Innowacyjne nowe funkcje, takie jak zwiększająca wydajność technologia SCR ECOBlue™, bardzo szeroki, kolorowy ekran dotykowy IntelliView™ IV oraz nowy, podbieracz do traw zostały połączone ze sprawdzonymi rozwiązaniami FR, takimi jak między innymi systemy VariFlow™ i HydroLoc™ oraz z charakterystyczną, przykuwającą uwagę stylizacją New Holland, aby zaoferować profesjonalnym firmom świadczącym usługi i dużym dzierżawcom niezrównaną jakość i wydajność.

new holland fr 1 Nowa gama sieczkarni New Holland z serii  FR.

Najnowsza generacja maszyn FR stanowi szczytowe osiągnięcie technologii zbioru roślin zielonkowych i kulminację ponad 50-cioletniego pionierstwa w tej dziedzinie – oświadczył Hedley Cooper, Manager ds. Zarządzania Produktami odpowiedzialny za kombajny do zbiorów. W roku 1961 firma New Holland zrewolucjonizowała świat zbioru roślin zielonkowych, wprowadzając na rynek model SP818. Obecnie, ponad pół wieku później, inżynierowie oddający całą swoją pasję naszej marce ciężko pracują w naszym Centrum Badawczo-Rozwojowym Maszyn Żniwnych w Zedelgem oraz w zakładzie produkującym modele FR, aby zapewnić dzisiejszym rolnikom i dzierżawcom, nastawionym na doskonałe wyniki, wydajność, efektywność oraz niezawodność, której oczekują.

Technologia SCR ECOBlue™ zwiększająca wydajność i zmniejszająca zużycie paliwa

Firma New Holland zaangażowana jest w działania na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, a równocześnie dokłada wszelkich starań, aby zwiększyć wydajność prac rolnych przy równoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji ponoszonych przez rolników. W silnikach Cursor 9 i Cursor 13, montowanych w modelach FR450 i FR500, zastosowano technologię SCR ECOBlue™, aby zapewnić ich zgodność z normami emisji spalin Tier 4A. System SCR ECOBlue™ oferuje znaczne korzyści pod względem osiągów, a nowe modele FR450 i FR500 obecnie osiągają maksymalną moc wynoszącą odpowiednio 450 KM i 520 KM, co oznacza, że operator ma do dyspozycji moc niezbędną do zmierzenia się nawet z najbardziej wymagającymi plonami i warunkami.

Dzięki zastosowaniu technologii SCR ECOBlue™ zoptymalizowane zostało zużycie paliwa. Renomowana technologia Power Cruise™ zapewnia dodatkową oszczędność paliwa w polu, a bardzo niskie prędkości obrotowe silnika w trybie drogowym, dochodzące do 1400 obr./min, umożliwiają dodatkowe obniżenie zużycia paliwa nawet o 20%.

System selektywnej redukcji katalitycznej SCR ECOBlue™ firmy New Holland, zastosowany w celu spełnienia norm emisji Tier 4A, został opracowany we współpracy z firmą FPT Industrial, a do chwili obecnej wyprodukowanych zostało ponad 240000 silników z SCR, co zapewnia maksymalną niezawodność w każdych warunkach roboczych. Fundamentalnym elementem technologii SCR ECOBlue™ jest roztwór AdBlue, wtryskiwany do układu wydechowego celem zneutralizowania emisji szkodliwych związków w spalinach, powstających w procesie spalania. Zamienia je on w wodę i azot, które naturalnie występują w środowisku. System AdBlue, stosowany w całej gamie maszyn, został zaprojektowany pod kątem zminimalizowania częstotliwości interwencji operatora, a zbiornik o pojemności 150 litrów wymaga napełniania zaledwie przy co drugim tankowaniu oleju napędowego. Znajduje się on w pobliżu istniejącego wcześniej baku paliwa, dzięki czemu jego napełnianie nie nastręcza żadnych trudności. Operator może na bieżąco śledzić poziom roztworu AdBlue za pośrednictwem monitora IntelliView™ IV.

new holand fr 2 Nowa gama sieczkarni New Holland z serii  FR.

Zupełnie nowa głowica tnąca i doskonałe parametry dmuchawy, zapewniające efektywny przepływ plonu

FR szczyci się zupełnie nową głowicą tnącą, która znacznie poprawiła jakość rozdrabniania pod względem jednorodności i wydajności. Ponadto zmiana ustawienia z trawy na kukurydzę została dodatkowo uproszczona, co skraca czas przestojów podczas intensywnych zbiorów . FR charakteryzuje się najbardziej zaawansowaną dmuchawą, co zoptymalizowało przenoszenie plonu z głowicy tnącej do mechanizmu przetwarzającego i na przyczepę, nawet podczas zbiorów najlżejszych traw. Dmuchawa typu łopatkowego zwiększyła masę przepływającego powietrza o całe 40%, co pozwala transportować większe objętości plonu w bardziej efektywny sposób i zmniejszyć ryzyko gromadzenia się plonu w obszarze kadłuba głowicy tnącej, co z kolei znacznie zmniejsza częstotliwość obsługi. Przeprowadzona analiza obliczeniowa określiła najbardziej gładką i możliwie jak najlepszą ścieżkę przepływu plonu, natomiast w zakresie stabilności kierunku przepływu plonu, osiągnięto imponującą wartość 80%. Bardziej stabilny przepływ oznacza mniejsze turbulencje i większą skuteczność rozładunku.

Charakterystyczna stylizacja ułatwiająca dostęp do maszyny i jej serwisowanie

Charakterystyczna stylizacja New Holland zastosowana w gamie FR odznacza się nowoczesnym wyglądem , przypominającym model wyprodukowany na 50-tą rocznicę swojego istnienia. Solidne stopnie tworzą naturalny łuk, ułatwiający dostęp do kabiny, a platforma operatora została poszerzona o profilowane poręcze, zwiększające bezpieczeństwo podczas wchodzenia i schodzenia w nocy i po długich dniach roboczych. Eleganckie panele boczne otwierają się szeroko jak pojedynczy moduł, wsparte na sprężynach gazowych, zapewniając łatwy dostęp do miejsc wymagających serwisowania.

Codzienna obsługa została dodatkowo uproszczona dzięki znacznej optymalizacji rolek mechanizmu podającego. Cały obszar został uszczelniony dzięki dodaniu precyzyjnie rozmieszczonych płyt, tworzących uszczelnienie ochronne wokół rolki mechanizmu podającego, co zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń, a tym samym może znacznie skrócić żmudne i czasochłonne codzienne czyszczenie. Ponadto system zapewnia dodatkową korzyść w postaci lepszego przepływu plonów i zmniejszenia kosztownych strat związanych z wypadaniem pociętego materiału na pole.

Nowy podbieracz, umożliwiający jeszcze szybsze, niezawodne i płynne zbiory w każdych warunkach

Firma New Holland wie, iż optymalny okres zbiorów roślin zielonkowych trwa krótko; doprowadziło to do opracowania wysokowydajnego podbieracza do trawy 300FP. Dostępny w dwóch szerokościach roboczych, trzymetrowy model idealnie nadaje się do intensywnych prac związanych z transportem, natomiast super-szeroki wariant 3,8-metrowy ułatwia pracę nawet na najszerszych pokosach trawy. Dzięki osłonie przeciwwiatrowej w postaci obracających się rolek zapewniona jest maksymalna wydajność. System zaprojektowany z myślą o zagwarantowaniu płynnego przepływu pokosu do kombajnu zapobiega zawirowaniom, zapewniając jednorodne podawanie. Obroty rolek można wyregulować z kabiny, aby zapewnić stały, warstwowy przepływ pokosów o różnej gęstości. Chowane palce płynnie i efektywnie przenoszą plon do rolek podających, a w przypadku prac na najgęściejszych pokosach i w najbardziej wymagających warunkach dostępne są opcjonalne łopatki.

Prędkość zbierania znacznie wzrosła dzięki dodatkowej listwie z zębami, których łącznie jest teraz pięć. Umożliwiają one osiąganie wyższych prędkości względem podłoża, co idealnie sprawdza się podczas pracy w niestabilnych warunkach klimatycznych lub w przypadku rolników pragnących zwiększyć wydajność i opłacalność. Podczas prac na błotnistych i grząskich polach koło podpierające mechanizm zbierający zapobiegnie kosztownej niwelacji terenu i pozwoli zachować jednorodną wysokość podbieracza. Wzmocnione zęby dodatkowo zwiększają niezawodność tego hedera nawet podczas pracy na najbardziej nierównych lub kamienistych polach.

Wszystkie hedery można szybko i łatwo zamontować dzięki pojedynczemu szybkozłączu, a korektą wysokości i pochylenia hedera steruje się z wygodnej kabiny, aby mieć pewność że heder będzie pracował poprawnie nawet w najbardziej nierównym terenie.

new holland fr 3 Nowa gama sieczkarni New Holland z serii  FR.

Zaprojektowany z myślą o zwiększeniu wydajności wytwarzania biomasy

Gama FR została opracowana z myślą o wydajnych zbiorach biomasy. Najnowocześniejsza technologia połączona jest z pakietem opcji dostosowanych do indywidualnych wymagań, dzięki czemu maszyny FR dostępne są w wariantach przystosowanych do zbioru różnych typów biomasy. Głowice tnąca o dużej bezwładności wyposażona jest w 2×20 noży, co zapewnia precyzyjne cięcie, przekładające się na bardziej efektywną fermentację i spalanie. Funkcja podwójnego napędu HydroLoc™, systemu zmiennej długości cięcia, umożliwia niezakłócony przepływ plonu. Heder 130FB, przeznaczony do wierzby energetycznej, z wbudowanymi ostrzami piły, może przecinać pnie o średnicy do 15 cm i produkować jednorodne zrębki drewna. Wystający „wysięgnik” efektywnie podaje pnie do rolek podających, zapewniając efektywne cięcie.

System IntelliFill™ umożliwiający napełnienie przyczepy bez udziału operatora

Wielokrotnie nagrodzona technologia IntelliFill™ umożliwia operatorowi dokładne napełnienie przyczepy przy minimalnych stratach, nawet przy ograniczonej widoczności. Specjalna kamera 3D zamontowana pod dziobem prowadzi przepływ plonu na przyczepę, zapewniając jej równomierne napełnienie. Zamontowany na dziobie czujnik tworzy obraz odległości przyczepy i jej otoczenia w oparciu o technologię bliskiej podczerwieni, co oznacza, że plony można dokładnie rozładować nawet na odległość 20 metrów. Co więcej, system nie wymaga kalibracji ręcznej i automatycznie rozpoznaje różne typy przyczep, eliminując skomplikowane i czasochłonne procedury konfiguracji. Zapewnia on poważne zalety i unowocześnienia pod względem komfortu operatora i może znacznie zwiększać wydajność pracy: operatorzy mogą się skupić na zbiorach zamiast ciągle się odwracać, by monitorować rozładunek plonu za swoimi plecami. W trakcie długich dni, a nawet po ciemku, automatyczny system naprowadzania znacznie zmniejsza rozsypywanie plonu, poprawiając jakość pracy kombajnów do zbiorów pasz.

Dokładne mapowanie plonów może zwiększyć wydajność i usprawnić obsługę maszyny

Nowoczesne firmy świadczące usługi pracują dziś w bardzo konkurencyjnym środowisku, gdzie nawet najmniejsza różnica w jakości lub obsłudze może przechylić szalę zwycięstwa podczas negocjacji umowy. Firma New Holland o tym wie i oddała do rąk profesjonalnych użytkowników tych maszyn potężne narzędzie, a mianowicie całkowicie zintegrowany system mapowania plonów. Dane dotyczące mapowania plonów można pobrać z analizowanego modelu FR przy pomocy oprogramowania PLM™ opracowanego przez New Holland, dzięki czemu pracownicy mogą dostarczyć klientom dokładne raporty na temat wydajności prac polowych, umożliwiając im optymalizację nakładów w celu zwiększenia przyszłych plonów. Jest to idealny przykład na to, jak firma New Holland, firmy świadczące usługi oraz klienci i tworzą swego rodzaju „krąg sukcesu”, aby zwiększyć plony i poprawić rentowność.

Szeroka gama hederów, gwarantująca jeszcze większą elastyczność podczas zmiany rodzaju plonu oraz wydajność

Wszystkie modele wchodzące w skład serii FR są w pełni kompatybilne z szeroką gamą hederów, włącznie z hederami do bezpośredniego cięcia marki Marangon, opracowanymi specjalnie dla firmy New Holland, stanowiącymi domyślny wybór rolników zajmujących się bardzo intensywną hodowlą bydła mlecznego i produkcją biomasy. Sześciometrowy heder zapewnia bardzo drobne cięcie dzięki 14 płaskim, okrągłym tarczom tnącym, gwarantując nieprzerwany przepływ i nie przenosi naprężeń i obciążeń na mechanizm tnący, co poprawia niezawodność maszyny i zmniejsza kosztowne przestoje w trudnym okresie zbiorów. Kadłub składa się z jednego modułu, do którego przyspawana została listwa tnąca, co zwiększa wytrzymałość i stabilność maszyny. Ponadto podczas cięcia wysokich i cennych plonów, istnieje możliwość podnoszenia hedera przy pomocy hydraulicznych siłowników, co zapobiega strącaniu cennych nasion.

Istnieje również możliwość zamontowania wszystkich hederów od kombajnów zbożowych New Holland do zbioru zbóż i kukurydzy wraz ze specjalnymi hederami do zbiorów kukurydzy przeznaczonymi sieczkarni samobieżnych.

Energooszczędny system VariFlow™ poprawia pracę dmuchawy oraz wydajność prac polowych

Dwupozycyjny system Variflow™ umożliwia operatorom zmianę lokalizacji dmuchawy w zależności od zbieranego plonu. Wirnik dmuchawy jest precyzyjnie ustawiany w zależności od plonu, aby dostosować odpowiednio wymaganą siłę nadmuchu, zapewniając efektywne przenoszenie materiału do dziobu. System obsługuje jedno ustawienie do zbioru kukurydzy i dwa do zbioru trawy: jedna pozycja drzwi trawy służy do cięcia pierwszego pokosu , ciężkich traw, a druga – dosłownie eliminująca przestrzeń między dmuchawą a drzwiami trawy, do lekkiego drugiego i trzeciego pokosu traw. W trybie cięcia trawy dmuchawa znajduje się o 20 cm bliżej głowicy tnącej, co pozwala zaoszczędzić nawet 40 KM, poprawiając ogólną wydajność maszyny. Operator może szybko przejść z jednego ustawienia na drugie w czasie poniżej dwóch minut, bez konieczności stosowania narzędzi, co maksymalizuje efektywność w napiętych okresach zbiorów.

Ewolucja w numeracji sieczkarni samobieżnych

Firma New Holland zastosowała swoją strategię numeracji w gamie sieczkarni samobieżnych FR, aby ułatwić klientom błyskawiczne rozszyfrowanie parametrów maszyn. Cyfry, na przykład „600”, odnoszą się do maksymalnej mocy zaokrąglonej do najbliższej 50-tki, co czyni ewidentnym parametry sieczkarni.

 

Model

Maksymalna moc (KM)

Pojemność silnika (litry)

Średnica głowicy tnącej (mm)

Szerokość głowicy tnącej (mm)

Szerokość rolek przetwarzających plon (mm)

FR450

450

8,7

710

900

750

FR500

520

12,9

710

900

750

FR600

600

12,9

710

900

750

FR700

685

18,1

710

900

750

FR850

824

20,1

710

900

750

 

Źródło: www.newholland.com