Ciągnik Terra Variant proponuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Często duża wilgotność gleby sprawia, iż jej właściwości nośne znacznie się obniżają, w takich warunkach pojazd firmy Holmer radzi sobie doskonale i zapewnia delikatne traktowanie gleby przez cały rok, nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu go w ogromne koła. 4-śladowy bieg pojazdu zwany „psim chodem” zapewnia delikatne traktowanie gleby i siłę nośną dla ładunku 28m3. Pojazd ten, dzięki możliwości wyposażenia w różnego rodzaju nadbudowy, oferuje szeroki program do wielu zastosowań. Transport buraków cukrowych lub zboża, doglebowy rozlew gnojowicy, nawożenie, wysiew, czy uprawa gleby to funkcje, które można połączyć w tej jednej maszynie.

 

Siew

Terra Variant gwarantuje wysoką wydajność wysiewu. Zbiornik na nasiona o pojemności 20m3 pozwala na zminimalizowanie nakładów czasowych na jego uzupełnianie przy skraju pola, co z kolei znacząco redukuje czas przestojów maszyny. Koncepcja łączenia zasiewu z użyźnianiem gleby zapewnia wydajność uprawy nawet do 25 ha/h. Obok tego „klasycznego” wykorzystania powstaje również alternatywa dla wysiewu zbóż, kukurydzy czy też innych roślin uprawnych.

 

Transport buraków cukrowych

W trakcie zbioru buraka cukrowego, Terra Variant we współpracy z kombajnem buraczanym Holmer Terra Dos T3 osiągają rekordową wydajność. Ciągły odbiór i szybki transport buraków do odległych składów oznacza oszczędność cennego czasu. Ciągnik Terra Variant sprawdza się zarówno podczas pracy w polu jak i podczas pracy przy burakach cukrowych, a rozładowanie i przeniesienie buraka cukrowego z kombajnu buraczanego o pojemności 28m3 zajmuje około pół minuty. Wspólne części zamienne zbiornika i taśmy wyładowczej w ciągniku Terra Variant i kombajnie buraczanym Terra Dos T3 to dodatkowa korzyść.

 

Transport zboża

Podczas żniw, transport zboża po polu przez kombajny powoduje stratę cennego czasu i zmniejsza ich wydajność. Szybki przeładunek na ciągnik Terra Variant pomaga zwiększyć wydajność pracy i w istotny sposób zapobiega uszkadzaniu struktury gleby pojazdom z wysokociśnieniowymi oponami. Żmijki o średnicy 500 mm gwarantują przeładunek zboża z nadbudowy o pojemności 25 m3 w czasie poniżej 2 minut. W ten sposób Terra Variant potrafi sprostać coraz bardziej rosnącym wymaganiom współczesnej techniki i logistyce transportu.

 

Rozsiewacz

Ciągnik Terra Variant może zostać wyposażony w rozsiewacz o pojemności 26m3 firmy Bergmann. W ten sposób Terra Variant sprawdza się przy rozsiewie nawozów wysokiej jakości, takich jak kompost, nawozy mineralne, obornik i inne. Wydajny rozsiew nawozów połączony z „psim chodem” pomaga oszczędzać cenny czas i jest łagodny dla gleby.

holmer 003 Wszechstronny osiłek   Holmer Terra Variant

Wywóz i dozowanie gnojowicy

Dzięki ciągnikowi Terra Variant Holmer we współpracy z Zunhammer Gülltechnik ustanowił nowe standardy w wywozie i aplikacji gnojowicy. Zastosowana technologia pozwala na obniżenie nieprzyjemnego zapachu i aplikację gnojowicy bezpośrednio do gleby. Rozdzielacz z podwójną dyszą dozującą lub systemem węży wleczonych, brona talerzowa, czy też wtryskiwacze – Terra Variant oferują możliwość aplikowania gnojowicy wszystkimi możliwymi metodami. Aby w pełni wykorzystać siłę nośną ciągnika dostępne są zbiorniki o pojemności 15, 18 lub 21 m³. Pompa o wydajności do 9,300 l/min w zupełności wystarcza na zaspokojenie potrzeb najbardziej wymagających użytkowników. Zbiornik o pojemności 21m³ można napełnić w czasie krótszym niż 2,5 minuty. Średnica rury ssącej wynosi 250 mm. Z kabiny, za pomocą wielofunkcyjnego joysticka, w pełni kontroluje się pobór gnojowicy do zbiornika, który napełnia się w bardzo krótkim czasie. Separator cząstek uniemożliwia dostawanie się do zbiornika przedmiotom takim jak np.: kamienie lub słoma osadowa. Przewód ssący jest rozkładany hydraulicznie i może być bardzo szybko złożony do transportu. Komputer sterujący Zunhammer umożliwia kontrolę z poziomu komputera pokładowego Terra Varianta agregatu roboczego, który rozkładany jest automatycznie bez względu na prędkość jazdy i rodzaj podłoża.

 

Napęd

Ciągnik Terra Variant dysponuje ogromną siła uciągu, którą zapewniają dwa silniki do wyboru: Silnik Mercedes-Benz 360 kW (490 KM) lub 450 kW (612 KM). Ciągnik nawet z ciężkimi ładunkami porusza sie bez problemu w najtrudniejszych warunkach, bez względu na powierzchnię. Maszyna wyposażona w skrzynię biegów Funk DF 500, wyposażoną w 18 biegów do przodu i 6 do tyłu. Przednia oś zamocowana jest na specjalnym zawieszeniu skonstruowanym przez firmę HOLMER. Automatyczny system stabilizacji zapewnia odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. Podczas transportu system kontrolny utrzymuje odpowiedni prześwit niezależnie od ładunku. Podczas podjazdów lub zjazdów na stokach, dzięki regulacji zawieszenia, pojazd jest stabilniejszy. W ciągniku Terra Variant istnieją trzy sposoby kierowania pojazdem: manualne – przednia oś kierowana za pomocą kierownicy, a tylna oś za pomocą joysticka, automatycznie – koła przedniej i tylnej osi kierowane są za pomocą kierownicy, psi chód – prawe lub lewe koło osi tylnej porusza się pomiędzy śladami kół osi przedniej. Sposób kierowania psim chodem rozkłada masę pojazdu na szerokość 5,5 metra.


Komfort pracy

W pełni zautomatyzowana klimatyzacja i atermiczne szyby zapewniają bardzo dobrą ochronę przed promieniami słonecznymi. Dzięki zapewniającym doskonałą widoczność lampom xenonowym (opcja) możliwa jest również praca w nocy. Wygodny fotel kierowcy zawieszony pneumatycznie gwarantuje operatorowi komfort i doskonałą pozycje kierowania, dzięki czemu kierowca nie czuje zmęczenia nawet po kilkunastogodzinnej pracy. Kolumna kierownicy regulowana jest w trzech płaszczyznach, co pozwala na dobranie wygodnej pozycji. Pracę z ciągnikiem Terra Variant usprawnia monitor kontrolny oraz przejrzyste przełączniki. Inteligentny komputer pokładowy i system GPS (opcja) to dodatkowa pomoc dla operatora. Komputer pokładowy automatycznie wykrywa zamontowaną nadbudowę. Ważne dane, takie jak ilość wysiewu, dozowanego nawozu, roboczogodzin czy hektarów przechowywane są przez komputer i mogą być wykorzystane np. do późniejszego rozliczenia z klientem.

holmer 002 Wszechstronny osiłek   Holmer Terra Variant

Jednym z atutów Terra Varianta jest jego tylny system hydrauliczny. Sterowanie hydrauliką może odbywać sie z kabiny lub za pomocą przycisków umieszczonych na tylnych błotnikach. Trójpunktowy układ zawieszenia kategorii 4H podczas skrętu lub jazdy „psim chodem“ wychyla się na boki automatycznie. Dzięki zewnętrznemu sterowaniu trójpunktem łatwo, szybko i bezpiecznie zamontować można każdą maszynę. Mechanizm podnoszenia wyposażony jest seryjnie w amortyzację wibracji co wpływa na przedłużenie jego żywotności. W ciągniku można również zamontować zaczep kulowy lub zaczep bolcowy o różnych średnicach. Pięć par szybkozłączy pozwala na podłączenie i łatwą kontrolę wielu skomplikowanych urządzeń. Dzięki możliwości zamontowania wałka przekaźnika mocy napędzanego za pomocą pompy olejowej możemy napędzać każdą maszynę.

 

Firma Holmer jest także uznanym producentem kombajnów do zbioru buraków (Terra Dos T2, Terra Dos T3, Terra Dos T3 Plus) oraz czyszczarko-ładowarek do buraków (Terra Felis 2, Terra Felis, RRL).

 

Opracowano na podst. materiałów firmowych Holmer