CrossCutter_Disc

CrossCutter Disc w agregatach uprawowych Carrier XL

CrossCutter Disc w agregatach uprawowych Carrier XL

W 2019 roku Väderstad wzbogaca ofertę talerzy CrossCutter. Wprowadzony na rynek zostanie nowy model tego talerza, o konstrukcji dostosowanej do agregatów uprawowych Carrier XL 425-625. Carrier XL wyposażony w talerze CrossCutter Disc zapewni uprawę na całej szerokości maszyny przy głębokości roboczej wynoszącej zaledwie 3-5 cm.

CrossCutter Disc to narzędzie rewolucjonizujące uprawę. Jednocześnie utrzymane zostają jakość i wydajność uprawy, z których słyną nasze maszyny.

Podobnie jak w 2018 roku talerze CrossCutter pozwoliły prowadzić uprawę ultra-płytką za pomocą standardowych agregatów z rodziny Carrier, tak w tym roku, dzięki wprowadzanej teraz nowej wersji XL tych talerzy, użytkownicy agregatów Carrier XL 425-625 będą mogli również zastosować tą technologię. Głębokość robocza będzie wynosić do 3 cm. Dzięki temu agregaty Carrier XL zapewnią nowe możliwości agronomiczne — mówi Mattias Hovnert, Starszy Wiceprezes Sprzedaży i Marketingu w Väderstad.

Gdy rozdrobnione chwasty i samosiewy miesza się z glebą uprawianą do niewielkiej głębokości, nie tylko powoduje to, że kiełkuje więcej nasion, ale także skraca się czas potrzebny do tego, by wzeszły. Przeprowadzono badania, podczas których umieszczono nasiona chwastów na głębokości 4 cm i 6 cm. Wykazano, że przy tej różnicy głębokości nasiona położone głębiej kiełkują średnio o 2,4 dnia później. Tę samą wielkość otrzymuje się dla wzrostu roślin i wschodów.

Gdy skróci się czas oczekiwania na to, że chwasty i samosiewy rozwijające się z nasion w tej wierzchniej warstwie wzejdą na tyle, aby można je zniszczyć, szybciej można siać rośliny uprawowe. Ten dodatkowy czas można także wykorzystać inaczej. To świetna okazja, aby zadbać o wyższe potencjalne plony poprzez poprzedzenie siewu pracami polowymi umożliwiającymi podniesienie jakości przyszłego stanowiska — wyjaśnia Mattias Hovnert.

Ponieważ talerze CrossCutter Disc naruszają strukturę gleby tylko w wierzchniej warstwie, zachowana zostaje wilgoć glebowa dla kolejnej rośliny uprawnej.

Talerz CrossCutter Disc podcina glebę na całej szerokości, dlatego całkowicie przerywa się podsiąkanie kapilarne. Dzięki temu cenna wilgoć glebowa zostaje zachowana dla roślin, które będą później wysiane. Przy głębokości roboczej wynoszącej 3-4 cm wysychającą ilość gleby ogranicza się do minimum, a ponadto duża ilość resztek pożniwnych pozostawionych w wierzchniej warstwie gleby odbija sporą część promieni słonecznych, co także przyczynia się do zachowania wilgoci w glebie — mówi Mattias Hovnert.

Objęte ochroną patentową talerze CrossCutter są wytwarzane ze szwedzkiej stali najwyższej jakości w należącej do grupy Väderstad fabryce. Te wyposażone w najnowocześniejsze maszyny zakłady produkcyjne znajdują się w szwedzkiej miejscowości Överum. W fabryce wytwarzane są talerze, zęby oraz nakładki na zęby. Do produkcji talerzy CrossCutter Disc używamy stali o twardości 55 HRC.

Nowe talerze CrossCutter o średnicy 510 mm oficjalnie zadebiutują podczas tegorocznych (2019) targów Agritechnica. Od listopada tego roku w te talerze będzie można wyposażać agregaty Carrier XL 425-625.

źródło: Väderstad