LEMKEN – pług steruje ciągnikiem

Nowy zestaw narzędzi firmy LEMKEN iQblue connect uzyskał certyfikat inteligentnego sterowania narzędziami, przyznawany przez organizację przemysłową AEF (Agricultural Industry Electronics Foundation). LEMKEN jest pierwszym producentem maszyn rolniczych w segmencie uprawy gleby, któremu AEF przyznał taki certyfikat.

Podstawą komunikacji między nowym zestawem wyposażenia a ciągnikiem jest TIM (Tractor Implement Management), nowa znormalizowana funkcja ISOBUS. Z jego pomocą „iQblue connect”, sprzężone między ciągnikiem a osprzętem, może zapewnić optymalne wyniki pracy, przy znacznej uldze dla operatora. Informacje robocze z osprzętu można wykorzystać do automatycznego sterowania ciągnikiem. Jeśli osprzęt sygnalizuje wzrost oporu przy uciągu, np. moc silnika i ciśnienie zaworów sterujących są automatycznie regulowane – narzędzie steruje ciągnikiem.

Z czysto technicznego punktu widzenia „iQblue connect” to system modernizacji, który może być używany nie tylko z nowymi narzędziami uprawowymi, ale także z wieloma narzędziami uprawowymi, które są już w użyciu. Jedyną ważną rzeczą jest to, że ciągnik i narzędzie obsługują standard ISOBUS firmy TIM i posiadają odpowiedni certyfikat AEF na tę funkcję. „IQblue connect” posiada również GPS do lokalizacji i mobilne połączenie danych do komunikacji, na przykład z systemem zarządzania gospodarstwem.

Jako inteligentne sterowanie narzędziem „iQblue connect” może na przykład sterować szerokością roboczą pługów w połączeniu z ciągnikiem z certyfikatem TIM. System określa aktualną pozycję GPS i szerokość roboczą pługa oraz bezpośrednio uzyskuje dostęp do hydraulicznej jednostki sterującej ciągnika za pośrednictwem TIM w celu sterowania siłownikiem szerokości roboczej pługa. To automatycznie utrzymuje bruzdę dokładnie prosto. Ponadto w końcu można orać dokładnie w docelowej bruździe, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu podczas pracy na klinach.

W przypadku kultywatorów półzawieszanych „iQblue connect” umożliwia optymalizację intensywności uprawy. Porównując wartość czujnika dla aktualnej głębokości roboczej ze specyfikacjami karty roboczej specyficznej dla miejsca, „iQblue connect” aktywuje hydraulikę ciągnika za pośrednictwem TIM, dzięki czemu głębokość robocza pola zębów jest precyzyjnie dostosowana do zmieniających się warunków glebowych.

„IQblue connect” można zamawiać od października 2021 roku i będzie dostarczany na początku 2022 roku.

 

Źródło: Lemken