W międzyczasie zmieniły się także ich nazwy: kosiarki bębnowe nazywają się teraz CORTO, a dyskowe DISCO. Rozwój techniczny stawia na coraz bardziej energooszczędne zastosowanie kosiarek. W modelu DISCO 3100 FC CLAAS połączył system kopiowania podłoża (PROFIL) z bezstopniową hydrauliczną regulacją nacisku na podłoże, tzw. rozwiązaniem ACTIVE FLOAT. Tę technologię, stosowaną w serii DISCO CONTOUR testowało DLG i postawiło firmie CLAAS najlepszą z możliwych ocen. Powodem wyróżnienia stał się perfekcyjny efekt pracy przy minimalnym zużyciu paliwa. Techniczną podstawą systemu jest optymalne dopasowanie hydropneumatycznego odciążenia kosiarki ACTIVE FLOAT i belki tnącej P-CUT.

Pomiary dowiodły, że przy pomocy systemu hydropneumatycznego odciążania kosiarki ACTIVE FLOAT w zależności od warunków zbioru, można zredukować zużycie paliwa aż do 20%. Zaletę tę uzyskuje się poprzez możliwość dopasowania nacisku kosiarki na podłoże w każdej chwili, także podczas jazdy, wygodnie z kabiny ciągnika. Uzyskiwane w ten sposób optymalne odciążenie maszyny przekształca opór tarcia w opór toczenia. Tym samym kosiarka porusza się lżej, co z kolei znacznie zmniejsza zużycie paliwa.

Redukcja obrotów WOM z 1000 obr./min. do 850 obr./min. pozwoliła w kosiarkach DISCO CONTOUR na dalszą redukcję zużycia paliwa do 16%. Ta oszczędna funkcja to zasługa optymalnego stosunku przełożenia napędu belki tnącej P-CUT, które nie ma wpływu na jakość cięcia.

Poza oszczędnością w zużyciu paliwa kosiarki DISCO CONTOUR przyczyniają się do wzrostu jakości kiszonki, poprzez redukcję zawartości popiołu surowego nawet o 17%. ACTIVE FLOAT pozwala zatem osiągnąć wyższej jakości kiszonkę. Kosiarki CLAAS dostępne są w szerokościach roboczych od 2,60 m do 14 m.

 

{gallery}Claas – kosiarki przednie{/gallery}

 

źródło: www.claas.pl

foto: Claas