Nowy ciągnik skonstruowano na bazie modelu Profi 6125, który został wyposażony w specjalny silnik jednopaliwowy NGV. Innowacyjna technologia silnika została opracowana przez Fiat Powertrain Technologies i obejmuje ona silnik z turbosprężarką, który był pierwotnie wykorzystywany w pojazdach transportowych stosujących sprężony gaz ziemny (CNG). Nowy ciągnik STEYR Profi napędzany gazem naturalnym posiada czterocylindrowy silnik o pojemności 3,0 l, o mocy 100 kW / 136 KM i maksymalnym momencie obrotowym 350 Nm. Aby zapewnić długi czas pracy bez konieczności uzupełniania poziomu paliwa, ciągnik został wyposażony w dziewięć zbiorników paliwa o łącznej pojemności 300 litrów gazu, które są zintegrowane z nadwoziem ciągnika.

steyr 2 Pierwszy ciągnik STEYR Profi napędzany naturalnym gazem

Zrównoważona koncepcja napędu dla rolnictwa

Według konstruktorów Steyr istnieje kilka argumentów przemawiających za zastosowaniem ciągników z napędem gazowym w rolnictwie. Poza dużo niższymi kosztami eksploatacji istotne są również aspekty dotyczące środowiska naturalnego. Metan charakteryzuje się najniższą zawartością węgla spośród wszystkich porównywalnych paliw i spala się bezwonnie, powodując dużo niższą emisję zanieczyszczeń: poziom cząstek stałych w gazach wydechowych jest aż o 99 procent niższy. Inżynierowie STEYR uważają, że technologia napędu na gaz naturalny jest szczególnie odpowiednia dla gospodarstw, które wytwarzają własny biogaz, ponieważ ciągnik ten może być napędzany jego rafinowaną wersją.

 

Wszystkie modele Steyr Profi oferowane na rok 2012 wyposażone są w technologię „ecotech”

Kolejne innowacyjne rozwiązanie, po raz pierwszy prezentowane na wystawie Agritechnica, to technologia marki STEYR „ecotech” dostępna we wszystkich nowych ciągnikach STEYR Profi oferowanych w 2012 roku. Nowa seria Profi obejmuje pięć modeli o mocy od 143 do 175 KM. Wszystkie ciągniki wyposażone są w silniki najnowszej generacji wykorzystujące technologię SCR AdBlue®, która redukuje emisję tlenku azotu.

Poza znacznym obniżeniem zużycia paliwa oraz redukcją poziomu emisji zanieczyszczeń nowa technologia STEYR „ecotech” zwiększa wydajność w każdym obszarze zastosowania ciągnika. Ciągniki wyposażone w systemy „ecotech” wykazują zużycie paliwa o 10 procent niższe od porównywalnych maszyn bez tej technologii, a przy tym zapewniają dodatkowy wzrost mocy o 10 KM oraz 15 procent dodatkowej wydajności dzięki systemowi Power Plus i spełniają już wymogi europejskiej normy emisji spalin 4A, która zaczyna obowiązywać od 2012 roku.

steyr 1 Pierwszy ciągnik STEYR Profi napędzany naturalnym gazem

Pełna gama specjalistów w innych sektorach

Główny obszar na stoisku STEYR stanowi centrum kompetencji w zakresie zastosowań komunalnych i przemysłowych oraz prac w leśnictwie i na terenach zielonych. STEYR prezentuje sześć propozycji maszyn, które zostały specjalnie opracowane dla tych sektorów – od elastycznych rozwiązań w ciągnikach Kompakt S poprzez wszechstronne modele Kompakt, uniwersalną serię 9000 MT, ekonomiczne ciągniki Profi Classic oraz innowacyjne modele Profi, aż po flagowe ciągniki CVT ecotech. Oferta na rok 2012 obejmuje liczne innowacje i nowoczesne rozwiązania w ciągnikach do prac komunalnych plus systemy zabezpieczeń do zastosowań w leśnictwie oraz optymalną ramę STEYR do zastosowań komunalnych.

 

Źródło: CASE IH & STEYR – Europa