Zbiornik nasienny siewnika Seed Hawk 1300 należy do trzech prototypowych konstrukcji opracowanych w tym roku. W najbliższych latach seria zostanie wzbogacona o dodatkowe modele różnej wielkości.

vaderstad  seed hawk big Największy siewnik świata   Väderstad Seed Hawk

Ogromny zbiornik o pojemności 46 metrów sześciennych pozwala maksymalnie skrócić czas potrzebny do napełnienia maszyny, a tym samym zwiększa się wydajność. Pomimo wielkich rozmiarów zbiornika można go zapełnić materiałem siewnym i nawozem w piętnaście minut” – mówi Gustav Nilsson z Väderstad, odpowiedzialny za sprzedaż na rynku kanadyjskim. Zbiornik jest przedzielony grodziami na cztery części o różnej pojemności (10 500 litrów, 16 800 litrów, 16 800 litrów oraz 1400 litrów). Nasiona pszenicy zwykle wsypuje się do części o pojemności 10 500 litrów, a nawóz do części o pojemności 16 800 litrów.

Na podstawie posiadanych wiadomości możemy powiedzieć, że to największy zbiornik nasienny dostępny na rynku. Gdy wykorzystuje się wraz z nim siewnik do siewu bezpośredniego o szerokości roboczej 25 metrów, można przy jednym napełnieniu obsiać do 61 hektarów. Ten wynik uzyskuje się przy wysiewaniu 120 kilogramów nasion i 300 kilogramów nawozu na hektar” – tłumaczy Brian Dean, jeden z założycieli firmy Seed Hawk.

Wyniki testów polowych przeprowadzonych przez firmę Väderstad Seed Hawk dowodzą, że siewniki do siewu bezpośredniego mogą zapewniać równie wysokie plony jak maszyny do siewu tradycyjnego. W Szwecji w systemie siewu bezpośredniego obsiewa się stosunkowo niewielkie powierzchnie, ale na przykład w Australii to metoda stosowana najczęściej ze względu na bardzo ograniczoną zawartość wilgoci w glebie. Jestem przekonany, że maszyna Seed Hawk 1300 najczęściej będzie wykorzystywana w Rosji, Kanadzie, USA i Australii” – twierdzi Gustav Nilsson.

Na podstawie posiadanej wiedzy możemy powiedzieć, że to największy zbiornik nasienny dostępny na rynku. Gdy wykorzystuje się wraz z nim siewnik do siewu bezpośredniego o szerokości roboczej 25 metrów, można przy jednym napełnieniu obsiać do 61 hektarów. Ten wynik uzyskuje się przy wysiewaniu 120 kilogramów nasion i 300 kilogramów nawozu na hektar” – tłumaczy Brian Dean.

 

Źródło: www.vaderstad.com