Kultywator HORSCH Fortis AS – do głębokiego spulchniania i podstawowej uprawy

Dzięki kultywatorowi Fortis AS HORSCH rozszerza swój asortyment agregatów uprawowych, reagując w ten sposób na zmieniające się wymagania klientów dotyczące uniwersalnego kultywatora. Celem było opracowanie kultywatora, który poradzi sobie ze zwiększoną mocą ciągnika do 600 KM, ale jednocześnie zapewni większą zmienność głębokości roboczej i różne opcje regulacji.

Z głębokością roboczą od 4 do max. 30 cm nowy Fortis 6 i 7 AS jest idealny do głębokiego spulchniania i podstawowej uprawy roli. W zależności od warunków użytkowania rolnik może zdecydować, czy chce używać wału dogniatającego czy podwozia na uwrociu. Przełączanie odbywa się w prosty sposób za pomocą zaworu 3-drożnego.

Również w przypadku wału dogniatającego dużą wagę przywiązywano do elastyczności. Klient może nie tylko wybrać typ pakera, ale także zdecydować, czy ma on być sztywno połączony z ramą, czy wstępnie naprężony hydraulicznie. Dzięki wstępnemu naprężeniu ciężar przedniego wału ugniatającego może zostać przeniesiony na tylny, dzięki czemu można uniknąć np. zapadania się ugniatacza w bardzo lekkich miejscach.

Aby utrzymać wysoką jakość niwelacji w szerokim zakresie roboczym na stałym poziomie, czwarta belka została przesunięta bardziej do tyłu. W ten sposób przed talerzami wyrównującymi zawsze znajduje się wystarczająca ilość luźnej ziemi, a klienci uzyskują optymalny rezultat.

Dzięki 4-belkowej konstrukcji rozstaw zębów Fortis AS wynosi 27 cm. Ten rozstaw jest idealny do płytkiej uprawy roli i cięcia na całej powierzchni w każdych warunkach, ale uwzględnia również wymagania dotyczące niskiego zapotrzebowania na moc w przypadku głębokiej uprawy podstawowej.

W celu idealnego dostosowania się Fortisa do gleby, rolnik może wybrać pomiędzy pojedynczymi a podwójnymi przednimi kołami podporowymi. W zależności od miejsca i warunków użytkowania zakres zastosowania może się różnić. Zakres zadań kół podporowych obejmuje zarówno proste sterowanie głębokością maszyny, jak i wsparcie maszyny w przypadku dużych głębokości roboczych. Regulacja głębokości może być przeprowadzona za pomocą dobrze znanego systemu klipsów lub w pełni hydraulicznie z kabiny. Podobnie jak prawie wszystkie modele kultywatorów, również Fortis jest wyposażony w zintegrowany system wzmacniania trakcji, który przenosi do 1,2 tony na tylną oś ciągnika, skutecznie redukując poślizg.

 

Źródło: HORSCH