New Holland T5S – Nowe rozdanie

Idea budowy ciągnika o doskonałych cechach użytkowych i jednocześnie uniwersalnego w zakresie każdej wymaganej pracy w gospodarstwie przyświeca marce New Holland od lat. Każdy pojawiający się w ofercie producenta model z każdej poszczególnej serii spełnia te założenia, wytaczając nowy kierunek w swojej klasie maszyn. Jest tak w przypadku ciągnika New Holland T5S, który stanowi w tej klasie całkowicie nowe rozdanie.

New Holland T5S jest całkowicie nowym modelem ciągnika, który ma być w gospodarstwach idealnym pomocnikiem rolnika we wszystkich pracach, jakie wykonuje. Choć docelowo T5S skierowany jest do małych i średnich gospodarstw, to jego znakomite walory użytkowe, a przede wszystkim mocna i stabilna konstrukcja pozwalają na nadanie mu miana ciągnika w pełni uniwersalnego w nowym tego słowa znaczeniu.

New Holland T5 100 PowerShuttle StageV 1 New Holland T5S   Nowe rozdanie

New Holland T5S to nowe rozdanie w ciągnikach New Holland

Pozwala na to przede wszystkim budowa ciągnika New Holland T5S, który jest cięższy niż model TD5. Inżynierowie CNH zwrócili szczególną uwagę na właściwe wyważenie i balans konstrukcji nowego modelu T5S. Pozwoliło to na zwiększenie typów maszyn rolniczych, które mogą teraz już swobodnie i w pełnym zakresie współpracować z ciągnikiem dzięki udźwigowi tylnego układu zawieszenia wynoszącemu 4400 kg. Balans i znakomite rozłożenie masy nawet obciążonego maszyną ciągnika wpłynęły bezpośrednio na znacznie lepszą trakcję nowego modelu. Ten istotny aspekt ma z kolei bezpośredni wpływ na mniejsze zużycie paliwa w czasie prac polowych.

Powyższe cechy nowego ciągnika New Holland T5S mają pozytywny wpływ nie tylko na zachowanie się tego modelu w czasie prac polowych czy transportowych. Uniwersalność ciągnika T5S przekłada się także na prace w obrębie samego gospodarstwa. Model ten jest fabrycznie przygotowany do montażu tak niezbędnego w każdym gospodarstwie ładowacza czołowego, a dzięki zainstalowaniu systemu samopoziomowania wysięgnika oraz multizłącza ładowacza jego montaż jest prosty.

New Holland T5S New Holland T5S   Nowe rozdanie

New Holland T5S – Zaprojektowany dla rolnika

Całkowicie nowy ciągnik, jakim jest T5S, wymagał już w fazie projektowania odmiennego podejścia do takiej konstrukcji. Położono szczególny akcent na zwiększenie sztywności wzdłużnej i poprzecznej ciągnika. Z kolei te wysokie parametry pozwoliły na zastosowanie w nim wzmocnionej przedniej osi napędowej 4WD 1.0 HD. Skutkuje to znacznym zwiększeniem nośności przedniej części ciągnika z zachowaniem znakomitej trakcji w czasie prac polowych i wysokiego bezpieczeństwa użytkowania.

Model T5S jest dostępny u dealerów marki New Holland w dwóch konfiguracjach, jakie opracowano dokładnie analizując szczególne wymagania klientów w kategorii ciągników użytkowych. W porównaniu do modelu TD5, nowy 4-cylindrowy silnik FPT zastosowany w New Holland T5S posiada zwiększoną do 3,6 litra pojemność oraz wyższy o 47% moment obrotowy. Wynosi on aż 450 Nm (model T5.100S) i dostępny jest już przy 1300 obr/min.

Zwiększona pojemność silnika wraz z modyfikacją tłoków i komory spalania oraz z optymalizacją pracy turbosprężarki pozwoliła w modelu T5S na zachowanie wysokich osiągów przy zmniejszonym zużyciu paliwa.

Obydwa nowe modele ciągników posiadają odpowiednio 90 (T5.90S) i 100 koni mechanicznych (T5.100S). Moc ta może być przenoszona na koła przez dwa rodzaje przekładni mechanicznej 12×12 i 20×20 współpracującej z dwoma rodzajami rewersu: mechanicznym i hydraulicznym Powershuttle. Pozwala to na dopasowanie ciągnika do osobistych preferencji klienta i potrzeb jego gospodarstwa.

Skupiając się na podniesieniu technicznych parametrów konstrukcji nowego modelu ciągnika New Holland T5S, położono także silny nacisk na komfort użytkowania. Oparta na czterech słupkach kabina jest niezwykle przestronna z widocznością dookólną w zakresie 320 stopni. Płaska podłoga i fotel z pneumatyczną amortyzacją wpływają na dobór właściwej i zgodnej z anatomią operatora pozycji za kierownicą, co ma istotne znaczenie w czasie wykonywania wielogodzinnych prac w ciągniku. Panoramiczne okno dachowe w modelu T5S, niezbędne przy operowaniu ładowaczem, ma także niebagatelny wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy.

New Holland Agrotech 2023 New Holland T5S   Nowe rozdanie

Oba modele ciągników New Holland T5S dostępne są już w sieci dealerskiej, zostały zaprezentowane także na Targach Techniki Rolniczej AgroTech w Kielcach.

 

Źródło: New Holland Agriculture