12,5 m heder do kombajnów zbożowych New Holland CR

 

Kombajn zbożowy New Holland CR, w którym wykorzystano technologię podwójnych rotorów Twin Rotor™ jest bodajże jedną z najbardziej wydajnych maszyn na świecie. Nic dziwnego więc, że heder Varifeed™, którego szerokość w poprzedniej wersji wynosiła do 10,70 metrów, został poddany pracom rozwojowym i jest obecnie dostępny w wersji o szerokości 12,50 metrów. Działania firmy New Holland, aby zwiększyć szerokość hedera do 41 stóp (12,50 metra) nie były przypadkowe. Dzisiaj wiele dużych gospodarstw rolnych stosuje na polach 36-metrowe ścieżki przejazdu maszyn.

Biorąc pod uwagę fakt, że coraz większa liczba gospodarstw wprowadza do użytku systemy automatycznego prowadzenia maszyn, połączenie to optymalizuje wydajność maszyny, przy jednoczesnym poszanowaniu wymaganej tolerancji, którą dyktują systemy prowadzenia w łanie.

nh varifeed 41ft 1 12,5 m heder do kombajnów zbożowych New Holland CR

Heder zbożowy wspiera bardzo solidna, spawana rama. Zakres regulacji kosy w położeniu wzdłużnym wynosi 575 mm, a regulacja ta odbywa się elektrohydraulicznie z kabiny. Oznacza to, że heder można z powodzeniem dostosować do wszystkich możliwych warunków pracy w czasie zbiorów oraz do użytku z kosami separującymi podczas cięcia rzepaku (opcjonalnie).

Heder jest wyposażony w pięć szerokich płóz pomiarowych systemu Autofloat™, które umożliwiają automatyczną regulację wysokości i nachylenia hedera.

Niemniej jednak, szerokość robocza 12,50 m jest prawdziwym wyzwaniem, nie tylko dla podwozia, ale też konstrukcji ogólnej. Taka szerokość robocza to także wyzwanie dla kosy, ślimaka i ich elementów napędowych.

Heder jest napędzany przez dwa wały napędowe. Przekładnia napędu kosy jest umieszczona z dwóch stron zespołu żniwnego. Te dwie wytrzymałe przekładnie z tłumikami drgań skrętnych po prawej i lewej stronie, które są napędzane pasami wyposażonymi w automatyczne urządzenie napinające, nakładają się delikatnie na siebie w punkcie środkowym hedera. Dwuczęściowy ślimak opiera się w części centralnej na łożysku. Prędkość obrotowa pracy ślimaka zapewnia optymalne podawanie materiału.

W celu zapewnienia ciągłości podawania i doskonałej widoczności hedera, inżynierowie New Holland wyposażyli go w jednoczęściowy, napędzany hydraulicznie nagarniacz, którego prędkość jest sterowana automatycznie.

Dwunastoipółmetrowy heder zbożowy będzie dostępny począwszy od targów Agritechnica 2013, jako osprzęt do kombajnów CR9090 z dynamiczną rolką podającą Dynamic Feed Roll™. Będzie jednym z najpotężniejszych zespołów, wykorzystywanych w operacjach zbioru zbóż.

źródło: New Holland