Zbiornik czołowy TOP 1200 marki UNIA – sposób na większą pojemność opryskiwacza zawieszanego

Większa ilość zabiegów ochronnych lub zwiększenie powierzchni gospodarstwa nie zawsze musi wiązać się z koniecznością zmiany opryskiwacza na większy. Posiadacze zawieszanych opryskiwaczy mogą rozważyć zakup dodatkowego zbiornika czołowego TOP 1200 firmy UNIA.

Dodatkowy przedni zbiornik jest montowany na przedni TUZ ciągnika. W ofercie marki UNIA oferowane są dwie wersje zbiorników czołowych TOP 1200: z pompą o napędzie elektrycznym oraz hydraulicznym. Obydwa modele mają główny zbiornik o pojemności 1350 litrów. Wersja z napędem hydraulicznym posiada dodatkowy 125-litrowy zbiornik wody czystej. Obydwie maszyny w standardzie mają także 25-litrowy zbiornik wody czystej do mycia rąk oraz przednie lampy pozycyjne z kierunkowskazami. Do łatwego przetaczania zbiornika po utwardzonej nawierzchni zamontowano kółka transportowe z hamulcem postojowym.

Przedni zbiornik TOP, niezależnie od wersji napędu pompy, może być połączony z opryskiwaczami LUX 800 i LUX 1000, a także z największym opryskiwaczem zawieszanym REX.

Wersja elektryczna

UNIA TOP 1200E to bardzo prosta konstrukcja wyposażona w pompę o wydatku 19 l/min napędzaną silnikiem elektrycznym. Pompa służy jedynie do zasilania mieszadła. W przypadku tego modelu ciecz robocza po przygotowaniu w zbiorniku głównym jest przepompowywana do zbiornika czołowego. Podczas oprysku wykorzystywana jest tylko ciecz w zbiorniku tylnym. Aby użyć mieszaniny z przedniego zbiornika, trzeba ją z powrotem przepompować, używając tylnej pompy – nie można tego zrobić w trakcie pracy.

Wersja hydrauliczna

TOP 1200H wyposażony jest w pompę o wydatku 85 l/min napędzaną silnikiem hydraulicznym. Model ma mieszadło hydrauliczne z dwiema płuczkami wirowymi i rozwadniacz w sicie wlewowym. Płuczki wewnątrz zbiornika pomagają w prosty i szybki sposób oczyścić zbiornik z resztek cieczy roboczej. Umożliwia to przygotowanie cieczy roboczej bezpośrednio w zbiorniku czołowym, oszczędzając tym samym czas potrzebny na dwukrotne przygotowanie roztworu, co jest konieczne w prostszej (napędzanej elektrycznie) wersji zbiornika. Dzięki własnej pompie ciecz roboczą można przepompować także podczas wykonywania oprysku. W takiej konfiguracji wymagane jest posiadanie elektrozaworu na wyposażeniu opryskiwacza

Zalety

Zastosowanie przedniego zbiornika niesie za sobą dużo korzyści. Największą z nich jest możliwość powiększenia pojemności opryskiwacza zawieszanego, a przez to zwiększenie efektywności oprysku. Ciągnik z zawieszanym opryskiwaczem może dorównać wydajnością maszynie ciąganej. Opryskiwacz ciągany REX o pojemności 1200 litrów w zestawie z przednim zbiornikiem pozwala uzyskać łączną pojemność około 2500 litrów. Dodatkowo ciągnik w czasie transportu i oprysków na pagórkowatych polach jest lepiej zbalastowany. Takim zestawem także lepiej manewruje się na wąskich polach, przez co straty związane z wygnieceniem roślin na uwrociach są mniejsze. Ważną rzeczą, o której warto wspomnieć, jest zredukowany nacisk na glebę, a przez to zmniejszenie uszkodzenia jej struktury.

Warianty wykorzystania maszyny

Zestaw dwóch zbiorników może być wykorzystywany w różnych wariantach pracy:

  • Opryskiwacz i zbiornik stanowiące całość wypełnianą jednym rodzajem ŚOR
  • Opryskiwacz i zbiornik wypełnione dwoma różnym mieszaninami, mogą być wykorzystane jako dwa oddzielne opryskiwacze
  • Wypełniony czystą wodą zbiornik może być wykorzystany jak bufor do późniejszego wykorzystania

Przedni zbiornik, a opryskiwacz samojezdny

Komfortowy ciągnik połączony z zawieszanym opryskiwaczem i zbiornikiem czołowym jest interesującą alternatywą dla opryskiwaczy samojezdnych klasy do 3000 litrów. Głównym czynnikiem determinującym takiego rozwiązania jest aspekt ekonomiczny: cena pierwszego zestawu będzie znacznie niższa, a ponadto po skończonym sezonie ochronnym ciągnik może być wykorzystanych przy innych pracach polowych. Dodatkowo odpadają nam koszty związane z utrzymaniem kolejnej maszyny samobieżnej.

Istnieje wiele zależności, po których złożeniu dostaniemy odpowiedź czy warto inwestować w dane rozwiązanie. Zestaw składający się z ciągnika, zawieszanego opryskiwacza i połączonego z nim przedniego zbiornika, doskonale sprawdza się zarówno w mniejszych, jak i większych gospodarstwach, gdzie ograniczeniem są małe i nieregularne działki, a głównym czynnikiem wyznaczającym końcowy sukces jest czas i skuteczność przeprowadzonego zabiegu. Zespół tak dobranych maszyn jest dobrą alternatywą na pola położone w pagórkowatym terenie, gdzie występuje duże nachylenie terenu i zwiększa się ryzyko przewrócenia opryskiwacza ciąganego. Z powodzeniem zastąpi także znacznie droższe i bardziej skomplikowane opryskiwacze samojezdne klasie pojemności 3000 litrów.

Źródło: UNIA