GASPARDO PRIMO EWH ISOTRONIC – rozsiewacz z górnej półki

System dystrybucji z przepustowością 640 kg/min jest jednym z najwydajniejszych w tej kategorii, w połączeniu ze zbiornikiem umożliwiającym załadunek do 4450 kg i maksymalną szerokością roboczą 36 m, zapewniają wysokie wydajności i minimalizuje czasy wymiany akcesoriów. Dodatkowo cała rama nośna jak i elementy dodatkowe są malowane w procesie katoferezy co wpływa na wysoką jakość powłoki lakierniczej. Mowa o najnowszym rozsiewaczu PRIMO EWH ISOTRONIC firmy Maschio Gaspardo.

 

Rozsiewacz Gaspardo PRIMO ISOTRONIC EWH posiada wiele innowacji:

 1. Konstrukcja trójpunktu z funkcją pływającą, system ten ułatwia połączenie z ciągnikiem, służy do mechanicznego przenoszenia ciężaru ze zbiornika na ogniwo obciążnikowe bez żadnych zakłóceń, aby odpowiednio korygować przepływ produktu.
 1. Na pokładzie PRIMO umieszczono akcelerometr, aby uzyskać najdokładniejszy odczyt wagi, nawet podczas pracy na zboczach czy wzgórzach.
 1. Zbiornik jest zbudowany z kosza zasypowego i nadstawek, kosz możemy rozbudować o 3 nadstawki, zgodnie z potrzebą klienta dotyczącą pojemności zbiornika. Wewnątrz kosz jest wyposażony w 2 kratki do przesiewania ewentualnych brył nawozu, a pod spodem znajdują się 2 osłony stożkowe, które znajdują się nad mieszadłami, aby zapewnić stały przepływ nawozu, bez względu na to, jak bardzo zbiornik jest zapełniony.
 1. Wylot nawozu jest ułatwiony dzięki 2 wibracyjnym mieszadłom, osadzonym na wałach mimośrodowych, które zapewniają stały przepływ nawozu, oraz dzięki niskiej szybkość, pozwalają uniknąć kruszenia i mielenia nawozu, a także zapobiega uszkodzeniu końcówek mieszadła, gdy ciało obce wpadnie przez górne kratki.
 1. Głównym elementem PRIMO jest system Twin Shutter. Wyróżniającą cechą PRIMO MASCHIO GASPARDO jest zastosowanie dwóch zasów na każde wyjście, obie napędzane siłownikami elektrycznymi: pierwsza reguluje żądaną dawkę nawozu, a druga steruje otwieraniem / zamykaniem (ON OFF). Połączona i jednoczesna współpraca obu zasów maksymalizuje precyzję wysiewu na każdym polu. Dzieje się tak, ponieważ podczas rozsiewania, gdy zasuwa ON OFF będzie zamknięta (manewry na uwrociach), zasówa regulacji dawki (która znajduje się pod zasówą ON OFF) będzie stale pracować otwierając się i zamykając w zależności od warunków pracy i rodzaju nawozu. Gdy rozsiewanie rozpocznie się ponownie (przesłona ON OFF zostanie ponownie otwarta), zasówa regulacji dawki będzie już we właściwej pozycji, dzięki czemu unika się przedawkowania oraz efektu niedostatecznego dozowania.
 1. Ponadto rozsiewacz PRIMO ma automatycznie, za pośrednictwem virtual terminala i siłowników elektrycznych, regulowany punkt podawania nawozu: to sprawia, że zmiana szerokości rozsiewu jest płynna i odbywa się z kabiny ciągnika.
 1. Gaspardo PRIMO nie odczuwa efektu dawki, który powoduje konieczność zmiany ustawień rozsiewu poprzez dostosowanie się do wymaganego przepływu nawozu oraz najlepszą dokładność podczas wysiewu w każdych warunkach dzięki specjalnej budowie zasów.
 1. PRIMO posiada system szybkiego montażu tarcz rozsiewających (opatentowany): w mniej niż 5 minut możemy wymienić tarcze zwiększając zasięg z 12 do 36 m.
 1. PRIMO ISOTRONIC EWH, którego oprogramowanie zostało w całości zaprojektowane i opracowane przez inżynierów MASCHIO GASPARDO, wpisuje się w potrzeby rolnictwa precyzyjnego i obszaru ROLNICTWO 4.0.
 1. Rozsiewacz PRIMO ISOTRONIC EWH, dzięki automatycznej regulacji punktu podawania nawozu, może z łatwością wykonać kontrolę sekcji (Section Control) poprzez 8 sekcji: 4 lewe i 4 prawe. Poza tym, dzięki PRIMO ISOTRONIC, operator może pracować z aplikacyjnymi do tego stworzonymi, dzięki czemu może uruchamiać Variable Rate (VR) zgodnie z potrzebami pól.

Oznaczenie EWH to:

  • E elektryczna kontrola parametrów rozrzutu
  • W rozsiewacz z systemem wagowym
  • H niezależny hydrauliczny napęd tarcz

Ta wersja pozwoli na pracę rozsiewacza bez konieczności użycia WOM, ponieważ będzie korzystała z hydrauliki ciągnika. Możliwość pracy z niezależnymi prędkościami obrotowymi talerzy prawej i lewej jest przydatna do optymalizacji precyzji obrazu rozrzutu w trybie (S.C.) zarządzaniem kontroli sekcji, ponieważ przy każdej zmianie szerokości roboczej prędkość obrotowa talerzy zostanie odpowiednio zmieniona.

Wersja PRIMO EWH ISOTRONIC będzie dostępny w konfiguracji Exclusive, która będzie oferować standardowe funkcje:

 • Tarcze rozrzucające napędzane przez 2 niezależne silniki hydrauliczne z kontrolą prędkości obrotowej tarcz w kabinie
 • Filtr oleju
 • Czujnik elektryczny zatkanego filtra z sygnałem w kabine i odpowiednim alarmem zapisanym na stronie „Dziennik alarmów”
 • Elektryczne zarządzanie punktem padania nawozu na tarcze
 • Czujniki pustego zbiornika
 • Łopatki HD (Heavy Duty)

 

źródło: MASCHIO GASPARDO