Nowa wzmocniona prasa rolująca stałokomorowa Kverneland 6500F

Prasę rolującą stałokomorową 6500F Kverneland zaprojektował specjalnie do pracy w warunkach mokrej i ciężkiej kiszonki. Prasa posiada 18-walcową komorę – jeden walec więcej niż w poprzednim modelu, z dwoma walcami umieszczonymi w dolnej części komory, aby zapewnić wytrzymalsze podparcie ciężkich i wilgotnych bel kiszonki. Gęstość beli jest zadawana poprzez nowy układ hydrauliczny zaprojektowany w celu zapewnienia jeszcze bardziej zbitych beli w każdych warunkach.

Prasę wyposażono w większy podbieracz o szerokości 2.3 m, oznaczony „XL +”, który zawiera całą listę ulepszeń. Z każdej ze stron zostało dodane po jednym palcu, przez co szerokość robocza zwiększyła się o 10 cm w porównaniu do poprzedniego modelu. Nowy podbieracz z pięcioma rzędami palców zawiera tor krzywkowy umieszczony na obu końcach, a każda belka zębów jest podparta na czterech łożyskach wahliwych.

Przepustowość prasy została zwiększona dzięki wprowadzeniu rotora o większej średnicy wraz ze zmienionym profilem opuszczanej podłogi. Nowa podłoga posiada bardziej zaokrąglony profil pod rotorem a dodatkowo opuszczana jest na równoległoboku – zapewniając powiększenie prześwitu na całej jej długości podczas odpychania prasy na polu.

Jednym z niewielu elementów przeniesionych z poprzedniej generacji pras jest sprawdzony system podawania siatki PowerBind, który zapewnia ścisłe oraz niezawodne owinięcie bel. System umieszcza siatkę bezpośrednio w komorze prasowania, poprzez potocznie nazywany tzw. „kaczy dziub”.

Kverneland 6500F zawiera wzmocnione walce komory prasowania jak również łańcuchy napędowe stosowane w praso-owijarce FastBale. W konstrukcji maszyny wykorzystywana jest zintegrowana jednoczęściowa przekładnia główna i dzielony na lewą i prawą stronę układ napędowy, cała komora balotów oraz rotor posiadają łańcuchy napędowe o wielkości 1¼ ”. Ponadto wszystkie walce obsadzone są na łożyskach o średnicy 50 mm, z rolkowymi łożyskami dwurzędowymi stosowanymi na każdym walcu po stronie łańcucha napędowego.

Prasa Kverneland 6500F w wersji z rotorem tnącym jest dostępna z 15 nożami, automatycznym smarowaniem łańcuchów oraz łożysk. 

 

Źródło:Kverneland