Pierre Lahutte, Dyrektor ds. Zarządzania Produktami, zajmujący się ciągnikami, skomentował to następująco: „Gama TD5 została starannie opracowana, aby spełnić specyficzne wymagania tego wysoce konkurencyjnego segmentu. Cieszące się uznaniem elementy, takie jak mechaniczne przekładnie napędowe i łatwa konserwacja, połączone zostały z nową kabiną i montowaną przy kolumnie kierownicy hydrauliczną dźwignią przekładni nawrotnej PowerShuttle – unikalną w tym segmencie – aby zaoferować unowocześnioną wersję tradycyjnych ulubionych rozwiązań.”

Nowa kabina VisionView™

Całkiem nowa kabina gwarantuje doskonały komfort i intuicyjną obsługę wszystkich kluczowych funkcji ciągnika. Wszystkie główne elementy sterownicze, włącznie z dźwignią gazu ręcznego i dźwigniami sterującymi hydraulicznymi zaworami zdalnymi, zostały rozmieszczone na prawym pulpicie, aby zmniejszyć skręcanie i obroty tułowia operatora. Całkowicie zintegrowany joystick ładowacza czołowego, ergonomicznie umieszczony w kabinie, wraz z zamontowaną przy kolumnie dźwignią zmiany kierunku jazdy, zwiększa wydajność ładowacza i zmniejsza zmęczenie operatora podczas pracy. Specjalny pedał do regulacji ustawienia kolumny kierownicy umożliwia użytkownikom dostosowanie kierownicy do swojej naturalnej pozycji roboczej.

Widoczność jest kluczowym zagadnieniem, więc w nowej serii TD5, zastosowano opcjonalny panel, który zwiększa łączną przeszkloną przestrzeń do imponującej wartości 5,034 m2, która idealnie sprawdza się podczas pracy z ładowaczem, zapewniając doskonałą widoczność podczas całego cyklu podnoszenia.

Opracowana została również całkiem nowa koncepcja w zakresie klimatyzacji. Super-szybki wentylator odszraniający kieruje potężny strumień powietrza na szybę przednią, aby zapewnić szybki rozruch w mroźne poranki i wieczory. Wygodę w kabinie VisionView™ zapewnia również szerszy, wygodniejszy fotel kierowcy i nowo wprowadzony fotel pasażera.

Gama TD5 to również charakterystyczna stylizacja New Holland, której elementami są nachylona maska i będące znakiem firmowym światła w kształcie „kocich oczu”.

Silniki

Oferta silników została specjalnie dostosowana nie tylko do gamy TD5, ale również do poszczególnych modeli w zależności od ich specyficznych profili zastosowań. Podstawowe modele TD5.65 i TD5.75 wyposażone są w mocne, trójcylindrowe silniki o mocy sięgającej 72 KM, co zapewnia niezawodność i oszczędność paliwa. Model TD5.85 wyposażony jest w silnik F5C marki FPT, a trzy najbardziej prestiżowe modele TD5.95 – TD5.115 wyposażone są w silniki Nef o pojemności 4,5 litra zrealizowane przez firmę FPT Industrial, umożliwiające osiągnięcie maksymalnego momentu obrotowego 445 Nm nawet przy najbardziej wymagających zastosowaniach. Silniki te posiadają turbodoładowanie i chłodnicę międzystopniową, zapewniające ekonomiczną, niezawodną pracę oraz dużą oszczędność paliwa, w połączeniu z długim okresem między-przeglądowym, sięgającym nawet 600 godzin. Ponadto wszystkie modele są dostosowane do zasilania standardowym paliwem i B100, 100 % biopaliwem.

Hydrauliczny układ PowerShuttle

Firma New Holland w serii TD5 oferuje opcjonalny, montowany przy kolumnie kierownicy, hydrauliczny układ PowerShuttle, umożliwiający zmianę kierunku podczas jazdy, bez konieczności wciskania pedału sprzęgła. Modele od TD5.85 do TD5.115 posiadają zaletę w postaci płynnej zmiany kierunku, co doskonale sprawdza się w przypadku użytkowania ładowacza czołowego.

TD5.65 i TD5.75 oraz wszystkie modele wyposażone w reduktor biegów pełzających 20×12 mogą być wyposażone wyłącznie w mechaniczną, montowaną na kolumnie dźwignię zmiany kierunku.

Skuteczność hamowania wzrosła o 15% stosownie do wzrostu mocy w modelach TD5.105 i TD5.115, dzięki dodatkowej tarczy hamulcowej, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas prac transportowych na pagórkowatych terenach.

Opcja ROPS kompatybilna z FOPS

Nowa gama TD5 dostępna jest zarówno w wariancie z kabiną, jak i z systemem ROPS. Platforma ROPS charakteryzuje się tym samym, ergonomicznym rozmieszczeniem elementów sterowniczych, jak wariant z kabiną; model ten został zaprojektowany ze specjalnymi wykończeniami, które zwiększają komfort operatora i są odporne na trudne warunki robocze. Warianty ROPS mogą być również wyposażone w daszek ochronny kompatybilny z systemem FOPS (Fall On Protection System), dzięki któremu użytkownicy mogą spokojnie pracować z ładowaczem w pomieszczeniach zamkniętych, w których istnieje ryzyko spadających przedmiotów.

Opony

Modele TD5.105 i TD5.115 są całkowicie kompatybilne z oponami tylnymi R38 i przednimi R28 – jest to jedyny ciągnik w swojej klasie oferujący tę opcję, zwiększającą wydajność. Opony te gwarantują większy prześwit między ciągnikiem a terenem przy uprawie ziemniaków i warzyw, jak również większą siłę pociągową i zmniejszone ugniatanie gleby we wszystkich zastosowaniach.

Specyfikacja modeli

Nowa numeracja zastosowana w serii TD5 umożliwia błyskawiczne rozszyfrowanie osiągów poszczególnych modeli. Seria TD jest synonimem tradycyjnych, wytrzymałych ciągników, charakteryzujących się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Pierwsza cyfra ‘5’ pozycjonuje model w obrębie całej rodziny ciągników New Holland. Cyfry po kropce oznaczają maksymalną moc ciągnika.

 

Model

Maksymalna moc (KM)

Maksymalny moment obrotowy (Nm)

TD5.65

65

261

TD5.75

72

295

TD5.85

82

328

TD5.95

95

390

TD5.105

106

425

TD5.115

113

445

 

Dostępność

Nowe modele TD5 zadebiutują w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii podczas pokazów prac na użytkach zielonych wczesnym latem.

 

{gallery}New Holland – TD5{/gallery}

 

źródło: New Holland Agriculture

foto: New Holland Agriculture