Zetor w Iraku wzmacnia pozycję rynkową

 

Dodatkowo, 8 ciągników Forterra i 4 ciągniki Proxima zostały wysłane do Iraku dla celów testowych. W tym roku Zetor planuje sprzedać przynajmniej 200 ciągników więcej, z których 120 (Antarów) zostało wyeksportowanych w styczniu.

“Rynek iracki jest dla nas kluczowy, szczególnie ze względu na historyczne korzenie wzajemnej współpracy. Marka Zetor cieszy się tu dobrą reputacją. Zasadniczo, iraccy partnerzy postrzegają ją jako jedną ze swoich. To czyni nasze cele jeszcze bardziej realistyczne.  W ubiegłym roku udało nam się wejść w partnerstwo z silną finansowo firmą aktywną na kilku rynkach Bliskiego Wschodu. Jest to kluczowy czynnik dla sukcesu jeżeli chce się robić interesy w Iraku”, mówi Yaman Yalcin Dyrektor Handlowy ZETOR TRACTORS a.s.

“Negocjacje z Irakijczykami mają swoją specyfikę. Kluczowe znaczenie ma bezpośrednia komunikacja. Serdeczne stosunki handlowe I wzajemne poszanowanie umów są naszą gwarancją etycznego I efektywnego biznesu. Nasza zdolność do oferowania rozwiązań dostosowanych do potrzeb wymagających warunków klimatycznych i irackiego środowiska również przyczyniła się do naszego sukcesu”, naświetla przesłanki umowy Pan David Pipal – przedstawiciel Zetora w negocjacjach.

W 2011 iracki kontrakt stanowił prawie 2% rocznej sprzedaży ZETOR TRACTORS a.s.. Jednakże w 2012 powinien nastąpić wzrost do 7% czyniąc Irak jednym z 10 największych rynków , na których sprzedawane są produkty Zetora.

“Mamy nadzieję, że inwestycja będzie kontynuowana w cywilnych projektach w rolnictwie, gdzie możemy zaoferować państwu irackiemu nasze efektywne i sprawdzone technologie Zetor.” Dodaje Pipal, który jest odpowiedzialny za nowe możliwości rynkowe w Zetorze. „Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy dalsze wsparcie z czeskiego rządu – tak jak w ubiegłym roku, kiedy umowy zostały podpisane w przyjaznej atmosferze po spotkaniu Premierów obu krajów w Bagdadzie”.

“Nasze zdolności produkcyjne zostały dostosowane do spełnienia warunków umowy. Ten krok miał wtórny pozytywny efekt na poziom zatrudnienia w firmie Zetor. Łącznie powstało 25 nowych miejsc pracy wyłącznie na potrzeby produkcji ciągników dla Iraku.. Wzrost popytu będzie również odczuwalny u naszych dostawców” dodaje Marian Lipovsky, Dyrektor Produkcji.

W 2011 roku ZETOR TRACTORS a.s. poszerzył swoją działalność o kolejne rynki, szczególnie w Afryce (Algieria, RPA, Sudan i Ghana) i w Azji (Gruzja). Wstępne działania w kierunku współpracy zostały podjęte na Kubie. Przedstawicieli ZETOR TRACTORS a.s. czekają również ważne negocjacje na Ukrainie i w Rosji, gdzie firma planuje sprzedaż ciągników o najniższej mocy począwszy od 50 KM.

zetor na irak Zetor w Iraku wzmacnia pozycję rynkową

Historia marki ZETOR w Iraku

Iracki rynek był szczególnie ważny dla marki Zetor przez wiele lat. W 1970 roku w Iskanderyiah około 40 km na południowy-zachód od Bagdadu zbudowano fabrykę ciągników Zetor. Do roku 1990 zmontowano tam ponad 80000 ciągników. Fabryka została zniszczona podczas Wojny w Zatoce Perskiej.  Mimo że najmłodszy ciągnik zmontowany w Iraku ma ponad 20 lat, kraj wciąż posiada ponad 20 000 sprawnych pojazdów. Nie jest więc zaskoczeniem, że legendarny Zetor to w dzisiejszym Iraku symbol jakości.

W styczniu 2011 ZETOR TRACTORS a.s. wznowił współpracę ze swoimi irackimi partnerami przez zawarcie umowy na dostawę 52 ciągników Antar, Proxima i Forterra. W czerwcu 2011 w trakcie wizyty Premiera Czech Petra Necasa i jego delegacji, w skład której weszli również przedstawiciele ZETOR TRACTORS a.s., podpisane zostało memorandum. Wyłączny iracki importer podpisał umowę z irackim Ministerstwem Przemysłu i Minerałów na dostawę  1500 sztuk ciągników w latach 2011 – 2013.

 

źródło: www.zetor.pl