Nowa 12-wirnikowa brona LION 302.12 o szerokości roboczej 3 m to zupełnie nowa maszyna w ofercie firmy Pöttinger. 20 procent więcej narzędzi roboczych na takiej samej szerokości roboczej w maszynach 10-wirnikowych oznacza osiągnięcie jeszcze lepszej gruzełkowatej struktury gleby. Maszyna, która została wyprodukowana specjalnie do uprawy warzyw i ziemniaków zapewnia najlepsze efekty również na ciężkich gliniastych glebach. Dodatkową zaletą jest to, że brona gwarantuje dobrą strukturę gleby mimo zredukowanej o 15 procent w porównaniu z innymi maszynami liczbie obrotów wirników co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie mocy i mniejsze zużycie maszyny. Oprócz tego liczba obrotów wirnika może być dopasowana przez przekładnie kół zmiennych do warunków glebowych i wymagań ciągnika. Nowy LION o szerokości roboczej 3 m współpracuje z ciągnikami o mocy do 180 KM.

Nowy LION 302.12 jest wyposażony w sprawdzony uchwyt zębów, który zapobiega owijaniu się łęcin lub innych resztek pożniwnych. Zastosowano tu dzielony ząb o grubości 18 mm o dużej żywotności. Dodatkowym elementem wpływającym na stabilność, żywotność i spokojną prace jest łożyskowanie stożkowe. Mocna i wysoka wanna przekładni z zintegrowaną grodzią sprawia, że belka przekładni jest stabilna. Uszczelka kasetowa chroni przed kurzem, wilgocią i zabrudzeniem. Kozioł zawieszenia jest podparty na dużej szerokości i zapewnia optymalne przeniesienie mocy. Ramiona zaczepu z dwoma nacięciami kat. 2 + 3 z zintegrowanym wahaczem i trzema pozycjami ustawienia pasują również do klas ciągników, które pojawią się na rynku w przyszłości i zapewniają optymalne wyrównanie przy nierównościach terenu miedzy ciągnikiem i zawieszoną maszyną. Kroje boczne (w opcji sprężynowane i prowadzone w równoległoboku) troszczą się o równomierność obróbki pola i zapobiegają tworzeniu się kopców na połączeniu jednego i drugiego przejazdu. Do transportu są unoszone do góry, aby zapewnić 3-metrową szerokość transportową. Odblokowanie następuje przez wyciągnięcie sworznia, bez poluzowania sprężyny. Regulacja wysokości ustawienia kroi bocznych odbywa się na rzędzie otworów.

potinger lion 302.12 Nowe maszyny uprawowe  Pöttinger   NOWOŚCI 2012

Producent oferuje również szeroka oferta wałów: tnący wał Packera, kruszący wał Packera lub zębaty wał Packera, podobnie jak dla sprawdzonej serii bron LION 10-wirnikowych serii 1002. Przy regulacji głębokości roboczej względnie przy zużyciu zębów nie ma konieczności korygowania ustawień szyny uderzeniowej, gdyż korekta ustawień dokonuje się automatycznie przez prowadzący wał, również kombinacja z półzawieszanym siewnikiem VITASEM nowy LION stanowi możliwie zwartą konstrukcję.

 

Kultywator SYNKRO

Czas po żniwach to czas przed żniwami. Po zakończonych żniwach rozpoczyna się dla rolnika okres właściwej uprawy gleby. W dobie wysokich kosztów ochrony roślin podorywka jest efektywnym uzupełnieniem uprawy. Nowa generacja kultywatorów SYNKRO idealnie nadaje się do płytkiej i głębokiej podorywki we współpracy z ciągnikami od 110 KM i oferuje wiele nowych rozwiązań technicznych podnoszących wydajność pracy.

potinger synkro 6030t 2 Nowe maszyny uprawowe  Pöttinger   NOWOŚCI 2012

Nowe kultywatory serii 1030 są lżejsze i mają krótszą konstrukcję. Maszyna jest wyżej zawieszona, co daje większy prześwit od ziemi. Nowa jest również umieszczona z przodu, centralna regulacja głębokości roboczej. Dodatkowo można przenieść ciężar wału na narzędzia robocze, zapewniając w ten sposób prawidłowe zagłębianie maszyny na suchych i ciężkich glebach. Podobnie można regulować ustawienie nowego kozła zawieszenia. Regulacji podlega stopień nachylenia w stosunku do ciągnika, który można dopasować do różnych modeli traktorów.

Nowe kroje talerzowe są ząbkowane co poprawiło napęd od ziemi (dyski wyrównujące) a ich głębokość pracy jest regulowana równolegle z wałem. Bezobsługowy jest również nowy element wraz z zabezpieczeniem przeciw przeciążeniom, którego siła wyzwalania została podwyższona do 500 kg. W kultywatorach z zabezpieczeniem przeciw kamieniowym, kroje talerzowe są amortyzowane przez gumowe elementy, które nie wymagają konserwacji.

Redlice można ustawiać w dwóch pozycjach, albo do płytkiego naruszenia wierzchniej warstwy gleby całego pola, albo do agresywnego spulchniania głębszych warstw po głębsze uprawienie gleby. Mocowanie zębów jest mocno przesunięte w dół, rozwiązanie to poprawia stabilność narzędzi roboczych. Do kultywatora dostępny jest również szeroki asortyment wałów, co gwarantuje odpowiedni dobór do każdych warunków pracy.

potinger synkro 6030t Nowe maszyny uprawowe  Pöttinger   NOWOŚCI 2012

Nowe, ciągnione kultywatory SYNKRO są dostępne w szerokościach roboczych od 4 do 6 m. Maszynę podstawową tworzy zawieszany kultywator, który może być doposażony w dyszel i podwozie. Wszystkie techniczne nowości i zalety ciągnionych kultywatorów stanowią rozwiązania przejęte z maszyn zawieszanych na 3-punkcie. Nowym rozwiązaniem, jest to ,że te ciągnione kultywatory są 2-dzielne i składane. Oznacza to, że po środku nie pozostaje w tym wariancie składania żaden z elementów, przez co podczas transportu punkt ciężkości urządzenia daje się zredukować. Rozwiązanie to oferuje z jednej strony większą stabilnością podczas transportu, z drugiej zaś zmniejszenie wysokości transportu. Zmieniona została również regulacja głębokości: zamiast dwóch punktów regulacji na składany element jest jeden.


 

źródło: www.poettinger.at/pl/