Nowe modele pługów Kverneland

Nowe modele zawieszanych i półzawieszanych pługów obracalnych zachowują cechy modeli produkowanych dotychczas. Wytrzymałość i łatwość obsługi to cechy pozwalające wykonanie dobrej i opłacalnej orki.

W nowych modelach pługów zastosowano innowacje opracowane dla pługa Kverneland 2500 i-Plough, który po premierze w 2017 roku otrzymał wiele nagród w całej Europie. Te innowacje to nowe rozwiązania transportowe (koncepcja ciąganej przyczepy), nowe słupice o opływowym kształcie i zwiększonym prześwicie, przedpłużki z centralną regulacją głębokości, zwiększający komfort, wahadłowy mechanizm obrotu koła, możliwość zastosowania kół montowanych z tyłu pługa lub do ramy.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo operatora oraz otoczenia, które znajduje się wokół maszyny podczas transportu, pług zachowuje się jak jednoosiowa przyczepa. Punkt obrotu ciągnik/pług znajduje się na belce zaczepowej pługa. Dzięki temu podczas pokonywania zakrętów pług nie wychyla się poza obrys ciągnika. W nowych modelach rozwiązania transportowe są wyposażeniem opcjonalnym.

Aby zapewnić wysoką jakość orki w każdych warunkach nowe modele pługów są wyposażone w opływowe słupice, dla których prześwit pod ramą wynosi 80 cm. Poprawia to przepływ gleby przez pług podczas orki na polach z dużą ilością resztek pożniwnych.

Słupice są wstępnie ukształtowane, aby ograniczyć spawanie, które mogłoby je osłabić. Jak wszystkie słupice Kverneland z zabezpieczeniem non-stop (resorowym), są one puste w środku w celu zmniejszenia masy pługa, wymaganej siły uciągu i zużycia paliwa.

Pióra resora używane w zabezpieczeniu non-stop zostały specjalnie zaprojektowane, aby mogły wytrzymać najtrudniejsze warunki. Sprytne rozwiązanie dodania lub usunięcia piór, umożliwia łatwe i szybkie dostosowanie siły nacisku na korpus do danego rodzaju gleby. Ten mechaniczny system ochrony słupic, który jest także stosowany w modelu Kverneland 2500 i-Plough.

Centralna regulacja przedpłużków: głębokość pracy lewego i prawego przedpłużka jest regulowana jednocześnie. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, gwarantując przy tym idealną jakość orki. Dostępne są przedpłużki kukurydziane i zwykłe lub listwy ścinające.

Jako wyposażenie dodatkowe we wszystkich modelach pługów Kverneland można zastosować kroje talerzowe gładkie lub karbowane 18” (45 cm) i 20” (50 cm).

Zawieszane pługi obracalne dostępne są z kołami montowanymi z tyłu lub z boku ramy. Półzawieszany, obracalny model 6300 S jest wyposażony w największe na rynku koło 400×22.5, które zapewnia dużą stabilność pługa i idealnie sprawdzi się podczas pracy w mokrych warunkach.

System Kverneland Variomat nie tylko zwiększa wydajność ale również zmniejsza zużycie paliwa i koszty orki. System Variomat pozwala w łatwy sposób ustawić preferowaną szerokość roboczą. Może się to odbywać w sposób mechaniczny lub hydrauliczny. W zależności od modelu szerokość orki może wynosić od 30 do 55 cm na korpus. Niezależnie od szerokości orki system Auto-Line zapewnia odpowiednią linię ciągu. Przy zmianie szerokości orki automatycznie zmienia się ustawienie pierwszej skiby i linia ciągu.

Dzięki unikalnemu połączeniu ramy głównej z uchwytami korpusów system Kverneland Variomat jest bezobsługowy.

Kverneland 3400 S to model który pozwala na orkę „w bruździe” lub „po caliźnie”. Przestawianie pługa odbywa się w łatwy sposób z kabiny ciągnika.

Oznaczenie nowych modeli pługów Kverneland

Nowe nazewnictwo pługów Kverneland jest stosowane do wszystkich modeli następujących po modelu 2500 i-Plough. Im wyższa cyfra określająca model pługa, tym większy ciągnik możemy z nim agregować. Zawieszane obracalne pługi to modele o oznaczeniach 3300 S i 3400 S. Półzawieszany obracalny pług to model 6300 S.

 

 

źródło: Kverneland