Nowości maszynowe '2011 / '2012 firmy CLAAS – Prasy i zbiór pasz

 

 

Nowa, stałokomorowa prasa zwijająca ROLLANT PRO

claas rollant 375 Nowości maszynowe 2011 / 2012 firmy CLAAS   Prasy i zbiór pasz

Prasy serii ROLLANT zwijające baloty o wymiarach 1,25 m x 1,2 m. Na rynek wchodzą właśnie trzy nowe modele, opcjonalnie dysponujące hydraulicznie opuszczaną komorę cięcia: ROLLANT 374 RF PRO, 374 RC i 374 RC PRO, ROLLANT 375 RC, 375 RC PRO, 375 RC Comfort PRO, ROLLANT 375 UNIWRAP PRO. Dodatek PRO w oznaczeniu typu nowych pras ROLLANT wskazuje, że w wypadku zagrożenia zatorem rotora, komora cięcia jest samoczynnie, hydraulicznie opuszczana. Podczas tego procesu kierowca jest ostrzegany sygnałem akustycznym. Zator usuwa się szybko i łatwo, bez konieczności wysiadania z kabiny. Kierowca niczym nie ryzykuje obciążając prasę aż do granic jej możliwości. Wręcz przeciwnie: może wtedy wyprodukować znacznie więcej balotów dziennie. Po uaktywnieniu automatyki w terminalu COMMUNICATOR, wszelkie zatory maszyny likwidowane są po zwykłym nacisku palca. Noże cofają się automatycznie, komora cięcia opuszcza się i uwalnia zebrany w niej materiał. Gdy po włączeniu napędu WOM osiągnie 300 obr/min, komora cięcia ponownie się podnosi, umożliwiając kontynuację pracy. Częste wysiadanie z ciągnika zostało wyeliminowane.

Terminal CMT lub COMMUNICATOR

Prasy ROLLANT mogą wykorzystywać do pracy oba terminale, to jest CMT (CLAAS MEDIUM TERMINAL) albo COMMUNICATOR. Wszystkie prasy firmy CLAAS, czyli także ROLLANT posiadają ISOBUS. Terminal CMT informuje na przykład o całkowitej liczbie wykonanych balotów, wydajności godzinowej i dziennej, o stanie noży oraz komory cięcia. Terminal COMMUNICATOR oferuje oprócz tego wiele innych możliwości, wśród których można wymienić pamięć dla 20 zleceń, nadzór owijania siatką lub sznurkiem, obsługę oraz ustawienia owijarki balotów itd.

Prasy ROLLAND, zależnie od wyboru nabywcy, można wyposażyć w system ROTO CUT (RC) lub w rotor transportowy. 16 oddzielnie zabezpieczonych sprężynowo noży pozwala uzyskać (teoretyczną) długość cięcia 7 cm. Noże z podwójnie hartowanej stali narzędziowej pracują bardzo agresywnie i są wyjątkowo trwałe. Łożyska pras ROLLANT są smarowane ręcznie lub automatycznie. ROLLANT 374 i 375 wyróżnia system MPS II (Maximum Pressure System). Łukowo ustawione walce pozwalają tu na rotację balotu w komorze prasowania.

 

Prasoowijarka ROLLANT 375 UNIWRAP

claas rollant warp Nowości maszynowe 2011 / 2012 firmy CLAAS   Prasy i zbiór pasz

Do programu ROLLANT należy połączenie z owijarką dostosowaną do wydajności prasy. Najpierw, przez synchronicznie otwieraną wywrotnicę następuje przekazanie balotu z prasy do owijarki. Owinięcie sześcioma warstwami folii trwa 35 sekund. W maszynie mieści się dziesięć rezerwowych rolek folii. Jeśli kierowca chce ręcznie obsługiwać owijarkę, to wyposażono ją w terminal CMT (CLAAS MEDIUM TERMINAL). ROLLANT 375 UNIWRAP posiada ogumienie o rozmiarach 560/45-22.5.

 

Nowa prasa QUADRANT 3300

claas quadrant 3300 Nowości maszynowe 2011 / 2012 firmy CLAAS   Prasy i zbiór pasz

Firma CLAAS, wprowadzając na rynek nową prasę QUADRANT 3300, spełniła w ten sposób życzenia wielu klientów i wypełniła lukę między prasami QUADRANT 3200 a QUADRANT 3400. Nowy model prasy kostkującej tworzy baloty o wymiarach 90 x 120 cm. Taki format balotów QUADRANT 3300 idealnie odpowiada wymaganiom profesjonalnego zbioru słomy posiadając wymiary obowiązujące w wielu krajach. Liczba balotów na hektar jest bardzo niska a pola są szybko opróżniane.

W prasie QUADRANT 3300, materiał podnoszony jest podbieraczem o szerokości 2,35 m, zabezpieczonym przez krzywkowe sprzęgło odłączające. Rotor transportowy wyposażono w podwójne zęby, aby przeznaczona do sprasowania masa bez problemów trafiała do komory wstępnej. Nowy podbieracz wyjątkowo dobrze radzi sobie także z bardzo krótką słomą. Przekazywanie materiału jest zoptymalizowane, ponieważ rotor przenosi go jeszcze szybciej, niż w poprzednich rozwiązaniach. Prasa QUADRANT 3300 posiada komorę wstępną o zupełnie nowej konstrukcji, sterowaną albo automatycznie albo przez kierowcę. Sterowanie zgarniaczem odbywa się przez tarczę krzywkową tak, aby uzyskać optymalny ruch zgarniacza w krótkim cyklu oraz najlepsze napełnienie komory wstępnej. Długie cykle pracy sterowane są siłownikiem i wałkiem wachlarzowym. Terminal obsługowy CLAAS COMMUNICATOR pozwala z kabiny ciągnika hydraulicznie sterować trójstopniowym napełnieniem komory wstępnej. Tak komfortowe rozwiązanie oszczędza czas i zwiększa efektywność pracy maszyny. Prasę wyposażono w system TURBO FAN, który strumieniem powietrza o prędkości 140 km/h skutecznie chroni aparaty wiążące przed zanieczyszczeniem. Prasa wielkobalotowa osiąga wydajność przy 46 uderzeniach tłoka na minutę i ciśnieniu w kanale prasowania sięgającym 200 bar. Igły sześciu obrotowych aparatów wiążących CLAAS o napędzie mimośrodowym prowadzą sznurek z dużą prędkością, gwarantując pewne opasanie balotu. Wraz z pojawieniem się QUADRANT 3300 produkowanych w Metz, firma CLAAS ma teraz w ofercie sześć pras wielkobalotowych. Nowością są: QUADRANT 3300 Roto feed z osią pojedynczą, QUADRANT 3300 Roto feed z osią tandemową, QUADRANT 3300 Roto feed z kierowaną osią tandemową.

 

Zgrabiarka dwuwirnikowa LINER 3100

claas liner 3100 Nowości maszynowe 2011 / 2012 firmy CLAAS   Prasy i zbiór pasz

CLAAS rozszerza w tym roku swój program produkcyjny w sektorze zgrabiarek dwuwirnikowych ze środkowym odkładaniem pokosu o profesjonalną maszynę oznaczoną jako LINER 3100. Nowa zgrabiarka LINER została skonstruowana do uniwersalnego stosowania przy zbiorze traw, siana lub słomy a z bezstopniowo ustawianą szerokością roboczą od 8,70 m do 10,00 m stanowi prawdziwie interesującą alternatywę dla sprawdzonych zgrabiarek czterowirnikowych. Duża szerokość robocza pozwala zgrabiarce LINER 3100 złożenie w jeden, dwóch pokosów po kombajnie z przyrządem żniwnym szerokim na 7,50 m. W celu uzyskania wysokości transportowej poniżej 4,00 m, na każdym z wirników należy zdjąć trzy ramiona zębów. Uchwyty dla tych ramion znajdują się bezpośrednio na przekładni zgrabiarki, dzięki czemu demontaż można wykonać z jednej i tej samej pozycji. Do zmniejszenia wysokości transportowej wirniki są teleskopowo opuszczane i zabezpieczane mechanicznym ryglem transportowym. Zintegrowane obciążniki kół zapewniają bezpieczeństwo w transporcie oraz przy opcjonalnym podnoszeniu pojedynczych wirników.

 

Nowe zgrabiarki jednowirnikowe LINER 450 / 420 / 370

claas liner 1360 Nowości maszynowe 2011 / 2012 firmy CLAAS   Prasy i zbiór pasz

W sektorze zgrabiarek jednowirnikowych firma CLAAS oferuje na nadchodzący sezon pięć nowych modeli: są to zawieszane trzypunktowo zgrabiarki LINER 450 / 420 / 370 oraz zaczepiane zgrabiarki LINER 450 T i 370 T. Dysponując szerokościami roboczymi od 3,50 m do 4,50 m, nowe zgrabiarki LINER są doskonałą propozycją dla małych i średnich gospodarstw samodzielnie produkujących paszę. Także w tych maszynach zastosowano niezawodne, odporne na długotrwałe obciążenia komponenty z rodziny LINER.

Zalicza się do nich między innymi trwale nasmarowane, hermetycznie zamknięte głowice wirników z torem krzywkowym wykonanym z żeliwa sferoidalnego. W zgrabiarkach LINER 450 oraz 420 ramiona zębów wyposażono w 20 rowkowe zazębienie i zabezpieczono je systemem szybkiej wymiany o nazwie PROFIX. System ten pozwala na błyskawiczny demontaż ramion zębów w celu redukcji wysokości transportowej lub na ich wymianę w razie uszkodzenia. Dla uzyskania dużych wysokości podnoszenia na nawrotach, zgrabiarki jednowirnikowe dysponują wysoko umieszczonymi punktami mocowania dźwigni górnej. Dzięki temu możliwe jest swobodne pokonywanie nawet dużych pokosów. Łatwo składane, wspomagane sprężynowo lub dostępne opcjonalnie, hydrauliczne pałąki ochronne zapewniają kierowcy niezbędny komfort obsługi.

 

Kosiarka tarczowa DISCO 9100 RC CONTOUR

claas disco contu 9100r Nowości maszynowe 2011 / 2012 firmy CLAAS   Prasy i zbiór pasz

We francuskim Connantre firma CLAAS po raz pierwszy zaprezentowała kosiarkę tarczową DISCO 9100 RC CONTOUR o szerokości roboczej 9,10 m. Nowością w kosiarce DISCO 9100 RC CONTOUR jest seryjne wyposażenie w hydropneumatyczne odciążenie ACTIVE FLOAT. Technika odciążania ACTIVE FLOAT przenosi opory tarcia na ciągnik gdzie przekształcają się one w opory toczenia. Efektem jest ochrona darni, eliminacja zanieczyszczenia paszy i redukcja zużycia paliwa sięgająca do 20%. CLAAS od zaraz oferuje sprawdzoną technikę odciążania ACTIVE FLOAT również dla kosiarek czołowych DISCO 3100 F PROFIL o szerokości roboczej 3,00 m.

 

DISCO 9100 C AUTOSWATHER – 18 metrów w jeden pokos

claas disco 9100 Nowości maszynowe 2011 / 2012 firmy CLAAS   Prasy i zbiór pasz

Wraz z DISCO 9100 C AUTOSWATHER, firma CLAAS wprowadziła na rynek profesjonalny zespół kosiarek z taśmą odkładania pokosu, przeznaczony dla przedsiębiorstw usługowych, dużych gospodarstw rolnych oraz użytkowników instalacji biogazowych. Kosiarki zostały skonstruowane specjalnie do zbioru traw oraz biomasy z zielonego żyta i pszenżyta. Przez połączenie szerokości roboczej 9,10 m z indywidualnie składanymi taśmami, stworzono całkiem nową skalę w zbiorze pasz. Obok ułożenia jednego pokosu można, poprzez naprzemienne składanie taśm przy wjeździe i wyjeździe z łanu, umieścić materiał z 18 metrów szerokości roboczej na 12 metrach szerokości. Przy współpracy ze zgrabiarką LINER 3500 mierzącą 12, 50 metra szerokości roboczej, końcowym efektem jest ułożenie materiału z 18 metrów szerokości roboczej w jeden pokos. Dzięki hydraulice LS, wszystkie funkcje uruchamiane są przez terminal CLAAS COMMUNICATOR lub przez każdy inny terminal pracujący w technologii ISOBUS. Wszystkie ważniejsze czynności można też zaprogramować w joysticku ciągnika.

 

CORTO 3200 F PROFIL / 3200 FN PROFIL / 2800 F PROFIL

claas corto 13570 Nowości maszynowe 2011 / 2012 firmy CLAAS   Prasy i zbiór pasz

Od 30 lat firma CLAAS produkuje w zakładach w Bad Saulgau kosiarki czołowo dołączane do ciągników. Teraz CLAAS oferuje trzy nowe kosiarki bębnowe CORTO o szerokościach roboczych 3,05 m względnie 2,65 m. W nowych kosiarkach CORTO ulepszono sprawdzoną technologię kinematyki F PROFIL. Kosiarka prowadzona jest przez podłoże a nie przez ciągnik. Aby zrealizować tę zasadę zastosowano połączenie nisko położonego punktu obrotu umożliwiające wzdłużne ruchy maszyny z układem poprawiającym zakres jej bocznych ruchów. Dzięki takiej kombinacji, CORTO może się trójwymiarowo dostosować do kształtu podłoża, niezależnie od ruchów ciągnika. Nowe kosiarki czołowe CORTO Z można od nadchodzącego sezonu wyposażyć w hydropneumatyczne odciążenie ACTIVE FLOAT. Kolejnym praktycznym detalem jest również nowe zabezpieczenie najazdowe FLEXGUARD dla bocznych pałąków ochronnych. Przy najechaniu na przeszkodę mogą się one odchylać na sprężynowym zawieszeniu we wszystkich kierunkach. Jeszcze wyższy komfort dają oferowane opcjonalnie, hydraulicznie składane fartuchy ochronne, dzięki którym zmniejsza się szerokość transportową do 3,00 m bez wysiadania z kabiny ciągnika

 

System kamer PROFI CAM 3

claas proficam Nowości maszynowe 2011 / 2012 firmy CLAAS   Prasy i zbiór pasz

Systemy kamer stały się ważnym narzędziem wspomagającym przy nadzorowaniu różnych prac i maszyn – kombajnów, sieczkarni polowych, ciągników oraz pras zbierających. Nowe systemy kamer stosowane w maszynach firmy CLAAS dostarczają obraz o znakomitej jakości, kolorze i wysokiej rozdzielczości. Na monitorze znajdującym się w kabinie kierowcy można obserwować równocześnie obrazy z czterech kamer albo wybrać prezentację typu obraz w obrazie. Nowa kamera PROFI CAM 3 transmituje obrazy przez kabel, podczas, gdy kamera PROFI CAM PLUS przesyła je drogą radiową. System jest zbudowany modułowo. Obok trzech głównych elementów (kamera, monitor LCD i zespół przełączników) jest tu również cała gama różnych uchwytów mocujących.

Zespół przełączników pozwala zainstalować do czterech źródeł obrazu i jest dobrze chroniony przez poliamidową obudowę. Wszystkie komponenty znajdujące się poza kabiną można bezpiecznie oczyścić myjnią wysokociśnieniową.

 

Ładowarki teleskopowe CLAAS SCORPION

claas scorpion Nowości maszynowe 2011 / 2012 firmy CLAAS   Prasy i zbiór pasz

W swojej ofercie firma CLAAS oferuje także ładowarki teleskopowe SCORPION. W okresie od 2005 do 2010 sprzedano w Europie zachodniej i środkowej około 9000 sztuk. W relatywnie krótkim czasie ładowacze SCORPION uzyskały dwucyfrowy udział w mocno obsadzonych rynkach. Ładowarki produkowane są w kooperacji firm CLAAS i Kramer. Dzięki niej, maszyny w ważniejszych klasach wielkości z przeznaczeniem do przemysłu budowlanego względnie dla rolnictwa były rozprowadzane na całym świecie przez oddzielne sieci handlowe. Firma CLAAS zadbała przy tym wyłącznie o profesjonalne i efektywne otwarcie rynków rolniczych a firma Kramer z Pfullendorf odpowiadała za wykonanie takiego samego zadania w sektorze budowlanym i przemysłowym. Do oferowanych do tej pory ładowarek: 9040, 7040 7030 dołączył najmniejszy, o zasięgu 6 m model 6030.

 

PTR