wozki-widlowe-terenowe

Wózek widłowy terenowy – niezawodna pomoc w Twoim gospodarstwie rolnym

Jesteś ciekaw, w jaki sposób możesz usprawnić codzienną pracę w swoim gospodarstwie? Odpowiedź jest prosta – wykorzystaj wózek widłowy terenowy. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tego rodzaju wózków spalinowych.

Wielu właścicieli szuka sposobów na podniesienie wydajności swoich gospodarstw oraz usprawnienie ich codziennej pracy. Tradycyjnym rozwiązaniem są ciągniki – pojazdy specjalnie przeznaczone do pracy na farmach. Inną opcją są – wózki terenowe. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, czym się one charakteryzują oraz w jakiego rodzaju czynnościach mogą znaleźć zastosowanie.

Czym charakteryzuje się wózek widłowy terenowy?

Chcąc powiedzieć dokładnie, czym jest wózek widłowy terenowy, zacząć wypada od podkreślenia faktu, że wchodzi on w zakres większej grupy w obrębie wózków widłowych, a mianowicie – wózków widłowych spalinowych (np. takich jak tutaj). Oznacza to, że napęd wózka widłowego terenowego jest spalinowy – mamy tu więc do czynienia z dieslami lub wózkami na gaz.

Podobieństw do tradycyjnych wózków spalinowych możemy także upatrywać w budowie i zasadzie działania obu tych rodzajów pojazdów. Czym więc się one różnią i dlaczego w ogóle wózki terenowe zostały wyodrębnione jako osobna podgrupa?

Nieco upraszczając, można uciec się do stwierdzenia, że wózek widłowy terenowy to wózek spalinowy „do zadań specjalnych”. Co kryje się pod tym stwierdzeniem?

  • wózek widłowy terenowy, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest głównie do użytku w terenie. I choć wózek spalinowy także docelowo, ze względu na emisję spalin, przeznaczony jest do użytku zewnętrznego, to wózek terenowy znacznie lepiej sobie radzi w wymagających warunkach, takich jak nierówne ukształtowanie terenu (np. skarpy, wzniesienia, pochyłości itp.) czy różne rodzaje podłoża, np. tereny błotniste czy grząskie.
  • lepsze parametry techniczne – wózek widłowy terenowy posiada znacznie większe możliwości niemal we wszystkich aspektach technicznych charakteryzujących wózki spalinowe. I tak, podczas gdy w przypadku tych drugich maksymalny udźwig wynosi ok. 7–8 ton, dla wózków terenowych jest to aż 10 ton! Wiąże się to oczywiście z większym rozmiarem i wagą takiego wózka.
  • większe są także opony oraz bieżniki wózków widłowych terenowych, co wpływa na lepszą przyczepność do podłoża, a tym samym większe bezpieczeństwo przewożonego ładunku.
wozek widlowy terenowy podczas pracy Wózek widłowy terenowy – niezawodna pomoc w Twoim gospodarstwie rolnym
wozek-widlowy-terenowy-podczas-pracy

Jak wózek widłowy terenowy może się przydać w rolnictwie?

Z powyższej charakterystyki wózka widłowego terenowego wynika, gdzie tego rodzaju pojazd może znaleźć zastosowanie. I tak, świetnie sprawdzi się on w takich branżach jak budownictwo, leśnictwo czy przemysł ciężki – czyli tam, gdzie konieczne jest przewożenie w terenie, niejednokrotnie wyboistym czy nierównym, ciężkich ładunków. Jeśli chodzi o konkretne miejsca, w których wózek widłowy terenowy może znaleźć zastosowanie, można tu wymienić m.in. tartaki, porty czy kamieniołomy.

Jak wózek widłowy terenowy może usprawnić pracę w rolnictwie? Przede wszystkim, jest to sprzęt godny polecenia w tej branży ze względu na wspomnianą łatwość w poruszaniu się po wymagającym terenie – a właśnie z terenami nierównymi, grząskimi czy błotnistymi farmerzy mają do czynienia najczęściej. W szczególności, wózki terenowe mogą być nieocenioną pomocą w transporcie bliskim zbóż np. podczas żniw. Świetnie sprawdzają się także w przypadku upraw warzyw i owoców – dzięki nim zbiory można z łatwością transportować oraz magazynować. Wózek widłowy terenowy może zatem z łatwością zastąpić ciągnik we wszelkich czynnościach polegających na przewożeniu określonego towaru.

To jednak nie wszystkie możliwości wykorzystania wózków widłowych terenowych w rolnictwie! Tym, co wyróżnia bowiem ten typ wózków, jest fakt, że można do nich dobierać różnego rodzaju osprzęt, pozwalający na wykonywanie różnorodnych zadań. I tak, do wózka widłowego można zainstalować m.in. łyżki, chwytaki, pozycjoner czy przechylne uchwyty wideł. Znacznie poszerza to możliwości wykorzystania wózka terenowego w różnorodnych zadaniach gospodarczych oraz ułatwia sprawne zarządzanie farmą.

Czy każdy może kierować wózkiem widłowym terenowym?

Aby móc operować wózkiem widłowym terenowym, należy zdobyć odpowiednie uprawnienia: I WJO lub II WJO. Pierwsza z tych kategorii, I WJO, umożliwia prowadzenie wszelkich wózków jezdniowych podnośnikowych, w tym specjalizowanych, druga – podobnie, ale z wyłączeniem specjalizowanych. Aby nabyć któreś z tych uprawnień, należy przystąpić do państwowego egzaminu organizowanego przez Urząd Dozoru Technicznego.

Wózek widłowy terenowy – informacje praktyczne

Gdy już wiemy, czym charakteryzuje się wózek widłowy terenowy, gdzie można go używać oraz co należy zrobić, aby być uprawnionym do jego obsługi, warto zastanowić się nad bardziej praktycznymi aspektami.

Kwestią, od której w istocie zależy, czy w ogóle zdecydujemy się na zakup wózka, jest oczywiście jego cena. I tak, mimo że, jak już wspomniano, wózek widłowy terenowy należy do kategorii wózków spalinowych, których ceny zaczynają się już od ok. 60 tysięcy złotych, ten typ wózków, ze względu na o wiele większe możliwości i lepsze parametry techniczne, kosztuje znacznie więcej – za wózek terenowy dobrej jakości trzeba zapłacić nawet sto kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W celu zaoszczędzenia warto się zastanowić nad zakupem, zamiast nowego, wózka używanego. Trwałość i solidność ich wykonania pozwala przypuszczać, że mimo wcześniejszej eksploatacji będą one służyć nie gorzej niż nowe modele. Tutaj znajdziesz ofertę wózków używanych firmy Cesab.

Innym ważnym zagadnieniem praktycznym jest kwestia, gdzie można kupić wózek widłowy terenowy. Najbezpieczniejszym i zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty sprawdzonych dealerów. Wybieranie profesjonalnych marek daje nam pewność, że inwestujemy w sprzęt najlepszej jakości, na którym nie będziemy stratni. Co więcej, oprócz samego wózka otrzymujemy także pakiet dodatkowych usług i udogodnień, takich jak długi okres gwarancji, możliwość korzystania z autoryzowanych serwisów w przypadku usterki czy dostęp do oryginalnych części zamiennych.

wnetrze wozka widlowego terenowego Wózek widłowy terenowy – niezawodna pomoc w Twoim gospodarstwie rolnym
wnetrze-wozka-widlowego-terenowego

Podsumowanie

Wózki terenowe to sprzęt pomagający w codziennej pracy w wielu branżach, począwszy od przemysłu ciężkiego po leśnictwo. Szczególnie cenną pomoc mogą stanowić w rolnictwie, gdzie są przydatne w transporcie oraz magazynowaniu zbiorów. Warto więc zainwestować w wózek widłowy terenowy, które pozwoli na sprawne zarządzanie gospodarstwem oraz zwiększenie jego wydajności.

Szukasz wózków widłowych terenowych? Tutaj znajdziesz ich bogatą ofertę!

źródło: Cesab