Wycinak Combi W SNR 1600 – trzy w jednym

Nowoczesne rolnictwo to nie tylko bardzo skomplikowane maszyny, ale również wysokiej jakości osprzęt. Bez chwytaków, łyżek czy paleciaków, nośniki osprzętu (w tym ciągniki i ładowarki) nie byłyby wiele warte. Wśród najnowszych produktów firmy Sonarol jest Wycinak Combi W SNR 1600.

To wielofunkcyjne urządzenie łączące w sobie funkcje wycinaka, przecinarki do bel z funkcją przytrzymywania rozciętej foli i siatki oraz łyżki materiałów sypkich. Tym samym jednym urządzeniem możemy w pełni obsłużyć poziomy silos lub pryzmę wycinając bloki z sianokiszonką, kukurydzą, rozciąć balot i dostarczyć zawartość w dowolne miejsce, zostawiając w korytarzu paszowym, czy też ładując do wozu paszowego – nie wysiadając z ciągnika (ładowarki). Ponadto łyżka umożliwia wsypanie dodatków paszowych oraz wykonanie czynności porządkowych, podgarnięcie kiszonki w silosie i zebranie resztek rozsypanej paszy.

W SNR 1600 został opracowany nie tylko z myślą o połączeniu kilku urządzeń w jedno, ale również z uwzględnieniem czasu i komfortu pracy osób obsługujących, oraz oszczędności paliwa zużywanego podczas przygotowywania paszy. Przykładowo, aby zadać kiszonkę z balotu pominięte zostają czynności: ręcznego rozcinania foli i siatki oraz jej zdejmowania, znacząco zostaje skrócony czas rozdrabniania (mieszania) rozciętego balotu w paszowozie. W konstrukcji Wycinaka Combi uwzględniono możliwość samodzielnej wymiany przednich noży (zębów) – elementów najbardziej narażonych na uszkodzenia (w większości podobnych urządzeń noże te zamocowane są na stałe).

Solidność i trwałość

Wycinak Combi W SNR 1600 (urządzenie o szerokości roboczej 1,6 m) ma bardzo masywną konstrukcję, mającą gwarantować długotrwałą i bezpieczną eksploatację. Wykonano go ze stali o podwyższonej wytrzymałości S355 oraz zabezpieczono powłoką lakierniczą nanoszoną nowoczesną metodą proszkową. Specjalnie do charakterystyki urządzenia dopasowano też kute, wymienne zęby. Grubościenna belka, w której osadzono tuleje prowadzące zęby ma gwarantować sztywność ramy i zapobiegać jest odkształceniom, do których mogłoby dojść przy dużym obciążeniu. Z odpornej na ścieranie stali C45 wykonano tuleje ślizgowe, które wraz z ocynkowanymi sworzniami zapewniają niezawodność działania wycinaka. Do wykonania wymiennych noży przednich, a także noży tnących bocznych oraz lemiesza w łyżce użyto stali Hardox 500, co w praktyce zwiększa żywotność krawędzi tnących.

sonarol combi Wycinak Combi W SNR 1600   trzy w jednym

Praktyczne rozwiązania

Szczęka górna z ostrymi i wytrzymałymi na uszkodzenia mechaniczne zębami przednimi i bocznymi pozostawia gładkie powierzchnie w miejscu cięcia i nie narusza struktury pryzmy podczas cięcia (dzięki temu nie dochodzi do procesów gnilnych zarówno w silosie, jak i w wyciętym bloku kiszonki). Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy ilość pobrań kiszonki z tego samego miejsca silosu jest stosunkowo rzadka. Pełna ściana tylna, z otworami rewizyjnymi, ma zabezpieczać materiał przed wypadaniem podczas transportu, ale także ułatwić operowanie urządzeniem. Urządzenie posiada sterowaną hydraulicznie „łapę”, przytrzymującą folię i siatkę z rozcinanego balotu, dzięki czemu nie ma potrzeby jej ręcznego usuwania przy zadawaniu paszy.

Łyżka ryglowana jest hydraulicznie za pomocą tego samego siłownika, który otwiera oraz zamyka łapę chwytającą folie z balotu, dodatkowo wyposażona została w kieszenie prowadzące zęby boczne ułatwiające zakładanie do urządzenia.

Całośc operacji zakładania oraz zdejmowania łyżki możemy wykonać nie wysiadając z pojazdu. Aby wycinak można było zagregować z nośnikiem, standardowo jest wyposażony w łatwy w montażu system mocowania narzędzi typu Euro, na zamówienie oferowane są mocowania innego rodzaju, np. SMS.

Podstawowe dane techniczne

Szerokość

1.600 mm

Wysokość

850 mm

Wysokość otwarcia

1.350 mm

Masa

510 + 120 kg

Liczba zębów

10 + 2 szt.

Liczba cylindrów

2 szt.

źródło: Sonarol