Joskin Volumetra – nowy typ wozów asenizacyjnych

 

Wóz Volumetra został specjalnie zaprojektowany do pracy z pompami objętościowymi. Pompy tego typu bezpośrednio zasysają ciecz (w tym przypadku – gnojowicę), która po przepompowaniu jest rozlewana. W przeciwieństwie do pomp próżniowych, tu nie powstaje podciśnienie w zbiorniku. Zbudowane specjalnie do pracy z gęstą gnojowicą, mogą pracować przez długi czas, z dużą ilością materiału. Zaletą pomp objętościowych jest wysokie ciśnienie robocze, oraz duża wydajność.

Dostępne są następujące modele wozu Volumetra: dwuosiowe wozy ze zbiornikiem o pojemności od 16.500 do 20.500 litrów, oraz trzyosiowe modele o pojemności od 18.500 do 28.000 litrów.

Wszystkie pojazdy zbudowane są w oparciu o konstrukcję samonośną: zbiornik jest przyspawany do podwozia Hydro-tandem/ tridem; dyszel jest przykręcany. Specjalna stal użyta do budowy maszyny, wytrzymuje nacisk punktowy rzędu 55 kg/mm2, w czym znacznie przewyższa zwykłą stal stosowaną w przemyśle. Zastosowanie takiej stali umożliwia zmniejszenie ilości wzmocnień bocznych i poprzecznych, dzięki temu waga maszyny jest mniejsza.

joskin volumetra 1 Joskin Volumetra   nowy typ wozów asenizacyjnych

Wzmocniona konstrukcja zbiornika jest na tyle wytrzymała, że bez obaw można do niego zamontować osprzęt tylny, np. kilkurzędowy aplikator, czy rampę do rozlewania o szerokości ponad 27 metrów.

Jeśli chodzi o wybór pompy, możliwy jest montaż pompy objętościowej każdego typu: ślimakowej, łopatkowej, czy odśrodkowej. W większości przypadków, pompę umieszcza się przy komorze o pojemności 200l, zintegrowanej ze zbiornikiem głównym, gdzie znajdują się otwory ssące (lewy, prawy i przedni) i wyprowadzone do pompy lub rozdrabniacza (SimpleCut). To rozwiązanie jest stosowane z powodzeniem od kilku lat, co więcej, zapobiega 'suchej’ pracy pompy.

Zastosowane pompy ślimakowe, są produkcji firmy Wangen (Niemcy) i charakteryzują się przepływem na poziomie 4000 do 8700 litrów.

Pompy łopatkowe, stosowane przez firmę Joskin, to Vogelsang i Börger, które gwarantują przepływ na poziomie 6000 do 9000 l/min.

Pompy odśrodkowe są częściowo produkowane przez firmę Joskin i umożliwiają przepływ rzędu 11.000 l/min.

Wszystkie pompy są standardowo wyposażone w zbierak kamieni.

Opcjonalnie, przed wlotem pompy możliwe jest zastosowanie rozdrabniacza SimplCut. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy w gnojowicy znajduje się słoma, oraz gdy potrzebne jest równomierne dozowanie gnojowicy do złożonego osprzętu, np. rampy do rozlewania.

Wóz Volumetra będzie dostępny w ofercie na przełomie roku 2013/2014.

źródło: Joskin