YARA N-Sensor – Precyzyjne nawożenie dostosowane do potrzeb roślin

Wielu rolników od lat na wznowienie wegetacji rzepaku po zimie stosuje identyczną lub zbliżoną dawkę azotu. Warunki występujące podczas jesiennej wegetacji i zimowego spoczynku wegetacyjnego rzepaku ozimego wyznaczają optymalną dawkę azotu na wznowienie wegetacji. Problem polega na tym, że naturalna zmienność glebowa powoduje dodatkowo zmienność w zakresie pobrania azotu jesienią. Ten problem dotyczy również nawożenia innych roślin.

Firma BAG Polska proponuje sprytne rozwiązanie tego problemu. Przy pomocy jesiennego skanowania rzepaku YARA N-Sensor’em można w trzech łatwych krokach poznać pobranie azotu przez rzepak oraz wyznaczyć wiosenną, zmienną dawkę nawożenia na ruszenie wegetacji. Taki zabieg pozwoli dodatkowo zapoznać się z samym urządzeniem we własnym gospodarstwie.

Zmienne, precyzyjne nawożenie azotowe jest już od dłuższego czasu tematem bliższego zainteresowania wielu rolników i przedsiębiorców rolnych. Wydatki na nawożenie azotowe każdego hektara upraw sięgają średnio 800 zł i są na tyle wysokie, że warto się zastanowić, czy tych pieniędzy nie można lepiej, efektywniej wydać. Krytycznym czynnikiem jest przy tym wiarygodna ocena rzeczywistego zapotrzebowania roślin na azot, a także wysianie go precyzyjnie dokładnie tam, gdzie jest on rzeczywiście potrzebny i może być przez rośliny wykorzystany. Subiektywna ocena jedynie wydzielonych fragmentów plantacji okazuje się niewystarczająca. Narzędziem, które pozwala na rzeczywistą, wiarygodną i popartą praktyką rolniczą ocenę zapotrzebowania roślin na azot jest YARA N-Sensor. To urządzenie, które jest z powodzeniem stosowane w ponad 1000 różnych gospodarstw w całej Europie, głównie w Niemczech, ale także np. na Litwie, Łotwie i w Estonii.

YARA N-Sensor to czujnik optyczny pozwalający na precyzyjne określenie faktycznego zapotrzebowania roślin na azot. Jest montowany na dachu ciągnika lub innego urządzenia aplikującego nawóz. Podczas przejazdu po ścieżce technologicznej, łan roślin jest skanowany obustronnie w trybie ciągłym. Dzięki temu każdy fragment pola jest oceniany indywidualnie, a odpowiednie zalecenia nawozowe przesyłane do rozsiewacza nawozów pozwalają ustalić dawkę nawozów możliwie najbardziej adekwatną do symptomów niedoborów azotu w roślinie. YARA N-Sensor może być wykorzystywany przy zmiennym nawożeniu azotowym we wszystkich zbożach ozimych, jęczmieniu jarym, owsie, rzepaku ozimym, ziemniakach i kukurydzy.

Przykład skanowania rzepaku ozimego:

Krok 1: Jesień – Skanowanie rzepaku.
Cel: Ocena ilości pobranego azotu w każdym miejscu pola

Krok 2: Zima – Obliczenia.
Cel: Uwzględnienie warunków, które wystąpiły podczas spoczynku wegetacyjnego i wygenerowanie pliku mapy do przeniesienia na terminal rozsiewacza.

Krok 3: Ruszenie wegetacji – Zmienny wysiew
Cel: Nawożenie zgodnie z potrzebami roślin

źródło: BAG Polska Sp. z o.o.