Amortyzatory gumowo-metalowe: efektywne tłumienie drgań

Praca maszyn oraz urządzeń, z którymi mamy do czynienia w życiu prywatnym oraz zawodowym ma wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie poważne zagrożenie stanowią urządzenia wykorzystywane np. w magazynach czy zakładach produkcyjnych – te generujące drgania. Aby je zminimalizować, a co za tym idzie – zwiększyć komfort i bezpieczeństwo pracy – stosuje się amortyzatory gumowo-metalowe.

Drganie maszyn i urządzeń, np. w ciągach produkcyjnych, może być spowodowane nierównościami posadzki czy złym wyważeniem. Nawet jednak, jeżeli wyeliminuje się te problemy, nowoczesne sprzęty są zbudowane z dużej ilości elementów, które pod wpływem intensywnej pracy silników wzajemnie na siebie oddziałują. Aby pozbyć się tego „defektu”, inżynierowie nieustannie doskonalą technikę tłumienia drgań. Jednym z podstawowych elementów, który jest wykorzystywany w przemyśle i nie tylko, są amortyzatory gumowo-metalowe.

Amortyzatory gumowo-metalowe, czyli co?

Amortyzatory gumowo-metalowe są elementami zbudowanymi z metalu oraz, najczęściej, kauczuku średniej twardości. Wykorzystanie tych dwóch materiałów w ramach jednej konstrukcji, z jednej strony, zapewnia takim amortyzatorom wytrzymałość nawet podczas intensywnej pracy, a z drugiej – elastyczność, dzięki której drgania są efektywnie niwelowane.

Amortyzatory tego typu są stosowane m.in. w silnikach, agregatorach oraz pompach. Można je zamontować również w urządzeniach, które generują wysoką temperaturę – nawet do 80 st. Celsjusza.

Jakie amortyzatory wybrać?

Wybór odpowiednich amortyzatorów gumowo-metalowych jest uzależniony zarówno od typu urządzenia, w którym mają być zamontowane, jak i od warunków technicznych, w jakich dana maszyna pracuje. Niemniej jednak, z bogatej oferty tego typu detali, oferowanych m.in. przez cenioną na rynkach europejskich markę Wilhelm Herm. Müller, można wybrać zarówno kształt, jak i parametry w pełni dostosowane do oczekiwań. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest kontakt z ekspertami, którzy produkują i dystrybuują tego typu elementy. Gdy inżynierowie zapoznają się ze specyfiką pracy urządzenia, pomogą dobrać odpowiedni typ amortyzatorów.

Aby zminimalizować drgania, w przemyśle, jak i w budownictwie sięga się też po inne rozwiązania techniczne – przede wszystkim są to profesjonalne płyty wibroizolacyjne. Również o nie warto zapytać ekspertów z zakresu techniki tłumienia drgań.

Artykuł Partnera