Kombajny New Holland serii TC5000 już z technologią SCR ECOBlue

„Kombajny TC5000 stały się domyślnym wyborem w przypadku mieszanych gospodarstw rolnych i zbiorów na gruntach ornych o powierzchni do 300 hektarów i cieszą się niezwykłą popularnością wśród użytkowników dzięki maksymalnej niezawodności oraz intuicyjnej, łatwej obsłudze.” – stwierdził Hedley Cooper, Dyrektor ds. zarządzania produktami odpowiedzialny za kombajny. „Łączą one w sobie zalety ponad stuletniej historii maszyn żniwnych marki New Holland, co oznacza ponad 105 lat nieprzerwanej produkcji i awangardowych rozwiązań rodem z Centrum Doskonałości Maszyn Żniwnych w Zedelgem. Ich korzenie sięgają sześćdziesiąt lat wstecz, kiedy to wypuszczono na rynek pierwsze kombajny samobieżne.” „W wiodących modelach TC5070 i TC5080 użytkownik ma do dyspozycji sprawdzone funkcje New Holland, takie jak hedery VariFeed, systemy czyszczące SmartSieve oraz technologia SCR ECOBlue™ opracowana pod kątem zgodności z normami Tier 4A. Te innowacje, stanowiące znak towarowy marki New Holland, gwarantują doskonałą wydajność, równocześnie całkowicie zmniejszając zmęczenie i stres operatora.”

new holland kombajny tc5000 Kombajny New Holland serii TC5000 już z technologią SCR ECOBlue

Wiodące modele należące do serii, czyli TC5070, TC5080 i TC5080 Hillside, wyposażone są w silniki NEF o pojemności 6,7 litra, oparte na technologii selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) ECOBlue™ opracowanej we współpracy z firmą FPT Industrial w celu spełnienia wymogów norm emisji Tier 4A. Dzięki tej wysoko wydajnej technologii silnik „oddycha” tylko czystym świeżym powietrzem, co zapewnia efektywne spalanie i zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 6 %. Fundamentalnym elementem technologii SCR ECOBlue™ jest roztwór AdBlue wtryskiwany do systemu oczyszczania spalin w celu zneutralizowania szkodliwych emisji powstających w trakcie spalania. Zamienia je on w wodę i azot, które naturalnie występują w środowisku. 70 litrowy zbiornik na AdBlue wymaga napełnienia tylko przy co drugim tankowaniu oleju napędowego. Znajduje się on w pobliżu istniejącego wcześniej baku paliwa, dzięki czemu jego napełnianie nie stwarza żadnych trudności. Operatorzy mogą nieustannie monitorować poziom roztworu AdBlue w prosty sposób, klikając przycisk silnika i patrząc na przejrzysty, czytelny wyświetlacz. Cała gama TC5000 wyposażona jest w silniki NEF o pojemności 6,7 litra wyprodukowane przez firmę FPT Industrial, o mocy od 175 do 258 KM przy prędkości obrotowej 2000 obr./min.

Napęd hydrostatyczny gwarantujący maksymalną wszechstronność

Wszystkie modele z pięcioma wytrząsaczami słomy (TC5060-TC5080), wyposażone są standardowo w hydrostatyczne przekładnie napędowe. Każdy bieg pozwala uzyskać szerszy zakres prędkości, dlatego na polach o różnej wydajności plonów operatorzy mogą po prostu przyspieszać lub zwalniać na wybranym biegu w zależności od warunków, bez konieczności zatrzymywania się celem zmiany biegu. Ponadto manewrowanie na wąskich uwrociach stało się jeszcze łatwiejsze i szybsze, gdyż operator może zmieniać kierunek jazdy bez konieczności zmiany biegu.

Optymalna wydajność nawet w najbardziej wymagających warunkach

Nieustanne dążenie firmy New Holland do zwiększenia wydajności zbiorów zaowocowało opracowaniem separatora obrotowego, który jest obecnie dostępny we wszystkich pięcio-wytrząsaczowych modelach. Stanowi on domyślną funkcję dla użytkowników pracujących na polach obsianych plonami o wysokiej wydajności i w trudnych warunkach. Znacznie zwiększa on wydajność oddzielania dzięki dużej sile odśrodkowej generowanej przez swoją średnicę wynoszącą 0,605 metra, jak również dzięki zwiększeniu obszaru klepiska o 0,83m2 i całkowicie zasilanej powierzchni oddzielania, zajmującej aż 1,82m2, zapewniającej dotarcie całego zebranego ziarna do zbiornika. Ustawione fabrycznie prędkości obrotowe i dwie pozycje klepiska umożliwiają precyzyjne dostosowanie oddzielania do różnych typów plonów i zmieniających się warunków.

Hedery VariFeed optymalizujące podawanie

W celu zapewnienia optymalnej jakości zbiorów i jednorodnego ścinania na polach obsianych plonami o różnej wysokości, gama TC5000 może zostać wyposażona w najnowocześniejsze hedery VariFeed™. W przypadku zbiorów rzepaku na dużych powierzchniach zespół tnący można regulować w pełnym zakresie 500 mm w obu kierunkach, co zapewnia stałe, równomierne podawanie. Hedery te dostępne są w różnych szerokościach, wahających się od 5,18 do 6,03 m.

Technologia czyszczenia pokonująca grawitację

Funkcja SmartSieve™ idealnie sprawdza się w przypadku zbioru na terenach falistych. Ten system automatycznie zmienia kąt wyrzutu ziarna na sito nawet o 25% w stosunku do rzeczywistego pochylenia bocznego pola, co zapobiega gromadzeniu się ziarna i słomy, będącemu główną przyczyną słabej jakości ziarna lub strat ziarna. W połączeniu z podwójnym kaskadowym systemem czyszczącym, ze sterowanym powietrzem obszarem czyszczenia wynoszącym 4,32m2, gama TC5000 zapewnia wiodącą w segmencie jakość ziarna.

Udoskonalone stanowisko pracy operatora

Komfortowe środowisko operatora zostało dodatkowo udoskonalone dzięki intuicyjnym elementom sterującym do obsługi nowych funkcji: regulacja hedera VariFeed™ dokonywana jest teraz z wygodnego wnętrza kabiny. W maszynach zachowane zostały tradycyjne, sprawdzone elementy, takie jak dźwignia wielofunkcyjna obsługująca wszystkie funkcje hedera wraz z prędkością jazdy do przodu oraz panoramiczna widoczność, której kąt wynosi aż 191°, zapewniająca nieograniczony widok hedera i przenośnika śrubowego do wyładunku. Fotel operatora został obniżony o 50 mm, co zwiększa komfort podczas długich dni roboczych, niezależnie od wzrostu czy budowy operatora – dodatkowo w kabinie zamontowano chłodziarkę i fotel instruktora.

Obrotowe schody optymalizujące zwrotność

Całkowicie obrotowe schody, identyczne jak w przypadku modeli będących okrętami flagowymi marki, pozwalają zminimalizować szerokości pojazdów na drodze i dostosować je do rygorystycznych miejscowych przepisów, a równocześnie zapewniają optymalną zwrotność w polu. W przeszłość odeszło również ryzyko związane z zahaczaniem o przerośnięte krzewy podczas zbiorów na uwrociach. Drabinka zapewnia łatwy dostęp do kabiny, a jej szczeble umożliwiają ergonomiczne wchodzenie; można ją wsunąć na czas pracy lub jazdy lub przemieścić w celu umożliwienia dostępu zarówno z platformy operatora, jak i z ziemi.

Wersja Hillside

Firma New Holland opracowała model Hillside specjalnie pod kątem prac w najtrudniejszych warunkach, na ekstremalnie pagórkowatych terenach. Model TC5080 Hillside rzeczywiście pokonuje siłę grawitacji; zastosowano w nim czujniki wykrywające wszelkie odchylenia od pozycji poziomu, które uruchamiają dwa niezależne układy hydrauliczne (boczny i wzdłużny), dzięki czemu koła napędowe zachowują pozycję pionową, a tym samym maksymalną przyczepność do podłoża. Korekcja boczna może sięgać aż 38%, a kompensacja uzyskiwana podczas jazdy w górę i w dół zbocza może wynosić odpowiednio 30% i 10%. Specjalny mechanizm poziomujący przeznaczony do eksploatacji w trudnych warunkach został zaprojektowany w taki sposób, aby zapobiegał gromadzeniu się plew i słomy w obszarach młócenia i oddzielania, co zapewnia efektywność i wydajność, jak również stałą prędkość zbiorów.


Dane techniczne:


Model

Liczba wytrząsaczy słomy

Maksymalna moc podczas zbiorów (kW/KM)

Pojemność zbiornika na ziarno

(w litrach)

Maksymalna szerokość hedera

(w metrach)

TC5040

4

129 / 175

4000

4,57

TC5050

4

129 / 175

4000

4,57

TC5060

5

129 / 175

5200

5,18

TC5070/ TC5080

5

167 / 227 190 /258

6000

6,03

TC5080 Hillside

5

190 / 258

5200

5,18


źródło: New Holland Agriculture