Valtra N142 – ciągnik o wszechstronnym zastosowaniu

 

 

Valtra N142 Direct to ciągnik do wszystkich zastosowań w 2500 hektarowym gospodarstwie Groma.

Valtra N142 nie jest może największym, najszybszym ani nawet najmocniejszym ciągnikiem dostępnym na rynku ale na farmie Grom Agrar nadal pozostaje jedną z ulubionych maszyn. Jej siła polega na wszechstronności. Ciągnik N142 można wykorzystywać tak do prac leśnych jak i do ciągnięcia ciężkich przyczep. Doskonale sprawdza się przy nawożeniu, opryskach i w orce.

Najpierw ciągnik zrobił na nas wrażenie dzięki potężnej hydraulice zewnętrznej” mówi Bernd Grom. Bernd jest właścicielem trzech gospodarstw w Bawarii, Turyngii oraz Saksonii-Anhalt. „Hydrauliczny napęd maszyn, którego wymaga wiele używanych przez nas urządzeń, bywa przyczyną przegrzewania wielu ciągników. Ale nie tego!

Valtra N142 okazała się bardzo słusznym wyborem. W Merseburgu na 1200-hektarowej farmie Bad Lauchstädt, w ciągu dwóch lat wypracowała sobie markę niezwykle wszechstronnej maszyny.

Zawsze bierzemy ten ciągnik kiedy nie możemy lub nie mamy możliwości wykorzystania dużego specjalistycznego traktora. Czyli – tak naprawdę – dość często. Valtra N142 wykorzystywana jest w naszym gospodarstwie przez cały rok.

Bernd Grom opowiada o tym, jak blisko rok temu na jego farmie Grom Agrar w Saksonii-Anhalt Valtra udowodniła swoją wartość. W gospodarstwie wykorzystywany jest 8-tonowy rozrzutnik obornika Güstrower, który do pracy wymaga wydatku oleju rzędu 65 litrów na minutę. Wiele potężnych ciągników uległo przegrzaniu podczas pracy z tą ogromną maszyną. Jednak dla N142, wyposażonej w układ hydrauliczny o wydajności 160/litrów na minutę nie stanowiło to problemu.

Jak mówi Bernd Grom, inżynierom z Valtry należą się gratulacje za opracowanie rozwiązania, które umożliwia oddzielenie oleju między przekładnią Direct a układem hydraulicznym. Umożliwia to wzajemne i skuteczne chłodzenie oleju nawet podczas wykonywania najbardziej wymagających zadań. ”Dzięki takiemu rozwiązaniu Valtrę N142 możemy wykorzystywać do ciągnięcia wywrotek jak również do najnowszych urządzeń, które wymagają dużego wydatku oleju”.

Poza samym układem hydraulicznym 34-letni farmer ceni sobie moc czterocylindrowego silnika Valtry N142 oraz jego niskie zużycie paliwa. Grom jest przekonany, że wydajność ciągnika ma związek z nową przekładnią Direct. Mechaniczne części przekładni na większości przełożeń odgrywają większą rolę niż elementy hydrauliczne.

valtra n142 Valtra N142   ciągnik o wszechstronnym zastosowaniu

Doświadczony właściciel ciągnika ma rację. Przekładnia Direct wykorzystuje napęd mechaniczny w 100 % na wszystkich czterech przełożeniach przy optymalnych prędkościach, co zapewnia, że przekładnia oraz współpracujące maszyny zawsze pracują z pełną mocą. Pracując w trybie automatycznym system dobiera największe możliwe przełożenie w celu maksymalnego zwiększenia wydajności.

Bernd Grom dostrzegł również oszczędność ciągnika N142. Przy zastosowaniu tej przekładni na odpowiednim biegu i z odpowiednią prędkością można nim jeździć ekonomicznie, co zmniejsza zużycie paliwa i wydłuża żywotność ciągnika.

Grom jest pod ogromnym wrażeniem przekładni Direct i układu sterowania. 4 zakresy przełożeń oraz możliwość regulacji prędkości obrotowej silnika okazują się niezwykle przydatne w codziennej pracy w gospodarstwie.

Prosty przykład: podczas nawożenia czy oprysków kierujący ma możliwość ustawienia prędkości jazdy. W tym samym czasie system sterowania przekładni automatycznie dostosuje prędkość obrotową silnika i biegi odpowiednio do ukształtowania terenu i warunków pracy. Jeżeli w jakimś miejscu konieczne jest wysianie większej dawki nawozu, ustawienie mniejszej prędkości możliwe jest poprzez naciśnięcie jednego przycisku. Wykorzystując maszyny napędzane WOM operator może ustawić prędkość obrotową silnika oraz kontrolować prędkość jazdy za pomocą pedału przyspieszenia lub tempomatu.

”Ten ciągnik jest naprawdę łatwy w użyciu” mówi Grom. ”Kiedy przyzwyczaisz się do obsługi, jazda zaczyna dawać prawdziwą frajdę”.

Ciągnik jest nie tylko łatwy w obsłudze. Jest również niebywale zwrotny. ”Ciągnikiem N142 zawsze można łatwo manewrować.”

Model N142 okazał się łatwy w użyciu, oszczędny oraz wydajny do tego stopnia, że na farmie rodziny Grom w Bad Lauchstädt wydaje się być czymś niezastąpionym. Ciągnik jest wykorzystywany do nawożenia i oprysków, do prac transportowych w okresie żniw a czasami także do pracy z kultywatorem czy kosiarką. Ciągnik N142 i zastosowana w nim przekładnia bezstopniowa Direct, przydają się również w zimie. Wtedy maszyna jest wykorzystywana do prac leśnych i odśnieżania.

źródło: Valtra