Nowości w kombajnach CR i CX marki New Holland

Na targach Agritechnica 2023 marka New Holland zaprezentuje udoskonalenia kombajnów CR z technologią Twin Rotor oraz nowe wzornictwo serii CR Twin Rotor i serii konwencjonalnych kombajnów CX; ponadto przedstawione zostaną innowacje w linii produktowej CR, w tym narzędzi wspomagających zwalczanie nasion chwastów. Nowe kombajny z serii CR i CX rocznika modelowego 2025 wyróżnia nowa stylistyka osłon zewnętrznych „Inspirowana Naturą” oraz naklejki. Nowe wzornictwo obu serii kombajnów nawiązuje do stylistyki innych maszyn rolniczych marki New Holland.

Unowocześnienia serii CR w sezonie 2025

Operatorzy kombajnów CR Twin Rotor i CX rocznika modelowego 2025 skorzystają z ulepszonego fotela z tapicerką skórzaną i wentylacją, który zapewnia większy komfort, a także chłodzenie i ogrzewanie. Nowe radio DAB+ umożliwia odbiór większej liczby stacji.

Nowe, elektrycznie składane lusterko wsteczne z prawej strony, obecne wcześniej w modelach CX, teraz również dostępne jest w maszynach CR. Zwiększa ono komfort jak i bezpieczeństwo, redukując ryzyko uszkodzeń, gdyż w razie potrzeby można je złożyć, by uniknąć kolizji. Poziom bezpieczeństwa i wydajność zwiększają także trzy kamery wsteczne, które mogą być fabrycznie montowane w różnych miejscach maszyny. Widok z kamery można wybrać na monitorze w kabinie.

Obecnie, po raz pierwszy w historii, z zalet trakcyjnych napędu gąsienicowego, podczas poruszania się w trudnym terenie czy też podczas przejazdów po drogach, mogą korzystać użytkownicy modelu CR7.90. Można go już zamówić z 24-calowymi, wzmocnionymi gąsienicami w zespołach SmartTrax z technologią Flex, które składają się z dwóch par zespolonych rolek, obracających się w płaszczyźnie pionowej i poziomej, aby podążać za ukształtowaniem terenu i zwiększyć przyczepność, jednocześnie zmniejszając nacisk na podłoże o 57% w porównaniu z tradycyjnymi oponami. Maksymalna szybkość jazdy modelu CR7.90 z układem jezdnym SmartTrax wynosi 30 km/h, ale zależna jest od obowiązujących w poszczególnych krajach przepisów. Zespoły gąsienic SmartTrax posiadają automatyczny układ napinania. Użytkownicy pracujący w trudnych warunkach, dla których istotne znaczenie ma optymalne rozłożenie masy kombajnu, mogą skorzystać z nowych opcji osi przednich w kombajnach kołowych – podwójnych kół/opon 620/70 R42 w technologi VF i szerokich opon o dużej powierzchni kontaktu z podłożem 1250/35 R46 w technologii LSW.

Technologia Dynamic Flow Control™ dostępna również w kombajnach serii CR7

Technologia Dynamic Flow Control™ marki New Holland, która umożliwia modyfikację położenia łopatek pokryw na dwóch rotorach w zależności od warunków uprawy, może zwiększyć przepustowość i wydajność o nawet 20%. Jest ona powszechnie stosowana i sprawdzona w modelach serii CR z rotorami 22-calowymi (CR8.90/9.90/10.90), a teraz dostępna również w mniejszych modelach: CR7.80, CR7.90 i CR 8.80. System Dynamic Flow Control™ wykorzystywany był przez algorytm IntelliSense w szerszych modelach serii CR, obecnie mogą z nego korzystać użytkownicy modeli z rotorami 17-calowymi.

Zaawansowana technologia w kombajnach serii CR marki New Holland

Kombajny serii CR marki New Holland wykorzystują technologię automatyzacji ustawień kombajnu – IntelliSense, która stale i niezależnie od operatora optymalizuje pracę układu omłotu, separacji i czyszczenia, zgodnie z wybranym przez użytkownika trybem pracy:minimalizacji strat ziarna, maksymalizacji jakości ziarna, maksymalizacji przepustowości lub trybem pracy ze stałą przepustowością. Przy swojej premierze system posiadał algorytmy dla zbioru pszenicy, rzepaku, kukurydzy i soi. Obecnie dostępne są nowe ustawienia dla owsa i sorgo, co pozwoli również zwiększyć wydajność przy zbiorze tych upraw. Technologia IntelliSense jest standardowym wyposażeniem modeli CR9.90 i CR10.90, a opcjonalnym w pozostałych kombajnów serii CR. Nowe modele mogą być fabrycznie wyposażone w NutriSense™ – wyróżnioną na targach SIMA technologię analizy składników odżywczych w bliskiej podczerwieni, dostępną w ramach 3- lub 5-letniej subskrypcji. Zamontowany na przenośniku ziarnowym czujnik stale monitoruje przepływ masy żniwnej. Za pomocą podczerwieni może on analizować zawartość składników odżywczych upraw, takich jak poziom białka, skrobi i oleju, a także poziom wilgotności i tworzyć mapy tych elementów. Dane i mapy mogą być powiązane z mapami plonu i gleby, dzięki czemu rolnicy nie tylko mogą podejmować szybkie decyzje dotyczące żniw, przechowywania plonów i marketingu, lecz również planować przyszłe strategie modyfikacji dozowania nawozów azotowych w kolejny latach na tych obszarach pola, z których uzyskiwane jest ziarno o wyższej lub niższej zawartości białka.

Prezentacja kombajnów CR rocznika modelowego 2025 w celu uzyskania opinii klientów

New Holland wykorzysta targi Agritechnica w celu przedstawienia szeregu rozwiązań technologicznych zaplanowanych do kombajnów CR rocznika modelowego 2025, aby poznać i zebrać opinie klientów. Obejmuje to wprowadzenie systemu PLM Intelligence w kombajnach CR, wyposażonych w nowy terminal dotykowy IntelliView 12 o wyższej rozdzielczości i jasności z ekranem zapewniającym zmniejszone refleksy. W terminalu dostępna będzie cała instrukcja obsługi kombajnu z funkcją wyszukiwania, a także obrazy z kamery Grain Cam oraz ulepszone mapowanie 3D. Terminal, który można łatwo obsługiwać poprzez gesty przesuwania i przewijania, oferuje także funkcję udostępniania ekranu, aby zapewnić zdalną pomoc operatorowi. Możliwa jest również bezprzewodowa aktualizacja oprogramowania, a zdalne narzędzie serwisowe umożliwia operatorowi tworzenie i udostępnianie zrzutów ekranowych. Nowy wyświetlacz jest również wyposażony w całkowicie nową opcję IntelliSteer, zapewniającą najwyższą wydajność prowadzenia w połączeniu z maksymalnymi możliwościami ustawień. IntelliField™ umożliwia udostępnianie linii A-B i map pól.

Prapremiera technologii niszczenia ziaren chwastów

Agritechnica będzie również miejscem prapremiery nowych, innowacyjnych rozwiązań do kombajnów serii CR z rotorami o średnicy 559 mm (CR8.90/9.90/10.90), przeznaczonych do niszczenia nasion chwastów. Została ona opracowana przez australijską firmę Seed Terminator. Urządzenie składa się z wielostopniowych młynów młotkowych, które mielą ziarna chwastów wraz z plewami, aby zapobiec ich kiełkowaniu po rozrzuceniu na glebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy mogą ograniczyć zachwaszczenie przyszłych upraw. Jednym z głównych elementów tej technologii, który również odróżnia ją od innych rozwiązań oferowanych na rynku, jest możliwość regulacji agresywności działania systemu w zależności od potrzeb.

Lars Sorensen, dyrektor New Holland Agriculture ds. kombajnów i zespołów żniwnych powiedział: „Model 10.90 marki New Holland ciągle dzierży rekord świata i obecnie jest uznawany za najlepszy w branży. Rocznik modelowy 2025 naszych kombajnów CR zwiększa ofertę tych doskonałych maszyn, wnosząc je na wyższy poziom technologiczny i wprowadzając do nich kolejne innowacje, a także udoskonalone wzornictwo.

 

źródło: New Holland Agriculture