Pierwszy mechaniczny siewnik Versa 3 KR od firmy Horsch

HORSCH wprowadza do sprzedaży swój pierwszy mechaniczny siewnik Versa 3 KR o szerokości 3 m, nabudowany na bronę aktywną HORSCH Kredo.

Sposób wysiewu można nazwać absolutnie innowacyjnym. W przypadku siewnika Versa 3 KR, rodzaj mechanicznego układu wysiewającego zasilanego elektrycznie został całkowicie przemyślany od podstaw. Każdy dozownik jest indywidualnie połączony z wałem pośrednim za pomocą kół zębatych. Oznacza to, że ścieżki technologiczne można zmieniać indywidualnie i bez narzędzi. A także generować różne rozstawy rzędów, np. od 12,5 poprzez 15 i 30 cm do nawet 45 cm. W zależności od nasion, samo dozowanie wysiewanych nasion można łatwo regulować za pomocą zasuwy między kołem komorowym a kołem krzywkowym. Koła dozujące można również zdejmować pojedynczo i bez narzędzi w delu dopasowania do wysiewanej rośliny lub do sprawdzania.

Siewnik Versa 3 KR bazuje na bronie wirnikowej Kredo o szerokości 3 m, znanej z napędzanego pneumatycznie Express 3 KR. Posiada 10 wirników na 3 m szerokości roboczej i została zaprojektowana z myślą o maksymalnej stabilności nawet na kamienistych glebach. Może być wyposażona w szybko wymienialne zęby na zaczepie lub uchwycie. Dostępne są zęby z powłoką z węglika spiekanego, zapewniającą im maksymalną żywotność. Wał pierścieniowy trapezowy tworzy perfekcyjną bruzdę siewną nawet w trudnych i wilgotnych warunkach.

Nowością jest stalowy zbiornik o pojemności 900 litrów, można go powiększyć opcjonalną przystawką, nawet do 1500 l.

Nowością są również redlice DuoDisc, których konstrukcja opiera się na sprawdzonych elementach redlic TurboDisc. DuoDisc są połączone z ramą siewnika Versa 3 KR za pomocą sprężyn płaskownikowych i są zoptymalizowane pod kątem wagi, szczególnie dla tego typu maszyn.

Cała obsługa i ustawianie maszyny zostało umieszczone z lewej strony siewnika. Głębokość siewu i nacisk redlic (opcjonalnie hydrauliczny) ustawia się za pomocą klucza uniwersalnego. Proces kalibracji jest bardzo łatwy dzięki napędowi elektrycznemu i można go również przeprowadzić za pomocą bezpłatnej aplikacji HORSCH MobileControl. Korytko kalibracyjne jest również wyciągane w lewo.

Versa jest już dostępna w sprzedaży, a pierwsze dostawy na polski rynek są planowane na przełomie sierpnia i września 2021 roku.

 

 

źródło: HORSCH