Amazone – 1 000 000 sprzedanych rozsiewaczy

 

W porównaniu do istniejących już wtedy rozsiewaczy szczelinowych czy łańcuchowych, właśnie rozsiewacz walcowy o nazwie „Michel“ okazał się najlżejszy w uciągu i najbardziej precyzyjny. Oferowany był w różnych wielkościach z szerokością roboczą od 1,5 do 4 m i potrafił równomiernie rozdzielać na polu wszystkie używane wtedy nawozy, tak suche jak i wilgotne. Poza tym, dzięki relatywnie niskim kosztom produkcji dostępny również dla małych gospodarstw i w ten sposób szybko rozpowszechnił się w rolnictwie..

Popyt na te maszyny rozwijał się na tyle pomyślnie, że sprzedano ich w różnych wersjach, ogółem ponad 250.000. Jeszcze w latach 60-tych z taśm produkcyjnych zeszło ponad 10.000 sztuk rozsiewaczy walcowych. Później popyt na nie powoli się zmniejszał i w roku 1986 zaniechano ich produkcji. W międzyczasie, prof. h.c. (SAA Samara) RAAS dr. dr. h.c. Heinz Dreyer zbudował dwutarczowy rozsiewacz nawozów ZA, który z powodzeniem zastąpił rozsiewacze walcowe.

amazone 1000000 1 Amazone   1 000 000 sprzedanych rozsiewaczy

ZA okazał się jeszcze większym sukcesem, na długo stawiającym Amazone poza konkurencją w sektorze rozsiewaczy nawozów. Od roku 1958 firma Amazone sprzedała na świecie ponad 700.000 rozsiewaczy typu ZA. Do podstawowych zasad ich funkcjonowania należą napędzane przeciwbieżnie tarcze rozsiewające, pozwalające uzyskać precyzyjny obraz rozsiewu po lewej i prawej stronie maszyny. Stała, ustawialna liczba obrotów WOM zapewniała również stałą liczbę obrotów tarcz rozsiewających. W ten sposób rozsiewacz można było szybko i łatwo dostosować do różnych rodzajów nawozu i szerokości roboczych. Te podstawowe zasady okazały się na tyle dobre, że są zachowane w większości rozsiewaczy aż do dzisiaj.

Historię sukcesów ZA kontynuowały liczne innowacje Amazone np. w technice nawożenia pogłównego. Kamieniami milowymi okazały się również wprowadzone systemy wymiany tarcz pozwalające uzyskiwać coraz większe, zmienne szerokości robocze (dzisiaj aż do 54 m) oraz wynalezione tu systemy rozsiewu granicznego i krawędziowego.

Modelami, które w swoim czasie cieszyły się największym powodzeniem były przede wszystkim serie ZA-F, ZA-U oraz ZA-M. W pierwszych latach produkcji rozsiewacz ZA był jedynym z tak dojrzałą mechaniką, który odniósł sukces rynkowy, później zastosowano funkcje hydrauliczne i dołączono do nich elektronikę co przesunęło możliwości wydajnościowe rozsiewaczy ZA daleko do przodu.

Dzisiaj, trzy największe modele nowych rozsiewaczy nawozów ZA-TS dysponują zbiornikami o pojemności  do 4.200 l i prędkościami roboczymi sięgającymi 20 km/h co pozwala uzyskiwać wydajności do 50 ha na godzinę. Wyposażone w technikę ważenia, zamontowany w tarczach układ do rozsiewu granicznego AutoTS, a także GPS-Switch i nowoczesne terminale ISOBUS, maszyny te spełniają najwyższe wymagania w zakresie precyzji rozsiewu.

źródło: Amazone