Kultywator z redlicami skrzydełkowymi serii SYNKRO 1020 występuje w szerokościach roboczych od 2,50 m do  6 m, modele od 4 m są składane. Dzięki krótkiej konstrukcji i wysokości ramy 80 cm seria 1020 speziell nadaje się do pracy na polach z duża ilością masy organicznej. Odstęp znaczników został zwiększony do 45 cm. W kombinacji z krótką kompaktową konstrukcją zapotrzebowanie mocy jest niewielkie. Dodatkowo dwubelkowa budowa dzięki przesunięciu punktu ciężkości bliżej ciągnika niesie ze sobą korzyści w postaci mniejszego zapotrzebowania na siłę podnośnika. Nowe SYNKRO nadają przez to idealnie do płytkiej i głębokiej podorywki współpracując z ciągnikami już od 70 KM.

Zaczep daje się idealnie dopasować do różnych modeli ciągników. W modelach SYNKRO 2520 i 3020 zaczep stanowią ramiona cięgła dolnego z podwójnie podpartym sworzniem Kat. II z dwoma pozycjami ustawienia wysokości. Do wyboru są trzy pozycje cięgła górnego. Dodatkowo pochylenie kozła zawieszenia można regulować w dwóch pozycjach. W modelach SYNKRO 4020 K, 5020 K i 6020 K zaczep stanowią  ramiona cięgła dolnego z podwójnie podpartym sworzniem Kat. II/III z dwoma pozycjami ustawienia wysokości.

Rura ramy we wszystkich modelach 1020 o wymiarach 100 x 100 mm stanowi wyposażenie seryjne.

poettinger synkro3020 1 Pöttinger SYNKRO 1020   nowa gama kultywatorów

Nowe kultywatory z redlicami skrzydełkowymi można łatwo dopasować do różnorodnych warunków pracy. Łukowatej formy słupica redlicy skrzydełkowej zapewnia lepszy przepływ ziemi, a blacha prowadząca kieruje strumień ziemi obok słupicy. Szeroki, rozciągnięty w dół uchwyt redlicy zapewnia największą wytrzymałość narzędzi roboczych. Zabezpieczenie stanowi śruba ścinająca w trzech miejscach słupicy. Kultywatory z redlicami skrzydełkowymi pracują na głębokości roboczej od 5 do 20 cm, przy szerokości 470 mm na redlice. Redlica skrzydełkowa  może być przy tym ustawiona albo w pozycji na płasko lub kątem ostrym, tak aby zapewnić w każdej sytuacji pewne zagłębienie. Płytkie ustawienie jest mniej agresywne. Redlica tnie na całej powierzchni i tworzy jednorodny horyzont roboczy. Pozycja pod kątem ostrym jest bardziej agresywna i ułatwia dobre zagłębienie. Strome ustawienie redlicy powoduje głębsze spulchnienie gleby i lepszy efekt mieszania.

Nowością jest również umieszczona z przodu centralna regulacja głębokości roboczej: łatwy dostęp jak również większe bezpieczeństwo i komfort przy regulacji. Dodatkowo ciężar wału może być przesunięty na pole narzędzi roboczych, aby zapewnić na suchych i twardych glebach dobre zgłębianie.

Nowe kroje talerzowe są ząbkowane dla lepszego napędu od ziemi (kroje wyrównujące) i kompletnie nie wymagają konserwacji. Są równolegle przestawiane na głębokości i prowadzone z wałem – komfort i prostota obsługi.

Seria 1020 jest również oferowana z systemem zabezpieczenia przeciwkamieniowego Non-stop: siła wyzwalania 550 kg, zakres wychylenia  300 mm i dodatkowe zabezpieczenie z dwoma pozycjami. Dodatkowo punkt skrętu przez skrócenie konstrukcji o 45 mm został przesunięty do przodu a tym samym punkt ciężkości znalazł się bliżej ciągnika. W zabezpieczonych przeciw kamieniom kultywatorach kroje talerzowe są amortyzowane przez gumowe elementy i nie wymagają konserwacji.

poettinger synkro4020k 1 Pöttinger SYNKRO 1020   nowa gama kultywatorów

Modele SYNKRO 4020 K, 5020 K i 6020 K są 2-dwudzielnie składane. Oznacza to, że po środku nie pozostaje żaden element przez co podczas transportu punkt ciężkości jest obniżony. Z jednej strony daje to większą stabilność podczas transportu, z drugiej zaś mniejszą wysokość transportową i przechowywania. Również szerokość transportowa pozostaje wąska. Składanie następuje przez siłownik dwustronnego działania z zintegrowanym blokiem zamykającym.  Mechaniczna blokada transportowa jest wyposażona w hydrauliczne zwolnienie. Tak samo została zmieniona regulacja głębokości: zamiast dwóch punktów ustawienia na belkę w nowych maszynach jest o jeden punkt ustawienia więcej na składany element. Łatwy dostęp i wysoki komfort obsługi to dwie największe zalety nowych kultywatorów.

Asortyment wałów jest szeroki i zapewnia odpowiedni dobór do każdych warunków pracy. Wtórne umocnienie gleby jest gwarantowane. W kombinacji z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym nowa seria kultywatorów oferuje uniwersalne zastosowanie.

źródło: Pöttinger