Początek produkcji seryjnej „Perfekt 130“ w roku 1974 stworzył fundament prawdziwej historii sukcesu w segmencie maszyn i urządzeń rolniczych. Podczas gdy sprzedaż traktorów ulegała znacznemu zmniejszeniu, ten Hoftrac® otworzył firmie Weidemann, jej handlowcom jak również całej branży zupełnie nowy segment na rynku sprzętu rolniczego. „To jest niesamowite, że nasze małe maszyny z przegubem zginanym wahliwym wywołały tego rodzaju przełom w rolnictwie – relacjonuje Hans-Heinrich Schmidt, Dyrektor wykonawczy ds. technicznych firmy Weidemann, który w latach siedemdziesiątych sam przeżył i współtworzył „narodziny“ Hoftrac®a.

Te małe czerwone modele ze zginanym wahliwym układem kierowniczym od początku były prawdziwym sukcesem. Już w roku 1978 zdolności wytwórcze realizowanej dotychczas produkcji okazały się niewystarczające. Aby móc pokryć duże zapotrzebowanie, na przedmieściach Flechtdorfu zbudowano nowy zakład. W następnych latach można było zaobserwować ciągłe poszerzanie palety modeli i ciągłe zwiększanie produkcji. W roku 1995 z taśmy produkcyjnej zjechał egzemplarz nr 25.000. Do dnia dzisiejszego wyprodukowano ponad 65.000 czerwonych „Weidemannów“. Dzisiaj klient może złożyć idealną maszynę dla własnych potrzeb z 13 różnych typów podstawowych oraz licznych opcji wyposażenia. Poza modelami Hoftrac® do portfolio marki Weidemann należą dzisiaj również większe ładowarki kołowe, ładowarki kołowe teleskopowe i klasyczne ładowarki teleskopowe.

weidemann 40 lat hoftrac 003 WEIDEMANN   40 lat ładowarki Hoftrac®

Na czym polega sukces modeli Hoftrac® i ich większych „braci“? W owym czasie maszyny stanowiły prawdziwe praktyczne rozwiązanie problemów. Na początku lat siedemdziesiątych bracia Weidemann w swoim warsztacie w Diemelsee-Flechtdorf, miejscowości położonej w niemieckim kraju związkowym Hesja pracowali nad maszyną, która mogłaby wjeżdżać również do budynków gospodarczych i tam wykonywać pracę. Do tej pory było to niemalże niemożliwe, ponieważ nawet w nowych budynkach lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych przystosowana do przejazdu małymi ciągnikami była tylko strefa stołów paszowych. Z tylnej strony bydła miejsca wystarczało tylko wjazd taczki. Z tego względu prace wywożenia obornika jak również wiele innych czynności związanych z karmieniem zwierząt można było wykonywać tylko przy użyciu wideł i taczek, a więc ręcznie.

Z tego powodu na początku konstruowano Hoftrac®a z myślą o zastąpieniu ciężkiej pracy fizycznej przez maszynę. Ta musiała jednak w ogóle być w stanie wjechać w wąskie przejścia i tam jeszcze pracować. Dlatego konstruktorzy Weidemanna chcieli skonstruować maszynę, która byłaby tak wąska, jak byłoby to tylko możliwe, zachowując jej ekstremalną zwrotność. Zamiarem było zmechanizowanie pracy fizycznej niezależnie od warunków panujących w budynku. To mogło się udać tylko przy użyciu maszyny ze zginanym wahliwym układem kierowniczym.

Rozwiązaniem tego problemu stała się pierwsza seria Hoftrac®ów „Perfekt 130“. Ten pojazd o wadze 1.000 kg z jednocylindrowym silnikiem wysokoprężnym Farymanna osiągał prędkość 10 km/h. Typoszereg ten obejmował łącznie cztery modele podstawowe, był produkowany w latach od 1974 do 1980 r. Ponieważ ta kategoria maszyn została niesłychanie dobrze przyjęta w sektorze rolniczym, nastąpiła faza szybkiego i ciągłego dalszego rozwoju maszyny.

W latach od 1980 do 1984 r. pojawiła się seria 02, której najlepszy model 1902 jako pierwszy Hoftrac® posiadał hydrostatyczny napęd na wszystkie koła. W roku 1984 na rynek wprowadzono serię 900 obejmującą dziewięć różnych modeli podstawowych. Lata dziewięćdziesiąte to ciągłe odnawianie i poszerzanie palety modeli. Pierwszy Hoftrac® z zupełnie zamkniętą kabiną pojawił się w sektorze gospodarstw wraz z modelem 1002 D/P w roku 1992. Zamknięcie kabiny pozwoliło zwiększyć komfort maszyny. Seria CX została zaprezentowana na targach Agritechnica 2005. „Zastosowanie filozofii sprzedaży polegającej na oferowaniu zarówno maszyn standardowych jak również szerokiego wyboru opcji to było trafna decyzja zorientowana na wyposażenie zupełnie dostosowane do potrzeb użytkownika. Nasi klienci bardzo pozytywnie przyjęli indywidualizację maszyn“ – wyjaśnia Dyrektor wykonawczy ds. handlowych Bernd Apfelbeck.

Do właściwej pracy potrzebne były jeszcze odpowiednie narzędzia. Tak, jak na początku najbardziej popularne były widły do obornika – z których rozwinął się zacisk szczękowy oraz łyżka, najbardziej popularne narzędzia do codziennej pracy – tak dzisiaj oferta obejmuje duży wybór osprzętu dodatkowego już do 40 modeli maszyn. Bogaty i dostosowany do specyficznych zadań program sięga od łyżki do materiałów lekkich, łyżki z chwytakiem przez dozownik pasz, widły do palet i pomost roboczy do zamiatarki i rozrzutnika drogowego dla służ drogowych. W ten sposób każdy Hoftrac® staje się całoroczną maszyną do najróżniejszych zakresów zastosowania w sektorach rolnictwa, hodowli koni i jeździectwa, w zakładach komunalnych, ogrodnictwa, zagospodarowania terenów rekreacyjnych i w przemyśle. Przy użyciu osprzętu dodatkowego maszyny Weidemanna rozwiązały newralgiczny problem ich użytkowników, ponieważ zastąpiły ciężką pracę fizyczną. W stosunku do innych rozwiązań są one jednocześnie bardziej zwrotne oraz o wiele bardziej elastyczne w codziennej pracy. Szybka wymiana narzędzia czyni Hoftrac®ki uniwersalnym nośnikiem narzędzi, umożliwiającym wykonywanie najróżniejszych cykli pracy.

Czasy w rolnictwie zmieniły się. Podczas gdy kiedyś najczęściej rolnik sam siedział w maszynie, dzisiaj na podwórzu i gospodarstwach jeździeckich są to często członkowie rodziny, właściciele koni a w wielu przypadkach również pracownicy. Łatwa intuicyjna obsługa i bezpieczna, w rozumieniu bezpieczeństwa pracy, konstrukcja ułatwiają zmianę operatora.

weidemann 40 lat hoftrac 001 WEIDEMANN   40 lat ładowarki Hoftrac®

W większych gospodarstwach mała maszyna rozwiązuje problem czasu w budynkach gospodarskich, ponieważ żmudna i czasochłonna praca ręczna nie pasuje już do harmonogramu prac w nowoczesnych gospodarstwach hodowli bydła mlecznego, stadninach i zakładach komunalnych. W międzyczasie gospodarstwa ukierunkowane na wzrost w rolnictwie decydują się nawet na maszynę nr 2 do ciężkiej pracy na zewnątrz: mniejsze modele Hoftrac® są wykorzystywane w budynkach gospodarskich, większe ładowarki kołowe i teleskopowe marki Weidemann wykonują prace załadowcze i przeładunkowe na zewnątrz budynków. Jednocześnie dzięki niezwykłej zwrotności i szerokiej, praktycznej palecie osprzętu dodatkowego zyskują dodatkowe punkty w porównaniu z ciągnikami – ładowarkami czołowymi lub ładowarkami przemysłowymi.

Dla firmy Weidemann należącej dzisiaj do koncernu Wacker Neuson Hoftrac® był iskrą, która zainicjowała dalszy dynamiczny rozwój firmy. Z mikroprzedsiębiorstwa sprzętu rolniczego położonego w hesyjskiej miejscowości Diemelsee-Flechtdorf stał się czołowym producentem modeli Hoftrac®, ładowarek kołowych i ładowarek teleskopowych na potrzeby sektora rolniczego, ogrodnictwa, hodowli koni i jeździectwa, zakładów komunalnych i przemysłu w Europie Centralnej. W zakładzie w Korbach otwartym w 2007 r. 300 pracowników pracuje przy produkcji różnych typoszeregów. Międzynarodowa sieć sprzedaży dba o wprowadzenie na rynek nowych modeli maszyn. Zarząd widzi perspektywy rozwoju nie tylko w stałych rynkach w Niemczech i w Europie Środkowej lecz również na rynkach światowych.

weidemann 40 lat hoftrac 002a WEIDEMANN   40 lat ładowarki Hoftrac®

Nieustanny, zorientowany na klienta rozwój w firmie Weidemann gwarantuje, że historia sukcesów będzie miała ciąg dalszy. Na przykład napisze ją model T4512, „Hoftrac®“ z ładowarek teleskopowych zaprezentowany w roku 2009, który szybko zyskał dużą akceptację na rynku.

 

źródło: www.weidemann.de

{jcomments on}