W serii LEXION 700 zastosowano wyjątkowy APS HYBRID SYSTEM. Połączenie APS i systemu oddzielania rotorowego ROTO PLUS, pozwala w każdych warunkach osiągać największe wydajności w odzyskiwaniu resztek ziarna. Łożyskowane mimośrodowo rotory rozwijają wysokie siły odśrodkowe. Przy średnicy 445 mm oraz długości 4,20 m, LEXION oferuje bardzo dużą powierzchnię oddzielania. Aby precyzyjniej zsynchronizować czyszczenie ziarna z układem młócącym, zastosowano nowe wentylatory o zmiennej wydajności – 90, 100 i 110 l/s. Kombajn został wyposażony w zbiornik ziarna o pojemności 12.000 l a wydajność rozładunku wynosi do 110 l/s. Rozdzielacz promieniowy z dwoma przeciwbieżnymi rotorami wyrzutowymi ma zapewnić bardzo dobry rozrzut słomy na ściernisko. Całość mieszaniny sieczki i plew przechwytywana jest w ruchu, przyspieszana i równo rozdzielana na całą szerokość roboczą.

 

Nowoczesne kombajny zwiększają wydajność a co za tym idzie zwiększają swoją wielkość i masę. To pociąga za sobą cały szereg niekorzystnych następstw, jak np. ugniatanie gleby. Dla ograniczenia masy kombajnów Claas Lexion serii 700, zastosowano wysoko wytrzymałościową stal konstrukcyjną co pozwoliło oprócz zmniejszenia masy na uproszczenie konstrukcji. W nowych Lexionach zastosowano amortyzowany, gąsienicowy układ jezdny kół przednich TERRA TRAC dysponujący powierzchnią przylegania 2,8 m². To rozwiązanie poprawia sprawność poruszania się po polu, jak również po drogach. Kombajn wyposażony w elektrohydrauliczny napęd jezdny może poruszać się po drogach z prędkością nawet 40 km/h! W nowej serii kombajnów Lexion pracują silniki Mercedes-Benz OM 502 spełniający najnowsze normy emisji spalin.

Nowe Lexiony mogą być wyposażone w przyrządy żniwne VARIO o szerokości roboczej do 12 m, inteligentny przyrząd żniwny z AUTO CONTOUR automatycznie wyrównujący nierówności pola wzdłuż i w poprzek kierunku jazdy. Wysoką elastyczność pracy gwarantuje możliwość wyposażenia kombajnu w standardowe przyrządy żniwne, jak i współpraca z przyrządami t.j. MAXFLEX, CONSPEED, SUNSPEED, RAKE UP. Kombajny współpracują również z nowymi przyrządami żniwnymi MAXFLO. Hedery tego typu nie posiadają typowego bębna zgarniającego lecz zastąpiono go przenośnikiem taśmowym.

 

Na operatora czeka nowa, większa, optymalnie wyciszona kabina wyposażona w nowy fotel co zapewnia wyjątkowy, ergonomiczny komfort obsługi. Producent zapewnia, że kabina powinna spełnić oczekiwania najbardziej wymagających kierowców. W obsłudze maszyny pomagają operatorowi Inteligentne systemy takie, jak CEBIS (ekran 8,4 cala) i nowy, interaktywny CEMOS (zdobywca złotego medalu DLG 2009), które pokazują wszystkie najważniejsze informacje. CEMOS aktywnie podaje wszelkie wskazówki, aby w najróżniejszych warunkach precyzyjnie zoptymalizować pracę Lexiona. Szybka transmisja danych w obrębie sieci pokładowej usprawnia działanie systemów elektronicznych, które pozwalają na zdalną nastawę zespołu młócąco-separacyjnego do rodzaju koszonego materiału, jego zawilgocenia, kondensacji i gęstości. Oprócz wzrokowej kontroli zagonin, operatora wspomaga GRAINMETER do kontroli elektronicznej.

 

Nowy CLAAS LEXION zadebiutował już także na polskich polach. Podczas tegorocznych żniw w dużych gospodarstwa rolnych na terenie południowej i centralnej Polski zespół demonstratorów CLAAS przeprowadził pierwsze pokazy nowego kombajnu LEXION, model 760 z TERRA TRAC. Warunki były niekiedy bardzo trudne, przez co nie udało się niestety przeprowadzić wszystkich zaplanowanych prezentacji, ale firma Claas zapewnia, że maszyna zdała egzamin. Zainteresowani rolnicy i przedsiębiorcy zakupem nowego Lexiona mogą już składać zamówienia, pierwsze egzemplarze pojawią się na polskich polach podczas przyszłorocznych żniw.

 

{gallery}claas lexion 700{/gallery}

foto: claas

 

 

reportaż zdjęciowy w pokazów na: http://app.claas.com/claas-pl/aktualnosci/nowy-lexion.php

 

PTR na podst. mat firmowych Claas (www.app.claas.com/claas-pl)