Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu poszerza kolekcję silników stacjonarnych

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu poszerza kolekcję silników stacjonarnych

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zakończyło realizację zadania „Konserwacja silników stacjonarnych”. Projekt był realizowany z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2. – Wspieranie działań muzealnych. Konserwacja była dofinansowana ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz własnego budżetu Muzeum.

W ramach zadania pełnej konserwacji zostało poddanych 8 silników stacjonarnych, 6 z nich powróciło do placówki już w lipcu br., aktualnie zakończyły się prace nad 2 pozostałymi silnikami. Są to:

  • poziomy silnik Deutz E12 o mocy 6 KM- wyprodukowany w 1912 r. przez firmę „Gasmotoren-Fabrik Deutz AG” w Kolonii w Niemczech,
  • poziomy silnik Modag D7 o mocy 35 KM – wyprodukowany ok. 1930 r. przez firmę „Modag Motorenfabrik Darmstadt AG” w Darmstadt w Niemczech.

Wytypowane do konserwacji silniki są bardzo cennymi zabytkami z zakresu techniki rolniczej w Polsce. Stanowią one część jednej z największych w tej chwili muzealnych kolekcji silników spalinowych w Polsce. Cała kolekcja liczy obecnie 35 obiektów wyprodukowanych w latach 1890 – 1988 i ma charakter rozwojowy. Głównym celem zadania było „przywrócenie zabytkowych silników do życia” poprzez ich usprawnienie i nadanie obiektom pierwotnego, fabrycznego wyglądu. Odrestaurowane silniki są już umieszczone na ekspozycjach stałych Działu Techniki Rolniczej.

Marek Wiśniewski, Kustosz – Kierownik Działu Techniki Rolniczej Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu