Innowacyjna płoza ślizgowa w zgrabiarce PÖTTINGER TOP 842 C

Inżynierowie firmy PÖTTINGER opracowali kolejne innowacyjne rozwiązanie – nową płozę ślizgową, która opcjonalnie może być zamontowana w miejsce podwozia kopiującego w zgrabiarce TOP 842 C. Płoza ta zapewnia stuprocentowe kopiowanie ukształtowania terenu blisko palców zgrabiających redukując w ten sposób zanieczyszczenie paszy.

Pełnię swoich możliwości nowa płoza pokazuje szczególnie na mokrych, bagiennych łąkach, gdzie powstają głębokie ślady po kołach. Aktualnie w podwoziach zgrabiarek stosowane są różne rozwiązania montowania kół (tandem, oś wahliwa, różna ilość kół) oraz różne systemy kół kopiujących w różnych warunkach pracy (np.MULTITAST Pöttingera do kopiowania mocno pofałdowanego terenu). Jak podkreśla producent, ozwiązania te gwarantują najlepsze z możliwych kopiowanie ukształtowania terenu przez zgrabiarkę i redukują w ten sposób stopień zanieczyszczenia paszy.

Innowacyjny charakter nowej płozy ślizgowej FLOWTAST polega na tym, że płoza jest wykonana z odpornego na zużycie sztucznego materiału, którego opór wynikający z tarcia jest niewielki. Duża, w kształcie sierpa forma zapewnia najlepsze właściwości ślizgowe, również w warunkach, gdy zgrabiarka jest ściągana na bok. Płoza kopiuje kontury terenu na całej szerokości roboczej

Podsumowując, nowa płoza ślizgowa to rozwiązanie, które ma pozytywny wpływ na zbiór i ekonomie pracy: amortyzujący efekt pracy płozy pozwala rozwinąć większą o 10 procent prędkość jazdy. Dzięki niedużej wibracji i spokojnej pracy zgrabiarka jest narażona na mniejsze obciążenia i mniej się zużywa. Czas przestoju na naprawy jest krótszy, bo nie dochodzi do wygięć i uszkodzeń kół kopiujących. Wzrasta za to wielkość plonu i pośrednio wydajność. Wierne kopiowanie ukształtowania pola na całej szerokości zgrabiania jest również zapewnione w trudnych warunkach pracy. Palce zawsze utrzymują idealny dystans od gleby.

 

Źródło: PÖTTINGER