pojazdy Serii G dostępne są w czterech standardach wyposażenia: Basic, Komfort, Technologia i Technologia Pro. Klienci będą również mogli zamówić produkowane w fińskiej fabryce ciągniki Serii G z funkcjami specjalnie dostosowanymi w studio Unlimited.

 

valtra g series tractor implement Valtra G – nowa seria piątej generacji fińskich ciągników

 


„Seria G to uniwersalne ciągniki rolnicze, których można używać na przykład do pracz ładowaczem czołowym, oprysków, produkcji pasz i uprawy warzyw przy użyciu inteligentnych technik rolniczych. Obsługa takiego uniwersalnego ciągnika powinna być łatwa i bezpieczna, a pojazd powinien zapewniać wygodne warunki pracy przy doskonałej widoczności oraz być wyposażony w mocną hydraulikę i ładowacz czołowy.

Podsumowując, Seria G to kompaktowe, lecz wciąż potężne maszyny” – mówi Mikko Lehikoinen, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu.

Nowe pojazdy Valtra z Serii G łatwo nie tylko nabyć, ale także obsługiwać i konserwować. Zostały one zaprojektowane z myślą o wymagających pracach z ładowaczem czołowym, a punktem wyjścia w przypadku tego projektu było zapewnienie najlepszej widoczności i komfortu. Wyposażenie pojazdu można dobrać według indywidualnych potrzeb, a do tego można dokładnie przewidzieć koszty eksploatacji dzięki specjalnym rozwiązaniom finansowym i umowom serwisowym. Usługi posprzedażowe Valtra Connect, Care & Go sprawiają, że koszty eksploatacji ciągnika są przewidywalne, więc możemy z niegokorzystać bez obaw.

Nowoczesna i przestronna kabina

Pojazdy Serii G posiadają nowoczesne i przestronne kabiny, w których przeszklona powierzchnia ma wielkość 5,7 m2, z czego 0,35 m2 to sam panoramiczny dach. Amortyzowana kabina wraz z ogrzewaniem i klimatyzacją oraz podgrzewane lusterka i wtyczki USB do ładowania, które dostępne są wraz z dodatkowym zasilaczem, dodatkowo zwiększają komfort użytkowania pojazdu. Modele Versu z interfejsem SmartTouch mogą zyskać dostęp do takich samych funkcji SmartFarming jak większe modele z Serii N i T. Dostępne są również modele Active, wyposażone w układ automatycznego prowadzenia i funkcje dla rolnictwa precyzyjnego, które można aktywować za pomocą terminala SmartTouch Extend.

Seria G została zaprojektowana tak, by stworzyć idealny ciągnik do prac z ładowaczem czołowym. Zapewnia doskonałą widoczność, dobry rozkład masy, ładowacz czołowy zintegrowany z podwoziem, funkcję asystenta hydrauliki, która automatycznie zwiększa prędkość obrotową silnika, a także trzecią sekcję ładowacza czołowego (Live 3), która umożliwia jednoczesne korzystanie z aż trzech różnych funkcji ładowacza czołowego.

Oprócz prac polowych i rolniczych, pojazdy Serii G nadają się również do prac leśnych – tak jak wszystkie poprzednie ciągniki Valtra. Do takich zadań pojazdy Serii G można wyposażyć w wąskie błotniki, stalowy zbiornik paliwa, szyby poliwęglanowe, opony leśne, obrotowy fotel kierowcy i osłonę kabiny. Można też zamontować na nich dodatkowy zestaw świateł, w skład którego wchodzą cztery przednie światła robocze, a także sześć świateł tylnych, które włączają się automatycznie podczas cofania, jeszcze bardziej ułatwiając pracę w ciemności.

Wszechstronna przekładnia do szerokiego zakresu zadań

Ciągniki Serii G wyposażone są w skrzynię biegów 24+24R z czterema zakresami i sześcioma biegami Powershift. Zmiana biegów od zakresu B do C oraz C do D następuje automatycznie, co znacznie ułatwia obsługę ciągnika, szczególnie na drogach. Hamulec postojowy zintegrowany jest z dźwignią zmiany biegów przód-tył, co jest rozwiązaniem charakterystycznym dla pojazdów Valtra, a ponadto kierowca może również zaprogramować własne ustawienia przekładni. Najwolniejsza prędkość robocza z wykorzystaniem biegu pełzającego to zaledwie 120 metrów na godzinę, co jest idealną opcją na przykład przy uprawie warzyw.

Modele Versu można obsługiwać tylko za pomocą dźwigni napędu, zaś dzięki funkcji AutoTraction inne modele także nie wymagają zbyt dużego wykorzystania sprzęgła. Funkcja zatrzymania na wzniesieniu (hill-hold) pozwala utrzymać ciągnik w bezruchu nawet na stromych wzgórzach bez konieczności używania hamulca.

Modele HiTech posiadają otwarty układ hydrauliczny o wydajności 100 litrów na minutę, podczas gdy modele Active i Versu wyposażone są w układ hydrauliczny z czujnikiem obciążenia o wydajności 110 litrów na minutę. Z przodu i z tyłu pojazdu można zamontować do czterech bloków hydraulicznych. Modele Versu dostępne są z maksymalnie pięcioma zaworami hydrauliki zewnętrznej z tyłu i maksymalnie czterema z przodu. Minimalna siła podnoszenia z tyłu to 50 kN w całym zakresie podnoszenia oraz 30 kN z przodu. Dostępny jest również przedni WOM. Przy wykorzystaniu WOM-u z tyłu pojazdu dostępna jest funkcja regulacji zależnej od prędkości jazdy oraz dwie dodatkowe prędkości WOM-u.

Kompaktowy silnik AGCO Power

Nowe pojazdy Serii G napędzane są czterocylindrowymi silnikami AGCO Power o pojemności 4,4 litra. Kompaktowy rozmiar silnika sprawia, że maska ciągnika jest niezwykle niska, co zapewnia doskonałą widoczność. Silnik spełnia wymogi normy emisji Stage V bez recyrkulacji spalin. Elektroniczny zawór upustowy spalin i wtrysk typu common rail firmy Bosch, wytrzymujący ciśnienie do 1600 barów, zapewniają szybką reakcję i wysoki moment obrotowy w szerokim zakresie prędkości obrotowych silnika.

Przy jeździe na biegu B5 lub wyższym, wszystkie modele umożliwiają wykorzystanie trybu transportowego już przy prędkościach dostosowanych do jazdy w polu. Przy korzystaniu z WOM dostępna jest również tradycyjna funkcja Valtra Sigma Power Boost.

G125 Eco to oszczędny pod względem zużycia paliwa model EcoPower, pozwalający kierowcy wybrać tryb Power lub Eco, który obniża prędkość obrotową silnika przy jednoczesnym zwiększaniu momentu obrotowego aż do 555 Nm. Modele Valtra EcoPower pozwalają zaoszczędzić pieniądze, a także chronią przyrodę oraz Twój słuch dzięki niższemu poziomowi hałasu.

 

valtra g series tractor g135 unlimited 1600 900 Valtra G – nowa seria piątej generacji fińskich ciągników

 

Dostępny od zaraz

W przypadku ciągników Serii G najlepsze jest to, że są dostępne od zaraz, gdyż produkcja seryjna już ruszyła. Klienci z Finlandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech będą mogli rezerwować nowe ciągniki przez Internet od września bieżącego roku. Po uiszczeniu opłaty rezerwacyjnej, klient będzie mógł omówić z lokalnym dealerem wszystkie szczegóły dotyczące dodatkowych opcji, a także możliwego oddania starego ciągnika w rozliczeniu.

 

Źródło: Valtra