Czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny? Poznaj wyniki testów ciągników AXION 830 i 870

Prezentujemy dotąd niepublikowane zestawienie wewnętrznych testów ciągników CLAAS: AXION 830 i AXION 870 . Wyniki potwierdzają, że testowane ciągniki są nie tylko maszynami uniwersalnymi ale też ekonomicznymi w pracach polowych.

CLAAS podzielił się z nami wynikami testów dla swoich ciągników AXION 830 oraz 870, wykonanych w asyście ciągników innych marek – swoich rynkowych konkurentów.

Celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie: „Czy ciągnik uniwersalny może być też ekonomiczny?”.

Uniwersalność maszyny w pracach rolniczych oznacza sprawne i komfortowe wykonywanie rozmaitych prac, w tym uprawowych, transportowych, utrzymaniowych, siewu, nawożenia, zabiegów ochrony. Ekonomika natomiast to wiedza o efektach wykonywanej pracy i ponoszonych kosztach, w celu uzyskania jak największych efektów. W naszym kontekście określane będzie zużycie paliwa na jednostkę wykonanej pracy, mierzonej powierzchnią lub czasem jej wykonywania.

Testowane ciągniki serii AXION 830 oraz AXION 870 miały więc do wykonania te same zadania. Traktory przed pracą zbalastowano, a skrzętnie mierzony czas pracy, spalanie i inne parametry pozwoliły zebrać rzetelne dane.

Claas opinia a Czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny? Poznaj wyniki testów ciągników AXION 830 i 870

Wyniki dla CLAAS AXION 870 CMATIC

Najnowszy test wykonano wiosną 2023 r. w Niemczech. CLAAS AXION 870 o mocy maks. z CPM 295 KM sprzęgnięto z:

– kultywatorem o szerokości 4 m i głębokości pracy 25 cm, na działce ok. 41 ha, gleba odpowiadała ok. IV klasie bonitacji;

– kultywatorem o szerokości 3 m i głębokością pracy 20 cm, na działce ok. 29 ha, gleba klasy IV.

Wyniki jednoznacznie pokazały niskie zużycie paliwa przez ciągnik AXION 870. W uprawie polowej zużywał 15,3 l/ha. Przy pracy drugim kultywatorem zużycie paliwa to 11,9 l/ha w ciągniku CLAAS. Co bardzo ważne, niskie spalanie zostało osiągnięte przy wydajności 3,13 ha/h dla pierwszej z prac oraz 3,62 ha/h dla drugiej pracy.

Rok wcześniej AXION 870 CMATIC był sprzęgnięty z:

– kultywatorem o szerokości 5,7 m i głębokości pracy 20 cm, na działce ok. 16 ha, gleba klasy IV;

– broną aktywną szerokości 6 m i głębokością pracy 10 cm, na działce ok. 10 ha, gleba klasy IV.

W tym teście zużycie paliwa w pracy z kultywatorem wynosiło 11 l/ha, przy wydajności 4,5 ha/h. Podczas pracy z broną aktywną 8,8 l/ha i wydajność 4,2 ha/h.

Claas opinia Czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny? Poznaj wyniki testów ciągników AXION 830 i 870

Wyniki dla AXION 830 CMATIC

Dla AXION 830 CMATIC wykonano w 2022 r. podobny test, w którym ciągnik o moc ok. 230 KM sprzęgnięto je z:

-kultywatorem o szerokości 5,7 m i głębokości pracy 16 cm, na działce ok. 16 ha, gleba klasy IV;

– broną aktywną szerokości 6 m i głębokością pracy 10 cm, na działce ok. 10 ha, gleba klasy IV.

Jak więc widać, maszyny doczepianie, areał polowy i trasa do pokonania były te same, co w teście dla AXION 870 CM.

Podczas tego testu AXION 830 CM osiągnął w 8,1 l/ha w kultywatorowaniu przy wydajności 5,4 ha/h a w bronowaniu średnio 8,7 l/ha i 4,2 ha/h.

Jak więc widać, ciągnik uniwersalny może być też ekonomiczny. Podczas testów ciagniki CLAAS były porównywane z konkurencyjnymi modelami. Dokładne wyniki dostępne są u Dealerów CLAAS.

Opinie polskich rolników o ciągnikach CLAAS serii AXION

Opinie klientów użytkujących ciągniki CLAAS serii AXION potwierdzają wyniki powyższych testów polowych. Oto przykłady.

Claas opinia 1 Czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny? Poznaj wyniki testów ciągników AXION 830 i 870

Łukasz Haase, z okolic Gdańska

W naszym gospodarstwie od kilku lat korzystamy z serii AXION. Maszyny te są bardzo komfortowe i bezawaryjne. Mamy sprzęt różnych marek i widzimy, że ciągniki CLAAS są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu, bo spalają ok. 10% mniej paliwa przy typowych pracach. Mierzymy efektywność prac, wiemy, ile paliwa zostaje w baku. Ciągniki CLAAS to rzeczywiście oszczędne maszyny – zaznacza Łukasz Haase, jeden z właścicieli gospodarstwa Haase Farm w Barniewicach k. Gdańska.

Claas opinia 2 Czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny? Poznaj wyniki testów ciągników AXION 830 i 870

Mateusz Nawrot, z okolic Częstochowy

Wygrałem tytuł SUPER ROLNIKA w programie telewizyjnym dzięki CLAAS ARION 810 ze skrzynią bezstopniową CMATIC. W wyścigach byłem bezkonkurencyjny, mając ciągnik z taką przekładnią. Cechuje się ona doskonałą elastycznością przy zmianie prędkości czy kierunku jazdy przód-tył. Na co dzień maszyna pracuje w 500-ha rodzinnym gospodarstwie. Dzięki tej przekładni mamy znacznie niższe spalanie niż w ciągnikach innych marek – stwierdza Mateusz Nawrot.

Claas opinia 3 Czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny? Poznaj wyniki testów ciągników AXION 830 i 870

Józef Mika, Gdów z okolic Krakowa

Ciągnik AXION 870 został celowo wybrany do naszego gospodarstwa. To zwrotna maszyna i przyjazna dla użytkownika. Jest wyposażony w przekładnię bezstopniową CMATIC. Jesteśmy zaskoczeni jego dużą elastycznością w wykorzystaniu mocy i przyspieszeniu, ale też zaskakująco niskim spalaniem, jak na moc – mówi Józef Mika, kierownik Gospodarstwa Rolnego Skolarus.

 

Na koniec dodajmy, że do oferty zostały wprowadzone ciągniki AXION 830 i 870 w specjalnych wersjach wyposażenia First CLAAS i First CLAAS Plus. W wersji First CLAAS Plus maszyny są bardzo bogato wyposażone w szereg opcji zwiększających jakość i komfort pracy operatora. W ciągnikach CLAAS przekładnia CMATIC objęta jest ochroną MAXI CARE PROTECT CMATIC na 5 lat lub 5000 godz.

Szczegółowe informacje o tych wersjach i bogatym wyposażeniu ciągników – kliknij tutaj.

A zatem, czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny? Jest to pytanie godne hamletowskiego „być albo nie być”. Claas odpowiada twierdząco na to pytanie. Tak, ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny, co potwierdzają użytkownicy i wyniki testów dostępne u Dealerów.

Źródło: Claas