Nowa gama minikoparek New Holland serii D wraz z modelem elektrycznym

  • Piętnaście nowych modeli minikoparek o masie od 1 do 6,5 t

  • Całkowicie bezemisyjny model o napędzie elektrycznym

  • Najbardziej konkurencyjna w branży oferta maszyn z trzyczęściowym ramieniem kopiącym

  • Modele zero-obrotowe i z krótką przeciwwagą

Marka New Holland rozszerza ofertę lekkich maszyn budowlanych, przedstawiając zupełnie nową gamę piętnastu modeli minikoparek. Wyróżniają się pod względem szerokości, konstrukcji, uniwersalności, innowacyjności, komfortu i możliwości. Mają kompaktowe wymiary, duży zasięg roboczy oraz konstrukcje zero-obrotowe lub z krótką przeciwwagą, dzięki czemu doskonale sprawdzają się podczas prac w ograniczonej przestrzeni.

Nowa gama maszyn to pierwsze produkty przedstawione po przejęciu Sampierana S.p.A., włoskiej firmy specjalizującej się w projektowaniu i produkcji maszyn do robót ziemnych, znanych z wysokiej jakości i innowacyjnych technologii, szczególnie w przypadku małych i średnich koparek oraz podwozi specjalnych.

New Holland E19D Nowa gama minikoparek New Holland serii D wraz z modelem elektrycznym

Modele do każdego zastosowania

Najmniejsze maszyny w gamie to E12D o zerowym zachodzeniu tyłu maszyny i E14D z krótką przeciwwagą. Zapewniają one najwyższą w klasie moc układu hydraulicznego i doskonałą stabilność. Są wyposażone w rozsuwane podwozie, a ich szerokość całkowita to tylko 790 mm, co umożliwia im przejazd przez otwory drzwiowe o standardowej szerokości 800 mm w budynkach mieszkalnych. Kolejnym elementem wyposażenia jest składana rama zabezpieczająca przed skutkami przewrócenia, która ułatwia poruszanie się na ograniczonej przestrzeni. Przewody pomocniczego układu hydraulicznego są poprowadzone wewnątrz wysięgnika, co z jednej strony zapewnia im ochronę, a z drugiej nie zakłóca widoczności. Kompaktowe wymiary maszyn nie powodują obniżenia komfortu operatora: po zajęciu miejsca w fotelu dostępna jest duża ilość miejsca, dostęp jest łatwy, a umieszczenie pałąków zabezpieczających z tyłu zapewnia doskonałą widoczność.

Modele w klasie od 1,5 do 2 ton stanowią niemal 40% sprzedawanych minikoparek na rynku i obejmują trzy maszyny zero-obrotowe (E17D, E18D i E19D) oraz jeden model z krótką przeciwwagą (E20D) – wszystkie o szerokości poniżej jednego metra dzięki regulowanemu rozstawowi podwozia. E20D to także pierwszy na świecie model z trzy-częściowym ramieniem kopiącym w klasie maszyn o masie 2 ton, oferujący znacznie większy zakres roboczy w porównaniu z koparkami wyposażonymi w ramię konwencjonalne. Opcjonalny układ wysokiego przepływu wykorzystuje dodatkową pompę zębatą w celu optymalizacji obsługi osprzętu wymagającego stałego wysokiego natężenia przepływu, przede wszystkim rozdrabniaczy.

Warto wspomnieć o najbardziej zaawansowanych modelach w gamie minikoparek, które pomimo zachowania kompaktowych wymiarów mają wysoką moc hydrauliczną, siłę zrywania i zakres roboczy. Przykładowo, wysokość zrzutu w najwyżej plasowanym modelu E65D z trzyczęściowym ramieniem kopiącym jest większa niż w podobnych modelach dostępnych na rynku aż o 1,0 m. Koparki E60D i E65D wyposażono w unikatowy układ hydrauliczny opracowany we współpracy z firmą Bosch Rexroth, system EOC (Electronic Open Circuit), który steruje przepływem, ciśnieniem i mocą tak, aby zminimalizować przestoje i zwiększyć wydajność maszyny, jednocześnie utrzymując emisje spalin na bardzo niskim poziomie.

Modele plasowane wyżej w gamie, E50D i większe, standardowo wyposażono w wentylatory rewersyjne, aby zapewnić czystość chłodnic, kontrolę temperatury i stałe właściwości płynów, co w dłuższym okresie oznacza większą żywotność podzespołów. Kolorowy, duży wyświetlacz umożliwia operatorowi wprowadzanie wielu ustawień, w tym także parametrów dotyczących pracy różnego osprzętu hydraulicznego. Przechylana kabina to wyposażenie standardowe w każdym modelu gamy, co znacznie ułatwia dostęp do wszystkich podzespołów maszyny.

New Holland E15X ElectricPower Nowa gama minikoparek New Holland serii D wraz z modelem elektrycznym

Pierwsza całkowicie elektryczna minikoparka marki New Holland

W nowej serii dostępny jest także pierwszy całkowicie elektryczny model w historii minikoparek New Holland, E15X Electric Power, uhonorowany niedawno specjalną nagrodą w konkursie EIMA Technology Innovation Awards, dzięki zaawansowanym funkcjom zarządzania energią. Zupełnie nowy model E15X jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym o mocy 21,5 kW, co stanowi odpowiednik silnika wysokoprężnego modelu E14D. Wyjątkowo kompaktowe wymiary umożliwiają dostęp do miejsc o bardzo ograniczonej przestrzeni, dzięki czemu ta maszyna doskonale sprawdza się podczas pracy wewnątrz budynków. Szybkie ładowanie w ciągu
1 godziny zapewnia niezależność przez cały 8-godzinny dzień pracy.

Jako maszyna bezemisyjna o bardzo niskim poziomie hałasu doskonale nadaje się do pracy w miejscach, gdzie obowiązują ograniczenia dotyczące natężenia dźwięku i emisji spalin. Sprawdzi się w wielu różnych zastosowaniach: od rolnictwa, przez ogrodnictwo, po kształtowanie krajobrazu, ogólne prace ziemne i wyburzeniowe w budynkach lub miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Dodatkowe cechy wpływające na przyjazność konstrukcji dla środowiska to zastosowanie ekologicznego, biodegradowalnego oleju hydraulicznego (co wydłuża okresy międzyprzeglądowe), a także akumulatorów litowych niezawierających kobaltu.

Źródło: New Holland Agriculture