Podczas jednego z pokazów ciągników Zetor, zorganizowanego przez Agromę Sępólno Krajeńskie, postanowiliśmy sprawdzić jak najmocniejszy w ofercie Zetor Crystal 160 radzi sobie w jesiennej orce. Flagowy Zetor współpracował z 5 skibowym pługiem obrotowym firmy Metal-Fach. Orka odbywała się na polu po kukurydzy, wstępnie uprawionym agregatem ścierniskowym.

 

Testowany Zetor to podstawowa wersja modelu Crystal 160, napędzany 6-cio cylindrowym silnikiem marki Deutz o mocy 160 KM z turbosprężarką i systemem wtrysku paliwa Common Rail. Trzeba przyznać, że podczas orki z 5 skibowym pługiem Crystalowi mocy nie brakowało jednak co do komfortu pracy mieliśmy większe oczekiwania. Brak amortyzowanej kabiny i brak amortyzacji przedniej osi dał się odczuć dość wyraźnie. Co prawda czeski producent podkreśla, że Crystal to prosty w konstrukcji ciągnik do ciężkiej pracy ale aktualne trendy w wyposażeniu ciągników z segmentu po wyżej 150 KM przyzwyczaiły nas do wyższego komfortu. Amortyzowana przednia oś umożliwiłaby również bardziej płynną pracę ciągnika podczas orki. Naszym zdaniem testowanego Crystala warto też byłoby wyposażyć w szersze ogumienie co zwiększyłoby przyczepność maszyny i jeszcze lepsze wykorzystanie oferowanej mocy.

 

Podstawową wersję najmocniejszego Zetora można oczywiście wyposażyć w amortyzowaną przednią oś, amortyzację kabiny oraz szersze ogumienie ale niestety wiąże się to z dopłatą do podstawowej ceny ciągnika, która według oficjalnego cennika wynosi 255,5 tys. zł netto.

 

hqdefault Zetor Crystal 160   test orki

 

M.K. (MDF)