Optymalna jakość pracy przy dużej prędkości

Z szerokością pracy 7,60 m TOP 812 jest optymalnym uzupełnieniem łańcucha technologicznego. Średnica karuzeli 3,70 m i 13 ramion na każdej karuzeli zapewniają perfekcyjna prace przy dużej prędkości zgrabiania. TOP 812 i jego mniejsza wersja Top 722 odkładają pokos po prawej stronie, co w przypadku firmy Pöttinger jest nowością. Związane jest to z usytuowaniem po prawej stronie paneli sterowniczych we wszystkich dzisiejszych ciągnikach. Taki odkład pokosu pozwala na zapewnienie jeszcze większego komfortu obsługi operatorowi maszyny.

poettinger top812 1big Pöttinger TOP 812 oferuje najwyższą produktywność.

Mimo dużej średnicy karuzeli ( 3,70 m) wysokość transportowa wynosi 4 m, również bez demontażu ramion. Unikamy dzięki temu konieczności wysiadania z ciągnika przed transportem maszyn czy tez przejazdem z pola na pole. Szerokość transportowa wynosi tylko 2,65 m i jest jak na sprzęt tej klasy bardzo mała. Seryjne ogumienie 340/55-16 pozwala na pewny transport z dużymi prędkościami i zapewnia maszynie stabilność.

Rama główna maszyny, dzięki zoptymalizowanej geometrii składania pozwala na uwrociach na przejazdy 45 cm nad powierzchnia gleby i dzięki temu unika niszczenia pokosów. Jakość odkładanych pokosów ma istotne znaczenie dla całego ciągu technologicznego. Zgrabiarka wyposażona jest seryjnie w zawór krokowy i siłownik hydrauliczny podwójnego działania, który umożliwia płynne i dopasowane do życzeń klienta podnoszenie i opuszczanie karuzeli.

Rama jezdna o szerokości zewnętrznej 2,90 m zapewnia dużą stabilność. Należy podkreślić bardzo dużą manewrowność maszyny. Możliwość „ złamania „ maszyny o 80 stopni i napęd przez obustronnie szerokokątny wałek z wolnym kołem powoduje, ze uwrocie pokonuje się w jednym manewrze. Podnosi to produktywność pracy. Oś tylna maszyny jest skrętna.
Perfekcyjne dopasowanie do podłoża było jak zwykle w wypadku firmy Pöttinger jednym z najważniejszych zadań jakie stawiano sobie tworząc tę maszynę. Top 812 otrzymał nowe zawieszenie MULTITAST.

poettinger top812 2big Pöttinger TOP 812 oferuje najwyższą produktywność.

Kardaniczne zawieszenie karuzeli umożliwia dopasowanie się do podłoża w zakresie +/_ 5 stopni. Seryjne, aktywne 5 kołowe zawieszenie, każde z dwoma osiami tandemowymi i leżącym wewnątrz 5 kołem doskonale kopiuje teren. Maszyna wyposażona jest w ogumienie 16 x 6,5 – 8. Osie tandemowe dają się podobnie jak w poprzednich modelach przestawiać dzięki specjalnym śrubom rzymskim. Jak zwykle wypadku Pöttingera istnieje możliwość zamontowania kół typu MULTITAST jeżeli mamy do czynienia z wyjątkowo nierównym terenem. Jednakże pozycja kół MULTITAST została zoptymalizowana. Koła biegną teraz pośrodku pokosu. Dzięki temu zapewniony jest większy spokój pracy, powiększa się trójkąt podparcia, zredukowano długość maszyny. Dzieki kołom MULTITAST nie dochodzi do wbijania się palców zgrabiarki w darń, również w bardzo nierównym terenie.

Karuzele nowych modeli uległy znacznej modernizacji i połączono w nich nowości z technologia już sprawdzona. Nowe karuzele mają 3,70 m średnicy i 13 ramion. Również w wypadku tej maszyny Pöttinger montuje krzywki o średnicy 420 mm i zapewnia rozstaw łożysk na poziomie 700 mm – największe wymiary spośród całej konkurencji. Taka, a nie inna konstrukcja pozwala na precyzyjna prace, właściwą obróbkę masy i zapewnia dużą stabilność oraz redukują obciążenia na ramiona i łożyska. Nośniki ramion (tzw lagi) dają się w oka mgnieniu demontować przez poluzowanie dwóch śrub.

Krzywka, daje się przestawiać, regulować i dostosowywać do wszystkich warunków polowych. Masywna przekładnia pracuje w smarze płynnym, jest zamknięta, kompletnie szczelna a duża średnica kół zębatych gwarantuje długą żywotność i spokój pracy.

 

źródło: Pöttinger