Wystartowała Akademia Agrihandlera

9 marca br. wystartowała Akademia Agrihandler. Główny celprzedsięwzięcia to popularyzacja nowoczesnego i efektywnego gospodarowania. Aktywne weryfikowanie fachowej wiedzy oraz korzystanie z najlepszej jakości sprzętów. 

 

 

Agrihandler to firma od 30 lat zawiązana z rolnictwem, posiadająca w swoim portfolio park maszynowy takich marek jak: JCB, Steyr,  Schuitemaker, Evers Agro, CHD Efting Horizon, Elho  czy Veenhuis. 

 

Firma działając skutecznie od wielu lat w branży i mając na uwadze ciągły rozwój oraz wdrażanie wyjątkowych projektów – podjęła się specjalnej inicjatywy skierowanej do sektora rolnego. Kolejnym projektem uruchomionym w marcu 2022 roku jest AKADEMIA AGRIHANDLER. 

 

Akademia Agrihandler to projekt specjalny, którego inauguracja nastąpiła 9 marca 2022 r. w Polanowicach woj. kujawsko-pomorskim. Dzięki uprzejmości HZiNR Polanowice i podpisanej umowie o współpracy powstało 4 hektarowe łąki (pole doświadczalne) na którym przez wiele miesięcy Agrihandler wspólnie z Partnerami będzie dokonywał zabiegów na trwałych użytkach zielonych według różnych metod z użyciem maszyn i osprzętów Agrihandler. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.

 

4 hektarowy obszar został podzielony na 4 strefy badawcze (pola doświadczalne):

POLE I, czyli pas kontrolny, gdzie według tradycyjnych metod zastosowane zostanie – nawożenie powierzchniowe 

POLE II, gdzie wykonane zostanie nawożenie doglebowe oraz dosiew mieszanki traw

POLE III, nawożenie doglebowe, dosiew mieszanki traw plus aeracja

POLE IV, tutaj zastosowane zostanie nawożenie doglebowe, dosiew mieszanki​traw, aeracja plus głęboszowanie

 

Pomysłodawca projektu planuje 3 letni projekt badawczy, podczas którego firma będzie eksploatowała trzy wynajęte pola uprawne mieszczące na terenie:

  • Hodowli Zwierząt i Nasiennictwa Roślin, Polanowice – woj. kujawsko-pomorskie
  • Gospodarstwa Rolnego Karwowski Andrzej, Łodygowo – woj. podlaskie
  • Gospodarstwa Rolnego Ziaja Martin, Dobrodzień – woj. opolskie

Celem projektu jest wykazanie skuteczności i efektywności wykorzystania różnego rodzaju maszyn,​ osprzętów oraz analiz mających wpływ na jakość materiału paszowego, a w ostatecznym rozrachunku na jakość mleka. Nad strona merytoryczną projektu czuwać będą specjaliści i profesorowie z Politechniki Bydgoskiej oraz Holandii, którzy będą dostarczać fachowej wiedzy, analizować efekty prac i dzielić się swoimi badaniami z zainteresowanymi. 

Akademia trawy Wystartowała Akademia Agrihandlera

Badania, analiza i wiedza ekspertów

Projekt będzie prowadzony pod nadzorem Prof. dr hab. inż. Romana Łyszczarza, który jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie rozwoju traw. Wydział Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej reprezentowany przez Prof. dr hab. inż. Mirosława Kobierskiego zajmie się on szerokimi badaniami i ich analizą.

Przed rozpoczęciem prac polowych zostały zebrane próbki ziemi, trawy i gnojownicy oraz podane analizie w celu odpowiedniego doboru materiałów i składników. Mierzone będą również takie parametry jak nasłonecznienie, ilość opadów, wilgotność gleby i inne. Badania takie będą prowadzone regularnie w trakcie trwania projektu. W marcu zaplanowany i zrealizowany został proces aeracji, czyli usuwania zagęszczeń w wierzchniej warstwie użytków zielonych z wykorzystaniem aeratora marki Evers.

Kolejnym etapem będzie doglebowa aplikacja nawozu organicznego (gnojowica, gnojówka, poferment).

Na polu podczas realizacji zakładanego procesu pracować będą aplikator Veenhuis Ecojet 7.60 wraz z beczką asenizacyjną Veenhuis Profiline 19450. Dodatkowo na wybranym polu zostanie wysiana specjalna mieszanka traw z wykorzystaniem siewnika marki EVERS.

Zgodnie z wytycznymi przepisów dotyczących obszarów Natura 2000, w roku planowane są trzy pokosy. W maju, lipcu oraz we wrześniu zakładamy koszenie z wykorzystaniem kosiarki motylowej z kondycjonerem marki Elho i efektywne zbiory zielonki za pomocą samozbierającej przyczepy znanej i cenionej marki Schuitemaker. Po każdym pokosie, nastąpi ponowne doglebowe nawożenie gleby. Jesienią zamierzamy zakończyć prace posezonowe zabiegiem głęboszowania za pomocą urządzenia Evers. Zabieg ten ma pozytywny wpływ na zawartość tlenu w glebie oraz poprawia gospodarkę wodną łąki.

Cały proces, na różnych etapach, będzie komentowany przez naukowców i dostawców maszyn. W celu udokumentowania wykonanych zabiegów projekt będzie rejestrowany w trybie ciągłym. O wszystkich postępach i efektach będziemy informowali na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej, mediów społecznościowych oraz prasy branżowej.

Patronat medialny nad projektem objęło wydawnictwo PWR.

Partnerami zostali: ENVISUM Consulting, Meteobot, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice Sp. z o.o.

Producenci: Elho, Evers, JCB, Schuitemaker, Veenhuis. 

Inicjatorzy są przekonani, że odpowiednia edukacja hodowców, między innymi przy pomocy takich projektów badawczych, pozwoli na zmianę podejścia do użytków zielonych w najbliższych latach, a co za tym idzie realizacji celów ekonomicznych i środowiskowych.

 

MDF / Agrihandler, foto Szymon Śpiewak